Miesięcznik Pszczelarstwo

Wrzesień 2021

Szanowni Czytelnicy,

przed nami ostatni miesiąc kiedy pszczoły mogą korzystać z naturalnych źródeł pokarmu. Niestety – do wrzosu – niezwykle cennego pożytku nektarowego dostęp ma niewiele rodzin. Inaczej jest z nawłocią, której obce, inwazyjne gatunki stale zawłaszczają nowe obszary nieużytków. I chociaż zainteresowanie zbiorem miodu nawłociowego wciąż  rośnie, to niewiele wiemy na temat właściwości produktu. A warto poznać jego walory smakowe i odżywcze.

Wrzesień to także ostatni okres zajęć w pasiece. Czas, w którym możemy odwdzięczyć się pszczołom za ich pracę, stwarzając im najlepsze warunki do zimowania. O tym jak to zrobić, także w pasiekach, które korzystają z pożytków późnych, piszą doświadczeni praktycy. 

Ciekawych tematów jest więcej…

Krystyna Pohorecka
 

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

5,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

We wrześniu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • WRZESIEŃ W PASIECE
    Marek Podlewski
    Za nami intensywne prace pasieczne. Obserwujemy spadek aktywności pszczół. Karmienie uzupełniające kończymy w drugiej dekadzie września. 
    W pasiekach korzystających z wrzosu termin ten nieco się przesunie.
  • POŻYTKI PÓŹNE A ZIMOWLA RODZIN
    dr hab. Krzysztof Olszewski prof. UP w Lublinie
    Rośliny, które kwitną pod koniec lata pozwalają pszczołom na wyprodukowanie miodów odmianowych, poszukiwanych i cenionych na rynku. Jak jednak postępować, by rodziny pszczele nie przypłaciły tego życiem?
  • NAJPROSTSZA KONSTRUKCJA, NAJŁATWIEJSZA GOSPODARKA (1)   
    Jakub T. Wilk
    Możliwość współpracy z „najstarszym w Polsce magazynem branżowym” jest dla mnie zaszczytem. W cyklu kolejnych artykułów chciałbym podzielić się doświadczeniami z własnej pszczelarskiej drogi i wnioskami z prowadzonej przez lata gospodarki pasiecznej. Przedstawić możliwie klarowny obraz najprostszej, moim zdaniem i najbardziej skutecznej gospodarki pasiecznej, w ulach – jak sądzę – najprostszej konstrukcji. Nie zamierzam przekonywać Czytelników do tego, że stosowane przeze mnie rozwiązania są najlepsze. Być może jednak ułatwią podjęcie dobrych decyzji, związanych z prowadzeniem pasieki oraz pozwolą ominąć rafy, uniknąć błędów.
  • PSZCZELARSTWO EKOLOGICZNE  – STAN AKTUALNY (1)
    dr Piotr Skubida
    Pszczelarstwo ekologiczne ujęte w ramy prawne funkcjonuje już 15 lat. 
    Z początkiem 2022 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące systemu kontroli, warunków handlu i zasad dotyczących produkcji.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • ŚWIDOŚLIWA SMACZNA JAK BORÓWKA
    Marek  Pogorzelec 
    Coraz częściej sadzimy ją w ogrodach. Jej owoce mają kształt i wielkość małego jabłka. Są smaczne i bogate w witaminy. czytaj więcej
  • PÓŹNE ROŚLINY POŻYTKOWE
    dr Zofia Kaczmarek
    Pożytek jesienny rozpoczyna się od połowy sierpnia i trwa przynajmniej do połowy września. Przypominamy o cennych o tej porze roku źródłach nektaru i pyłku.

PRODUKTY PSZCZELE

  • NAWŁOCIE I MIÓD NAWŁOCIOWY
    dr hab. Izabela Jasicka-Misiak prof. UO
    Miód z nawłoci pospolitej może konkurować z nowozelandzkim manuka. Ma też bardzo dobre właściwości przeciwutleniające – tak wynika z ostatnich badań. Naukowcy potwierdzają także wyższość rodzimej nawłoci nad gatunkami inwazyjnymi. Jak przedstawia się relacja między składem pożytku pszczelego a składem miodu?
  • PROPOLIS: BADANIE JAKOŚCI
    dr hab. Joanna Wojtacka, dr hab. Zbigniew Lipiński
    Zdrowotną wartość propolisu, podobnie jak miodu, determinuje jego jakość. W przeciwieństwie do miodu pszczelego, dla którego stworzono wymagania jakościowe regulowane precyzyjnym prawem, dla propolisu takich zapisów nie wypracowano. W Polsce możemy posługiwać się wprawdzie normą techniczną, ale jej przestrzeganie jest dobrowolne.

PRZEGLĄD BADAŃ NAUKOWYCH

  • NOWE ODKRYCIA
    Przygotował: Jakub Jaroński
    Loty trutni w oku radarów
    Mechanizmy rządzące godami u pszczoły miodnej ciągle skrywają wiele tajemnic. Wiemy, że kopulacja odbywa się w powietrzu podczas lotu godowego, a matkę pszczelą zapładnia wiele trutni, które w tym celu wykonują 1–6 lotów dziennie. Jednak wciąż nie wiadomo jak samice i samce znajdują siebie nawzajem, a to sprawia, że hipotez przybywa.
    Koliber, konkurent pszczoły
    Naparstnica to roślina rodzima dla części obszarów Europy, m.in. Wielkiej Brytanii. W Polsce pojawiła się w wieku XV III jako roślina ozdobna i rozprzestrzeniła w środowisku. Na obszarze Starego Świata zapylana jest przez trzmiele. Od czasów gdy za pośrednictwem człowieka znalazła się na terenie Nowego Świata zaczęła się jej szybka koewolucja (wzajemna ewolucja dwóch i więcej ściśle wpływających na siebie organizmów) adaptacyjna do nowych zapylaczy. czytaj więcej

LUDZIE • MIEJSCA • WYDARZENIA

  • WIEŚCI ZE ŚWIATA
    Przygotowała: Gabriela Wilczyńska
    Prawo w walce  z dręczem 
    Ponad 16 tys. pszczelarzy z Wielkiej Brytanii podpisało petycję adresowaną do brytyjskiego parlamentu o uchwalenie całkowitego zakazu importu pszczół miodnych do Wielkiej Brytanii.

    Zjednoczone siły przeciw insektycydom
    Badacze z Europy nie ustają w apelach do Unii Europejskiej o wyciąganie wniosków z przeszłości, zwracając uwagę na skutki używania insektycydów na bazie neonikotynoidów oraz rozmiar wynikających z tego szkód. Istnieje poważna obawa, że konsekwencje dla środowiska są ciągle niedoszacowane.

    Dręcz pszczeli nie lubi cytrusów
    Grupa badaczy z włoskiego uniwersytetu w Catanzaro, pod kierunkiem profesorów Domenica Brittiego i Vincenza Muselli, jest na najlepszej drodze do udowodnienia, że roztocze Varroa destructor można będzie niebawem zwalczać za pomocą środków ekologicznych.
  • PSZCZELE PRZEDSZKOLE
    Antoni Ożóg
    Takie będzie nasze pszczelarstwo, jakie pszczelarzy chowanie – parafraza słów Jana Zamoyskiego krótko i trafnie wyraża ideę działalności zarządu Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Głuchołazach. czytaj więcej

HETMANKI-ZGADYWANKI 

  • ZAGADKI
    Przygotowała: Jadwiga Barbara Caban 
    Kolejna porcja dobrej zabawy, na którą zapraszamy wraz z autorką…

 

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ