Miesięcznik Pszczelarstwo

Wrzesień 2021

Szanowni Czytelnicy,

przed nami ostatni miesiąc kiedy pszczoły mogą korzystać z naturalnych źródeł pokarmu. Niestety – do wrzosu – niezwykle cennego pożytku nektarowego dostęp ma niewiele rodzin. Inaczej jest z nawłocią, której obce, inwazyjne gatunki stale zawłaszczają nowe obszary nieużytków. I chociaż zainteresowanie zbiorem miodu nawłociowego wciąż  rośnie, to niewiele wiemy na temat właściwości produktu. A warto poznać jego walory smakowe i odżywcze.

Wrzesień to także ostatni okres zajęć w pasiece. Czas, w którym możemy odwdzięczyć się pszczołom za ich pracę, stwarzając im najlepsze warunki do zimowania. O tym jak to zrobić, także w pasiekach, które korzystają z pożytków późnych, piszą doświadczeni praktycy. 

Ciekawych tematów jest więcej…

Krystyna Pohorecka
 

 • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
 • Liczba stron: 40
 • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

5,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

We wrześniu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

 • WRZESIEŃ W PASIECE
  Marek Podlewski
  Za nami intensywne prace pasieczne. Obserwujemy spadek aktywności pszczół. Karmienie uzupełniające kończymy w drugiej dekadzie września. 
  W pasiekach korzystających z wrzosu termin ten nieco się przesunie.
 • POŻYTKI PÓŹNE A ZIMOWLA RODZIN
  dr hab. Krzysztof Olszewski prof. UP w Lublinie
  Rośliny, które kwitną pod koniec lata pozwalają pszczołom na wyprodukowanie miodów odmianowych, poszukiwanych i cenionych na rynku. Jak jednak postępować, by rodziny pszczele nie przypłaciły tego życiem?
 • NAJPROSTSZA KONSTRUKCJA, NAJŁATWIEJSZA GOSPODARKA (1)   
  Jakub T. Wilk
  Możliwość współpracy z „najstarszym w Polsce magazynem branżowym” jest dla mnie zaszczytem. W cyklu kolejnych artykułów chciałbym podzielić się doświadczeniami z własnej pszczelarskiej drogi i wnioskami z prowadzonej przez lata gospodarki pasiecznej. Przedstawić możliwie klarowny obraz najprostszej, moim zdaniem i najbardziej skutecznej gospodarki pasiecznej, w ulach – jak sądzę – najprostszej konstrukcji. Nie zamierzam przekonywać Czytelników do tego, że stosowane przeze mnie rozwiązania są najlepsze. Być może jednak ułatwią podjęcie dobrych decyzji, związanych z prowadzeniem pasieki oraz pozwolą ominąć rafy, uniknąć błędów.
 • PSZCZELARSTWO EKOLOGICZNE  – STAN AKTUALNY (1)
  dr Piotr Skubida
  Pszczelarstwo ekologiczne ujęte w ramy prawne funkcjonuje już 15 lat. 
  Z początkiem 2022 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące systemu kontroli, warunków handlu i zasad dotyczących produkcji.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

 • ŚWIDOŚLIWA SMACZNA JAK BORÓWKA
  Marek  Pogorzelec 
  Coraz częściej sadzimy ją w ogrodach. Jej owoce mają kształt i wielkość małego jabłka. Są smaczne i bogate w witaminy. czytaj więcej
 • PÓŹNE ROŚLINY POŻYTKOWE
  dr Zofia Kaczmarek
  Pożytek jesienny rozpoczyna się od połowy sierpnia i trwa przynajmniej do połowy września. Przypominamy o cennych o tej porze roku źródłach nektaru i pyłku.

PRODUKTY PSZCZELE

 • NAWŁOCIE I MIÓD NAWŁOCIOWY
  dr hab. Izabela Jasicka-Misiak prof. UO
  Miód z nawłoci pospolitej może konkurować z nowozelandzkim manuka. Ma też bardzo dobre właściwości przeciwutleniające – tak wynika z ostatnich badań. Naukowcy potwierdzają także wyższość rodzimej nawłoci nad gatunkami inwazyjnymi. Jak przedstawia się relacja między składem pożytku pszczelego a składem miodu?
 • PROPOLIS: BADANIE JAKOŚCI
  dr hab. Joanna Wojtacka, dr hab. Zbigniew Lipiński
  Zdrowotną wartość propolisu, podobnie jak miodu, determinuje jego jakość. W przeciwieństwie do miodu pszczelego, dla którego stworzono wymagania jakościowe regulowane precyzyjnym prawem, dla propolisu takich zapisów nie wypracowano. W Polsce możemy posługiwać się wprawdzie normą techniczną, ale jej przestrzeganie jest dobrowolne.

PRZEGLĄD BADAŃ NAUKOWYCH

 • NOWE ODKRYCIA
  Przygotował: Jakub Jaroński
  Loty trutni w oku radarów
  Mechanizmy rządzące godami u pszczoły miodnej ciągle skrywają wiele tajemnic. Wiemy, że kopulacja odbywa się w powietrzu podczas lotu godowego, a matkę pszczelą zapładnia wiele trutni, które w tym celu wykonują 1–6 lotów dziennie. Jednak wciąż nie wiadomo jak samice i samce znajdują siebie nawzajem, a to sprawia, że hipotez przybywa.
  Koliber, konkurent pszczoły
  Naparstnica to roślina rodzima dla części obszarów Europy, m.in. Wielkiej Brytanii. W Polsce pojawiła się w wieku XV III jako roślina ozdobna i rozprzestrzeniła w środowisku. Na obszarze Starego Świata zapylana jest przez trzmiele. Od czasów gdy za pośrednictwem człowieka znalazła się na terenie Nowego Świata zaczęła się jej szybka koewolucja (wzajemna ewolucja dwóch i więcej ściśle wpływających na siebie organizmów) adaptacyjna do nowych zapylaczy. czytaj więcej

LUDZIE • MIEJSCA • WYDARZENIA

 • WIEŚCI ZE ŚWIATA
  Przygotowała: Gabriela Wilczyńska
  Prawo w walce  z dręczem 
  Ponad 16 tys. pszczelarzy z Wielkiej Brytanii podpisało petycję adresowaną do brytyjskiego parlamentu o uchwalenie całkowitego zakazu importu pszczół miodnych do Wielkiej Brytanii.

  Zjednoczone siły przeciw insektycydom
  Badacze z Europy nie ustają w apelach do Unii Europejskiej o wyciąganie wniosków z przeszłości, zwracając uwagę na skutki używania insektycydów na bazie neonikotynoidów oraz rozmiar wynikających z tego szkód. Istnieje poważna obawa, że konsekwencje dla środowiska są ciągle niedoszacowane.

  Dręcz pszczeli nie lubi cytrusów
  Grupa badaczy z włoskiego uniwersytetu w Catanzaro, pod kierunkiem profesorów Domenica Brittiego i Vincenza Muselli, jest na najlepszej drodze do udowodnienia, że roztocze Varroa destructor można będzie niebawem zwalczać za pomocą środków ekologicznych.
 • PSZCZELE PRZEDSZKOLE
  Antoni Ożóg
  Takie będzie nasze pszczelarstwo, jakie pszczelarzy chowanie – parafraza słów Jana Zamoyskiego krótko i trafnie wyraża ideę działalności zarządu Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Głuchołazach. czytaj więcej

HETMANKI-ZGADYWANKI 

 • ZAGADKI
  Przygotowała: Jadwiga Barbara Caban 
  Kolejna porcja dobrej zabawy, na którą zapraszamy wraz z autorką…

 

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ