Prośba o porade

Moderator: krzysglo

mchelectronic
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Prośba o porade

Post autor: mchelectronic »

Witam
Mam pytanie do doświadczonych kolegów w sprawie nadstawki.
Mianowicie do odkładu z czerwca , po odbudowaniu 10 ramki dałem półnadstawkę z węzą
na miód. W tej chwili węza jest odbudowana i jest w ramkach 1/3 miodu.
Teraz nie wiem co zrobić ponieważ rodzina jest silna i dużo pszczół zalega na wylotku
w ciągu dnia. Czy dodać im jeszcze jedną półnadstawkę z węzą ? Suszu nie posiadam ponieważ to dopiero pierwszy rok z pszczołami.
Pożytek u mnie jest. Bardzo dużo ostów i zaczyna się nawłoć.

poz
Marcin

ppepe
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: ppepe »

Również jestem początkujący i w podobnej sytuacji więc pozwolę sobie się podpiąć pod temat i wyrazić swoje zdanie do oceny bardziej doświadczonych.

Uważam, że nie dobrze się stało, że dałeś półnadstawkę ze względu na wielkość ramki. W efekcie głównie masz teraz głównie pokarm na małych ramkach co nie jest najlepsze na zimę.

Jestem w podobnej sytuacji - start w tym roku; ul WP; brak suszu itd.
Tyle tylko, że ja po odbudowaniu węzy z dolnego korpusu i pełnym zaczerwieniu ramek i zabudowaniu ich pokarmem dodałem pełno wymiarowy górny korpus stopniowo podając ramki z węzą a wolne miejsce ograniczając ociepleniem ze słomy i dając kratę między korpusy.
Pszczoły odbudowały już cały górny korpus. Między czasie przesuwałem ramki stare - te otrzymane z odkładem, aż do ich całkowitego usunięcia z gniazda, jednak planując je wykorzystać do zimowania.
Pszczoły odbudowały poszczególne ramki i je zalały pokarmem przez lipiec. Ostatnie dwie podane zdążyły jedynie odbudować.
Teraz (w ostatnich dniach lipca) te świeżo odbudowane wycofałem zastępując je "starszymi" ramkami z odkładu ale jeszcze na tyle świeżymi, że pod światło przebija z trudem ale jednak zarys dłoni.
Jednocześnie zacząłem podkarmiać codziennie w celu uzyskania maksymalnego czerwienia i przyrostu nowych pszczół na koniec sierpnia i wycofując kratę.
W efekcie mam obecnie ramki z czerwiem oraz pokarmem w dużym formacie ramki co ułatwi mi wybór ramek do ułożenia na zimę. Planuje wykorzystać starsze ramki z powodu mniejszej straty ciepła oraz nowe w pozostałem części gniazda. Pozostałe wycofam i przetrzymam do wiosny.
A mód będę zbierał w półnadstawce ale dopiero od nowego sezonu.
Myślę, że danie pełnego korpusu było właściwsze - jak sądzicie?

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Marcin Pszczoły trzeba zatrudnić i dac im wezę. Jak ci odbudowali pół nadstawkie i w niej jest już miód a pszczoły wiszą pod wylotkiem to daj drugą ale nad gniazdo ata bendzie jako trzecia. Teraz już kwitnie nawoc to pszczoły bendą ją odbudowybać zeby gdzieś nakrop położyć. Lepsze by było pełny korpus ale jak dałeś pół korpusy to ten drugi co teraz odbudują przy nawoci to możesz odwirować a zostawiając ten trzeci bendzie jako drugi do zimowli. Kłomb zimowy zeby przeżyć do wiosny do pierwszych pożytków potrzebuje zapasów 13cm na ramkach. Ale w gnieżdzie też bendziesz miał pare centymetrów zapasów zimowych co gwarantuje dobre przezimowanie. Bo matka bendzie jeszcze czerwić do konca wrzesnia i bendzie dużo pszczoły w kłebie. Pepe dobże zrobiłeś ze pszczoły odbudowały ci cały korpus. Może sprubuj dać te ostatnio odbudowane ramki na obrzeza czerwiu zeby matka zaczerwiła. Tak na marginesie ja zimuje na 2 korpusach tak 8 góra zalanych do dechy a dół czerw i osłonowe pyłek też 8 ramek. Pozdrawiam miły_marian

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: eryk.klemens »

mily_marian pisze:Marcin Pszczoły trzeba zatrudnić i dac im wezę. Jak ci odbudowali pół nadstawkie i w niej jest już miód a pszczoły wiszą pod wylotkiem to daj drugą ale nad gniazdo ata bendzie jako trzecia. Teraz już kwitnie nawoc to pszczoły bendą ją odbudowybać zeby gdzieś nakrop położyć. Lepsze by było pełny korpus ale jak dałeś pół korpusy to ten drugi co teraz odbudują przy nawoci to możesz odwirować a zostawiając ten trzeci bendzie jako drugi do zimowli. Kłomb zimowy zeby przeżyć do wiosny do pierwszych pożytków potrzebuje zapasów 13cm na ramkach. Ale w gnieżdzie też bendziesz miał pare centymetrów zapasów zimowych co gwarantuje dobre przezimowanie. Bo matka bendzie jeszcze czerwić do konca wrzesnia i bendzie dużo pszczoły w kłebie. Pepe dobże zrobiłeś ze pszczoły odbudowały ci cały korpus. Może sprubuj dać te ostatnio odbudowane ramki na obrzeza czerwiu zeby matka zaczerwiła. Tak na marginesie ja zimuje na 2 korpusach tak 8 góra zalanych do dechy a dół czerw i osłonowe pyłek też 8 ramek. Pozdrawiam miły_marian
Mily_Marianie trudno się zgodzić z Twoimi radami.
Ostatnio zmieniony 2018-10-26, 15:08 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

ppepe
Nieśmiały
Nieśmiały

Witam,

Miły_Marianie dziękuję za odpowiedź oraz za nieodległe w czasie życzenia jakie otrzymałem. Jak ten czas leci.

Eryk.Klemens
Pozycję: Werner Gekeler - Pszczoły Poradnik Hodowcy posiadam - leży na stoliku przy łóżku do czytania do podusi, jak zresztą inne pozycje. :685:
Dokładnie przeczytałem rozdział "Pielęgnacja nowych rodzin" str. 73 - 74 jak zresztą pozostałą zawartość książki.
Dziękuję za poradę.

Wiedza książkowa jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z doświadczonymi hodowcami. Każde zdanie, podpowiedz i ocena jest cenna.

Miłego wieczoru.

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

ppepe pisze:Witam,
Ostatnio zmieniony 2018-10-26, 15:08 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

avico

Post autor: avico »

eryk.klemens pisze: Jeszcze jest problem ula wielkopolskiego, w który nie powinno się wchodzić...
Pozdrawiam
Eryk
Również ja jestem podobnego zdania i proponuję rozwinięcie tego tematu.

ppepe
Nieśmiały
Nieśmiały

W moim przypadku zakup został już dokonany i zmiana nie wchodzi w grę.
Zdaje sobie sprawę z minusów i plusów tego wyboru.

Nie wiem czy Kolega mchelectronic ma potrzebę kierowania wątku na te tory.

Pozdrawiam

mchelectronic
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: mchelectronic »

Oczywiście ,że mam ... :) . Zawsze można się coś więcej dowiedzieć .

poz
Marcin

avico

Post autor: avico »

ppepe pisze:W moim przypadku zakup został już dokonany i zmiana nie wchodzi w grę.
Zdaje sobie sprawę z minusów i plusów tego wyboru.

Nie wiem czy Kolega mchelectronic ma potrzebę kierowania wątku na te tory.

Pozdrawiam
Jeden ul, w dodatku niezasiedlony, to tak jak narzeczona, która nawet nie jest w ciąży i zawsze zmienić można.

Później będzie tylko gorzej.

U mnie było podobnie i do dziś przeklinam ten ul. Mógłbym się go pozbyć, ale niczym rozwód ze starą żoną jest zbyt kosztowny, to trwam w tym chorym związku.
Mam sprzęt i inne wyposażenie dla tego typu ula.

Początkujący zawsze może zmienić, a ul sprzedać.

Co będę się uwewnętrzniał. Jak głupi, to niech cierpi. W końcu za wiedzę trzeba ponosić koszty.

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Pociągnąć temat ula wielkopolskiego,

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

Jak pszczelarz nie potrafi, to i z LN lub Dadana pójdą mu rójki. W przyszłości mam zamiar inwestować w LN nieocieplone, ale na to jeszcze czas. A jak dotąd na te co mam nie narzekam. Rodziny silne, zdrowe, z dobrym stanem zapasów w gnieździe. Najsilniejsza przytargała mi ponad 60, ale nie kg, a słoików miodu. A jeszcze osty i nawłoć przede mną do odwirowania. Ul miodu nie nosi, tylko pszczoła, a dla tej i karton dobry będzie do urządzenia się. A nastrój rojowy? Niech popada kilka dni, a pszczoły niech nie mają roboty, to co w tedy? Kubatura? A kto mówi, że musi być tylko 10 ramek? A zmiana na inny to problem? Myślę, że nie, najwyżej nie jedna a dwa typy ramki w pasiece - najłatwiej chyba na dadana.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

A ileż to juz napisano na temat powstawania nastroju rojowego.
Ostatnio zmieniony 2018-10-26, 15:09 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

eryk.klemens, wykopaliska prowadzisz dla podtrzymania forum? :)
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

minikron pisze:eryk.klemens, wykopaliska prowadzisz dla podtrzymania forum? :)
Te wykopaliska są przez Niemieckich uczonych ciągle obrabiane. Fenomen co?
Ostatnio zmieniony 2018-10-26, 15:09 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ