Wrzesień 2024
Szanowni Czytelnicy,
czy dobry miód może być jeszcze lepszy? Okazuje się, że tak. I nie chodzi tu oczywiście wyłącznie o walory smakowe. Udowodniono bowiem, że miody z dodatkiem owoców lub ziół mają silniejsze działanie prozdrowotne. Połączenie miodu z surowcem roślinnym wzbogaca jego skład o substancje, które w nim nie występują, bądź jest ich niewiele. Wytwarzanie tego rodzaju produktów, pozornie proste, wymaga wiedzy na temat właściwości dodawanych składników oraz metod zapewniających ich odpowiednią jakość, zarówno na etapie produkcji, jak i w trakcie przechowywania.
Kompozycje miodu z owocami, ziołami czy też przyprawami są oferowane konsumentom nie od dziś, a produkty tego typu mają już liczne grono zwolenników. Prozdrowotne właściwości tych mieszanek nie były jednak, do niedawna, udokumentowane badaniami na temat zawartych w nich związków. Nie sposób zatem pominąć najnowszych wyników analiz składu chemicznego oraz aktywności biologicznej miodów kremowanych z różnymi dodatkami, przeprowadzonych w Zakładzie Chemii i Toksykologii Żywności Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tym bardziej, że nowatorska metoda wytwarzania mieszanek z wykorzystaniem ekstraktów roślinnych, czyli leczniczych substancji bioaktywnych wyizolowanych z różnych części roślin, jest zgłoszeniem patentowym autorów tych badań. Prezentujemy je Czytelnikom we wrześniowym numerze z pełnym przekonaniem o ich utylitarnym charakterze. Zapraszam do lektury.
Krystyna Pohorecka
- Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
- Liczba stron: 40
- ISSN: 0478-7080
Cena wersji papierowej:
14,00 zł
Cena wersji elektronicznej:
10,00 zł
We wrześniu:
GOSPODARKA PASIECZNA
-
„ŚWIĘTY MATEUSZ DODAJE CHŁODU, I RAZ OSTATNI PODBIERA MIODU”
dr hab. Dariusz Gerula, prof. IO
Wrzesień w pasiekach upływa głównie na układaniu gniazd i dokarmianiu rodzin. Szeroka gama gotowych produktów przeznaczonych do tego celu ułatwia to zadanie.
CHOROBY SZKODNIKI ZATRUCIA
-
GRZYBICA OTORBIELAKOWA – CHOROBA, KTÓRA WCIĄŻ POWRACA DO NASZYCH PASIEK
prof. dr hab. Paweł Chorbiński
Grzybica otorbielakowa (ascosphaeriosis apium) zwyczajowo nazywana grzybicą wapienną, wapiennicą lub askosferiozą, jest zakaźną i zaraźliwą chorobą czerwiu, zarówno pszczelego, jak i trutowego, rozwijającą się w ciągu całego sezonu pszczelarskiego. Zaliczana jest do typowych chorób epizootycznych, które cechuje zmienność występowania (wzrost lub spadek nasilenia) na przestrzeni dekad.
POŻYTKI I ZAPYLANIE
-
O NAWŁOCIACH PRAWIE WSZYSTKO
dr inż. Aneta Sulborska-Różycka
Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał o nawłociach i nie kojarzył ich nazwy z wyglądem roślin. Obecnie znają je niemal wszyscy, począwszy od rolników, przez pszczelarzy, ogrodników, na ekologach skończywszy. Kwiaty gatunków z rodzaju Solidago (nawłoć) stanowią późnoletnie źródło pokarmu dla owadów zapylających. Ziele roślin ma działanie lecznicze, na co wskazuje łacińska nazwa rodzajowa (solidáre – umacniać, czynić mocnym; sólidum ágere – czynić mocniejszym, zdrowszym), ale przedstawiciele tego rodzaju uzyskali również status gatunków inwazyjnych.
PRODUKTY PSZCZELE
-
MIODY KREMOWANE Z DODATKAMI ROŚLINNYMI JAKO NOWA OFERTA DLA GOSPODARKI PASIECZNEJ
prof. dr hab. inż. Małgorzata Dżugan
Miody z dodatkiem owoców i ziół mają wzmocnione działanie prozdrowotne, będące wynikiem synergizmu składników aktywnych miodu i roślin. Produkty te posiadają atrakcyjne cechy organoleptyczne, ich konsystencja jest jednak mniej stabilna, a wytwarzanie wymaga doboru odpowiednich surowców, wdrożenia zasad kontroli jakości oraz uzyskania odpowiedniej stabilności przechowalniczej. -
O ZDROWIU PSZCZÓŁ, PROBLEMACH PSZCZELARSTWA I WSPÓŁPRACY PRZY HODOWLI PSZCZÓŁ ODPORNYCH [3]
Bartłomiej Maleta
Rozważania autora na temat sytuacji w krajowym pszczelarstwie kończy temat dotyczący podjęcia przez pszczelarzy wspólnych działań, które umożliwiłyby powstanie populacji pszczół niewrażliwych na inwazję roztocza Varroa destructor. Krokiem naprzód może okazać się projekt „Varroaresistenz 2033 – Polska”. -
O WENTYLACJI ULI I NIE TYLKO
Zdzisław Walicki
Wpływ warunków panujących w ulach różnego typu na zimowlę rodzin pszczelich jest przedmiotem wieloletnich obserwacji autora. Rezultatami kolejnych doświadczeń sukcesywnie dzieli się z Czytelnikami.