Miesięcznik Pszczelarstwo

Styczeń 2023

Szanowni Państwo,
wspólnie rozpoczynamy kolejny rok… Z tej okazji, w imieniu Zarządu Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego, Rady Programowej i zespołu redakcyjnego, życzę Czytelnikom „Pszczelarstwa” wszelkiej pomyślności – odważnych marzeń, mądrych decyzji i satysfakcji z realizacji planów, a przede wszystkim zdrowia, pokoju i wzajemnego zrozumienia. 
Zgodnie z tradycją naszego pisma w styczniu witamy nowego autora artykułów poświęconych gospodarce pasiecznej. Tym razem swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się z nami Krzysztof Olszewski, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Cykl rozpoczynają rozważania dotyczące ogólnego stanu krajowego pszczelarstwa – jest to cenna refleksja przed nadchodzącym sezonem. 

Niezwykle użyteczny, szczególnie dla osób, którym nikt nie pomaga w pracach pasiecznych, jest artykuł poświęcony rozwiązaniom ułatwiającym transport sprzętu pasiecznego i obsługę rodzin. 
Kontynuujemy także problematykę zgnilca amerykańskiego. Zmiany niektórych przepisów UE dotyczących zdrowia zwierząt, w tym pszczół, wciąż budzą wiele wątpliwości co do właściwego postępowania w przypadku podejrzenia rozwoju choroby w pasiece. Odpowiadając na Państwa pytania, w tym wydaniu „Pszczelarstwa” koncentrujemy się na zasadach zwalczania zgnilca amerykańskiego, obowiązujących w kraju. Oczywiste jest, że zdrowie to priorytet, a dokładna diagnostyka to obligatoryjny warunek właściwie dobranej terapii. Przed nadejściem wiosny przypominamy o metodach ułatwiających ocenę sytuacji epizootycznej w rodzinach pszczelich. 

Życzę ciekawej lektury… 
 

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

11,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

10,00 zł

W styczniu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • WSPÓŁCZESNE UWARUNKOWANIA PSZCZELARSTWA: DOKĄD ZMIERZAMY? 
    dr hab. Krzysztof Olszewski prof. UP w Lublinie

           Jakimi metodami można ograniczać wpływ negatywnych czynników na rodziny pszczele? Na to pytanie ma odpowiedzieć cykl artykułów prof. Krzysztofa Olszewskiego, który właśnie          rozpoczynamy. Podobny ukazał się w roku 2013, czyli dokładnie przed dziesięcioma laty. Od tamtego czasu w polskim pszczelarstwie zaszły widoczne zmiany  – nie wszystkie korzystne. Te najpoważniejsze są związane z warrozą,  intensyfikacją rolnictwa oraz  perturbacjami klimatycznymi. 

GENETYKA PSZCZÓŁ

  • POLIANDRIA: WYBRYK NATURY CZY KONIECZNOŚĆ? [2]
    dr hab. Dariusz Gerula
    Matki pszczele podczas lotów godowych kopulują z wieloma trutniami. Jakie zatem mogą być skutki braku różnorodności genetycznej?

ULE I SPRZĘT PASIECZNY

  • BEZPIECZNY TRANSPORT ULI

           dr Piotr Semkiw

           Niemal każdy pszczelarz korzysta w pracy z prostych urządzeń umożliwiających transport drobnego sprzętu pszczelarskiego lub innych przedmiotów potrzebnych w pasiece. W urządzeniach  tych stosowane są różne rozwiązania konstrukcyjne.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • KWAŚNODRZEW AMERYKAŃSKI
    Marek Pogorzelec
    Na liście rzadkich i ciekawych roślin miododajnych zajmuje miejsce w czołówce. Rośnie powoli, w naszym klimacie ma najczęściej postać krzewu. Dla pszczół jest źródłem cennego nektaru, dla konsumentów - cenionego miodu.

CHOROBY • SZKODNIKI • ZATRUCIA

  • WSZYSTKO O ZGNILCU AMERYKAŃSKIM [3]
    lek. wet. Marta Skubida
    Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa weterynaryjnego zgnilec amerykański jest w Polsce w dalszym ciągu jedyną chorobą pszczół zwalczaną z urzędu. Co powinien zrobić pszczelarz, który zaobserwuje w pasiece objawy sugerujące rozwój AFB?
  • NIE MA SKUTECZNEGO LECZENIA PSZCZÓŁ BEZ DIAGNOSTYKI
    lek. wet. Mariusz Krawczyński
    Lekarz weterynarii zachęca pszczelarzy do obserwowania rodzin pszczelich i monitorowania zdrowotnego statusu pasieki. Trafna diagnoza to podstawa.

LUDZIE •  MIEJSCA •  WYDARZENIA

  • PSZCZELARSKIE MIGAWKI
    Kamila Cyfra
    Wybór Pszczelarza Roku stał się niejako uroczystym zakończeniem sezonu pszczelarskiego. Tegoroczna gala ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu odbyła się 20 października w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.  Czytaj więcej…
  • IX EUROPEJSKI KONGRES APIDOLOGICZNY (EURBEE 9
    Aleksandra Splitt, Mikołaj Borański, Jacek Jachuła
    W dniach 20-22 września 2022 w Belgradzie odbył się IX Europejski Kongres Apidologiczny, który przyciągnął naukowców z całego świata. Na uznanie zasługuje różnorodność tematów poruszanych podczas spotkania. Czytaj więcej…
  • APITERAPIA OKIEM LEKARZA
    dr hab. n. med. Mirosław J. Szczepański
    Podczas ubiegłorocznej Apimondii, która odbyła się w Stambule, wiele uwagi poświęcono apiterapii. Tę część Kongresu relacjonuje dla nas lekarz, specjalista w dziedzinie otorynolaryngologii. 
     

PRZEGLĄD BADAŃ NAUKOWYCH

  • Wykorzystanie nauki społecznościowej do poszukiwań rodzin pszczoły miodnej, które w naturalny sposób radzą sobie z inwazją roztocza Varroa destructor.
    Przygotował: Jakub Jaroński
    W dobie Internetu nauka społecznościowa, zwana też obywatelską, staje się bardzo cenna. W sieci można znaleźć poważne projekty naukowe. Wachlarz badań jest niezwykle szeroki. Czytaj więcej…

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ