prośba

Moderator: krzysglo

mala
Nieśmiały
Nieśmiały

prośba

Post autor: mala »

mam pytanie do doświadczonych pszczelarzy dlaczego pszczoły są takie wściekle jeśli zagląda się do nich żeby znaleźć matkę i ją usunąć w celu podłożenia nowej
mala

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Jest to zachowanie dziedziczone. Czasami jest to spowodowane przez zbyt częste przeglądy , w takich rodzinach zwiększa się liczba strażniczek , choć to rzadkość.
pozdrawiam Marcin

avico

Post autor: avico »

Pszczoły czytają nasze myśli. Może nie dosłownie, ale mają wiedzę czego pragniemy dokonać.

Szukam matki. Kryje się miedzy pszczołami a one przykrywają ją swoimi ciałami. Panowie trutnie szwendają się niczym byki na pastwisku.

Idę złapać chłopaków, aby honorowo oddali nasienie do zabiegu inseminacji.

Role się odwracają. Matka łazi po plastrze, a w trutnie jakby bomba walnęła. Nie wiadomo kiedy już pouciekały.

Pewnego rodzaju próbę kiedyś poczyniłem i chcąc znaleźć matkę intensywnie myślałem o łapaniu trutni. Nie wiem, czy pomogło, ale chyba szybciej ją znalazłem a chłopaki standardowo uciekały.

To może być jedną z przyczyn. Inne to zmiana pogody, przerwa w pożytku, lekkie podtrucie rodziny lub zmiana zapachu pszczół wracających do ula, które przelatywały na polem, na którym dokonano opryski. ..... ......

ODPOWIEDZ