Rysunki wykonawcze uli.

Moderator: krzysglo

Piotr007
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Piotr007 »

Marcinluter pisze:jA PROPONUJĘ PRZED BUDOWĄ ULA CZY ZADAWANIEM PYTAŃ ZOBACZYĆ ,DOTKNĄĆ RAMKĘ TO DUŻO POMOŻE najlepiej kupić w sklepie pszczelarskim takie ramki jakie nas interesują i wówczas w budowie bazować na tym. Pszczoły są bardzo dobrymi budowniczymi i wosk 100g może " unieść" 1kg miodu więc to już coś znaczy ....
szczera prawda, tak chyba zrobię i dopiero zacznę projektować ul i go zrobię . szczere dzięki
Piotr007

birkut

Post autor: birkut »

piotr są ramki wąsko wysokie (warszawskie słowiany ) i ramki szeroko niskie (wielkopolski dadant)a jezeli ramki szerokie to prawdopodobnie chodzi o ramki poszerżane czyli szerokosc listewki 35milimetrów , pszczoły po odbudowaniu zalewają je nektarem , dla matki do zaczerwianie jest ona za głęboka , wymiary ramek od scian ula ? pszczoły mają w genach zabodowe kazdego miejsca które jest za duże aby mogły przejsc im wystarczy 7,5milm. gdy ciasniej to całkowicie zabuduja

Piotr007
Nieśmiały
Nieśmiały

Marcinluter pisze:jA PROPONUJĘ PRZED BUDOWĄ ULA CZY ZADAWANIEM PYTAŃ ZOBACZYĆ ,DOTKNĄĆ RAMKĘ TO DUŻO POMOŻE najlepiej kupić w sklepie pszczelarskim takie ramki jakie nas interesują i wówczas w budowie bazować na tym. Pszczoły są bardzo dobrymi budowniczymi i wosk 100g może " unieść" 1kg miodu więc to już coś znaczy ....
No i właśnie kupiłem dziś węzę do ula wielokorpusowego wielkopolskiego, ramek nie mieli , mam pytanie czy węza musi dotykać do ramki czy może być szczelina między węzą a listewkami ramki,. rozumiem że wszystkie korpusy są jednakowe oprócz korpusu nadstawki .
bo wysokość ramki nadstawki ma 130mm , No właśnie i co dalej z Tym fantem robić. ..?
Piotr007

birkut

chcę się nauczyć nurkowania moze mnie złodzi podwodnej wysadza na dnie bałtyku?

zaczynamy budowę uli węzę juz mamy wiec wiadomo co bedzie grane, bo juz pytanie czy weza musi dotykac beleczki sugeruje ze ramka będzie większa od tej znormalizowanej , a co za tym idzie powstanie nowy typ ula , to prawda polak potrafi , tak trzymac

Piotr007
Nieśmiały
Nieśmiały

birkut pisze:chcę się nauczyć nurkowania moze mnie złodzi podwodnej wysadza na dnie bałtyku?

zaczynamy budowę uli węzę juz mamy wiec wiadomo co bedzie grane, bo juz pytanie czy weza musi dotykac beleczki sugeruje ze ramka będzie większa od tej znormalizowanej , a co za tym idzie powstanie nowy typ ula , to prawda polak potrafi , tak trzymac
to znaczy że pytam bo nie wiem jak się za to wziąść. Ale dziś jakoś sobie w pewnej spraie poradziłem , byłem u jednego gościa i jakoś się przyjrzałem temu wszystkiemu.
Dziwi mnie natomiast czemu te wszystkie ule nie miały nadstawki , były to ule z ramkami od uli poszerzonych warszawskich.
Piotr007

birkut

jezeli masz zamiar hodowac pszczoły to zacznij od książek potem kup lub zbuduj ula a na koncu węza a warszawiaki nie zawsze sa z nadstawką, zalezy od typu i pozytku

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Peter007" - jak już Kolega będzie robił ule we własnym zakresie to proponuję od razu przemyśleć budowę dennic odejmowanych, wysokich, osiatkowanych z wkładką na osyp kontrolny warrozy. Ponadto proszę wziąć również pod uwagę wielkość wylotków. Stare poradniki podają małe wymiary - proponuję ich wysokość 2cm a długość w zależności od typu ula - te minimum 30cm. Zwęzić zawsze możemy wkładką, a latem na upale większy komfort dla pszczół.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Piotr007
Nieśmiały
Nieśmiały

Stanisław Zbieg pisze:Kolego "Peter007" - jak już Kolega będzie robił ule we własnym zakresie to proponuję od razu przemyśleć budowę dennic odejmowanych, wysokich, osiatkowanych z wkładką na osyp kontrolny warrozy. Ponadto proszę wziąć również pod uwagę wielkość wylotków. Stare poradniki podają małe wymiary - proponuję ich wysokość 2cm a długość w zależności od typu ula - te minimum 30cm. Zwęzić zawsze możemy wkładką, a latem na upale większy komfort dla pszczół.

Pozdrawiam Stanisław Z.
jak to wygląda??? dennica z wkładką na warrozę
Piotr007

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Piotr007" - proponuję wejść na stronę Polanki, którą podam niżej - tam jest demonstrowana moja dennica odejmowana, wysoka z siatką i wkładką na osyp warrozy.
A to strona http://www.spp-polanka.org/ tu wejść po lewej na link "Sprzęt pszczelarski" - tam jest moja dennica ula Optimal.
Również na stronie www Kol.Sulprycjusza na "zagajniku" można znaleźć dennicę wysoką.
Wymiary należy sobie obliczyć do swoich budowanych uli.

Być może, że tu na tym forum Kolega wyszuka na wyszukiwarce opis i budowę takiej dennicy - ja nie potrafię

Gdyby Kolega mieszkał w pobliżu to zapraszam do siebie celem obejrzenia takiej dennicy.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Gruby_r
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Gruby_r »

Koledzy,rzadko sie wypowiadam na forum z powodu braku czasu ale czytając dziś te "małe" złośliwości pytam: po co to?
Mamy sobie tutaj pomagać a nie kopać się po kostkach. Chyba że wygodniej to robić nie widząc człowieka. A tak na marginesie to zawsze mi mówiono że pszczelarz to z reguły dobry i zyczliwy człowiek. Mam nadzieję że wyjątki tylko potwierdzaja regułę :690:

Piotr007
Nieśmiały
Nieśmiały

nie mam suchego drewna, kupiłem styropian budowlany prasowany , i z tego będę robić ule, czy ten materiał zda egzamin? grubość jednego ark 5cm, typ ula warszawski poszerzony
Piotr007

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Ja nie jestem zwolennikiem styropianu, wole drewno, naturalne i wytrzymałe na różne zdażenie, zwłaszcza na sikorki ;) styropian nie ;)
pozdrawiam Marcin

Alex23p
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Alex23p »

Marcin powieś karmnik na skraju pasieki i masz z sikorkami z głowy, to po pierwsze bo sikorki musiałyby być jak kruki żeby się do uli dobrać, ale dzięcioły to robią. Z tymi zdarzeniami to już nie pajacuj, mam styropiany od 5 lat i ani grad, ani halny, ani twoje sikorki im krzywdy nie zrobiły. Najpierw popracuj na nich a potem krytykuj, a jerzeli wolisz drewno to super, a też ma swoje wady i zalety. Ale na początki pszczelarzenia to prawda lepiej ule drewniane, bo styropianu nie wybaczą błędów początkującego.
A jeżeli już ze styropianu, to niech kolega robi ze styroduru ma odpowiednie parametry i nie musi mieć 5 cm grubości tylko 3, to wystarcza.
Pozdrawiam

Piotr007
Nieśmiały
Nieśmiały

styrodur to styropian do fundamentów izolowania, w jednym balocie jest ich 17szt arkuszy ,
szczeliny mogę za fugować rozpuszczonym woskiem czy kitem pszczelim?
Piotr007

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

styrodur jest za miękki i pszczoły będą go zgryzały
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

ODPOWIEDZ