Wychodowanie pozytecznej matki

Moderator: krzysglo

Jarek18
Nieśmiały
Nieśmiały

Wychodowanie pozytecznej matki

Post autor: Jarek18 »

Witam może mi ktoś powiedzieć cos wiecej na temat chodowania matek na własne potrzeby??? Za informacje byłbym wdzięczny

avico

Post autor: avico »

Powiedzieć - to za mało. Ja wychowem matek zajmuję się od początku lat `70 i im więcej wiem, tym mam większą świadomość małości mojej wiedzy. Spróbować trzeba, ale nie na zasadzie - ktoś coś powie. Niestety, książka do ręki, przeczytać raz, później drugi ze zrozumieniem, a później zacząć próby. Mając nieco doświadczenia oraz praktyki popartej teorią można dopiero wtedy korygować swoją wiedzę o dyskusje z innymi profesjonalistami. Przecież uczniowie pszczelarskiego technikum na tematy hodowli poświęcają sporo godzin, podobnie jak kursanci na wykwalifikowanego pszczelarza, nie mówiąc o mistrzu.
Wychów matek jest prosty, ale chcąc uzyskać wartościowe matki już tak prosto nie jest. Dlatego mamy grono producentów matek i sporo wyrobników produkujących masówkę. Gdyby wyrobnicy mogli i potrafili, też by dla osiagnięcia materialnych korzyści produkowali dobry materiał. Jednak tak nie jest.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jarku jak chcesz ciognonć matki na własne potrzeby to musisz robić odkłady. Ja robię to tak z najlepszej rodziny codaje dużo czerwiu i miodu robię odkład czyli zabieram starą matkie i 2 lub 3 ramki czerwiu i ramkie pokarmu i jeszcze z 2 ramek strząsam pszczoły i robięmały wylotek.Po 10 dniach wygryzie się pszczoła stara matka składa jajeczka rodzinka się rozwija. Jak niema pokarmu to daje syrop w małych ilosciach. W macierzaku zakładają mateczniki ratunkowe dzien przed wygryzieniem się matek robie z nastempnych rodzin odkłady i podaje mateczniki po jednym. Matki się wygryzią i po10 dniachjuż czerwią.A na jesieni łoncze tą starą matkie z macierzakiem uprzednią likwidując starą matkie. pozdrawiam miły_marian

Jarek18
Nieśmiały
Nieśmiały

Po kilkunastu próbach wychodowałem matki na własne potrzeby w miare pozyteczne. Narazie mam takich wychodowanych trzy które juz czerwia a rodzina nosi miód

and777
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: and777 »

Ciekawe informacje są tutaj na forum . Ja mam zamiar spróbować kilka matek wymienić w mojej pasiece {16 rodzin} w przyszłym roku. Prosił bym o poradę który sposób jest najłatwiejszy dla początkującego pszczelarza. W tym roku wymienie w 8 rodzinach matki, w 5 już wymieniłem i czerwią, w 3 na początku lipca mam otrzymać . Kupiłem matki linie Sklenar h/47 , Troisek, Kortówka. Która z tych linii nadaje się najbardziej na robienie odkładów?
and777

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: arekfreus »

Najlepsze matki hodują pszczoły! Ja daje do odkładu ramkę z jajeczkami, które złożyła matka reprodukcyjna pszczoły odciągają na niej mateczniki ponieważ nie mają matki a ja zabieram je i poddaje tam gdzie trzeba wszystkie są przyjmowane.

No.1
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: No.1 »

:703: :702: :704: :705: :706:

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

najlepsze matki są rojowe drugie ratunkowe,reszta to wypadek przy pracy chyba że zmusza sytuacja

Jarek18
Nieśmiały
Nieśmiały

A co do najleprzej lini to uważam ze wszystkie są dobre do odkładów bo podczas prawidłowego poddawania matek prawie wszystkie sa przyjmowane. Chodzi o to zeby odkład zrobić z silnej rodziny aby nie było zabardzo widać osłabienia.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Fred1 pisze:najlepsze matki są rojowe drugie ratunkowe,reszta to wypadek przy pracy chyba że zmusza sytuacja
W/g specjalistów z dziedziny pszczelarstwa najlepsze matki to matki z cichej wymiany. Matki rojowe przekazują skłonności do rójek i z tego tytułu w pasiece stanowią duże utrudnienie, dlatego nie są zalecane. W prawdziwej hodowli matek, ich produkcja odbywa się w rodzinach w obecności matki. Hodowla matek jest dziedziną bardzo trudną, którą powinni się zająć doświadczeni pszczelarze. Pozostali a szczególnie początkujący powinni zakupywać matki od tych doświadczonych ale i uczciwych pszczelarzy, których cenę zawsze ustala rynek i jak do tej pory nie jest ona zbyt wysoka. Szybka i rzetelna informacja np. na łamach forum powinna szybko wyeliminować producentów nieuczciwych, produkujących i handlujących materiałem złej jakości.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Jarek18
Nieśmiały
Nieśmiały

Oczywiście zgadzam się henrmiko ze najleprze matki są z cichej wymiany a matki rojowe powinno sie jak najszybciej wymieniac. POnieważ mamy z nimi najwiecej pracy później aby nie doprowadzić do rójki

and777
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: and777 »

Mam pytanie . Co to znaczy matki z cichej wymiany?
and777

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Zenm »

Jest to matka którą pszczoły wymieniają bez rójki,są do bardzo dobre matki najczęściej jest to jeden matecznik

Mirek40
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mirek40 »

A jak poznać ,że pszczoły chcą wymienić matke a nie wyroić się?

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Zenm »

Bo do rojenia jest kilka mateczników, a nawet kilkanaście.

ODPOWIEDZ