Zabudowa ciepła i zimna - wady i zalety.

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
pszczelnik
Nieśmiały
Nieśmiały

Zabudowa ciepła i zimna - wady i zalety.

Post autor: pszczelnik »

Witam!

Jako że jest to mój pierwszy post pokrótce się przedstawię. Jestem świeżo upieczonym pszczelarzem bo dopiero od dwóch lat wchłaniam wiedzę teoretyczną. Trzy tygodnie temu rozpocząłem praktykę. Złapałem nieduży rój pszczół, który osadziłem w leżaku wielkopolskim. Po dzisiejszym przeglądzie stwierdziłem że obsiada on 5 plastrów a na jednym z nich znajduje się już trochę czerwiu zasklepionego ok 2dm 2. Na dniach skończę budować ul wielkopolski wielonadstawkowy do którego zamierzam przełożyć pszczoły (te właśnie ule chcę wprowadzać do swojej pasieki). W leżaku ramki ułożone są na zabudowę zimną. Ja chciałbym w nowym ulu ułożyć gniazdo na ciepłą. Czy moglibyście mi pomóc i podać wady i zalety tych sposobów ułożenia ramek (kiedy stosować, w jakim sezonie itp)

Dziękuję za pomoc;)
Ostatnio zmieniony 2008-06-21, 20:18 przez pszczelnik, łącznie zmieniany 1 raz.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Ja osobiście jestem za zabudową zimną i ją stosuje. Znam pszczelarza ktury miał jeszcze przed wojną pszczoły i do dzis ma i on dziesientki dzikich rodzin pszczelich wybierał z ruznych miejsc i mówił że zawsze pszczoły miały zimną zabudowe nigdy nie spotkał ciepłej. Pozdrawiam miły_marian

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Zalety zabudowy zimnej to lepsze przewietrzanie gniazda a co za tym idzie mniejszy pęd do rójki( chociaż z tym bywa różnie).Zaletą zabudowy ciepłej jest możliwość odgrodzenia matki na ograniczonej liczbie plastrów w tylnej części korpusu. W typowym korpusie wielkopolskim to ustawienie dennicy decyduje o zabudowie. Proponuję raczej zacząć od zabudowy zimnej( kwestia przyzwyczajenia).Pozdrowienia Pszczelarz 51.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Zabudowa zimna czy ciepła wady i zalety

Post autor: henrmiko »

Tak jak mój poprzednik napisał:W prawdziwie typowym korpusie wielkopolskim - to ustawienie dennicy decyduje o tej zabudowie i można ją zmieniać w ciągu sezonu w/g potrzeb pszczelarza i rodziny pszczelej. Obecnie większość pszczelarzy preferuje zabudowę zimną ze względu na możliwość lepszej wętylacji gniazda. Przy samodzielnym wykonaniu ula proponuje zachować dokładnie jego standardowe wymiary.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

ODPOWIEDZ