Czy Może być płyta OSB ??

Moderator: krzysglo

mepha
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 12
Rejestracja: 2010-06-23, 18:52
Lokalizacja: Małopolska

Czy Może być płyta OSB ??

Post autor: mepha »

Witam.

Chcę wykońać ul wielkopolski czy środek może być wykonany z płyty osb ? a nie desek ?? Nię będzie to przeszkadzało pszczołą ??
Pozdrawiam
Mepha

truten40
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 8
Rejestracja: 2010-07-25, 17:33
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: truten40 »

Ja w zeszłym roku wykonałem w ten sposób kilanaście korpusów, w tym w kilku zimowałem rodziny. Ocena po jednym sezonie - na 5. Za przemawiają na pewno cena i łatwość wykonania, przeciw - brak informacji co do składu.

P.S. To mój pierwszy post tutaj... pozdrowionka dla wszystkich !

Włodek
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-21, 18:41
Lokalizacja: Sudety Środkowe

Post autor: Włodek »

truten40, z jakiej płyty robiłeś? Chodzi mi o grubość.
Znalazłem film na YT o gościu który robił takie ule:
http://www.youtube.com/watch?v=Mta-Dkzxw2Y

mepha
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 12
Rejestracja: 2010-06-23, 18:52
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: mepha »

Dzięki za odpowiedź , czym je ocieplałeś ?? Styropian czy jak dawniej robiono sieczka z paproci suszonej lub trociny?? Płyta to bodajże 1 cm
Pozdrawiam
Mepha

truten40
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 8
Rejestracja: 2010-07-25, 17:33
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: truten40 »

To była płyta 12 mm + styropian 3cm + boazeria świerkowa 1cm. Wtym roku zamiast boazerii użyłem płyty pilśniowej , ale te korpusy używam tylko w okresie letnim - boję się dzięciołów...

mepha
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 12
Rejestracja: 2010-06-23, 18:52
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: mepha »

Aha , steropian 3 spokojnie na zime wystarczy ?? dennica też z osb ? I steropian 3 ?
Pozdrawiam
Mepha

truten40
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 8
Rejestracja: 2010-07-25, 17:33
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: truten40 »

Dennic nie odważyłem się robić z płyt - są z pojedynczych desek o gr. ok.2,5 cm , nieocieplane. Są to dennice wysokie (13 cm). Ten sposób wykonania w mojej okolicy (wielkopolska )w zupełności wystarcza.

mepha
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 12
Rejestracja: 2010-06-23, 18:52
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: mepha »

aha, a cyz tak jak na filmie czekałeś aby odparował z płyt zapach?
Pozdrawiam
Mepha

thewave
Obserwator
Obserwator
Posty: 4
Rejestracja: 2010-09-24, 15:30

Post autor: thewave »

Mam pewne doświadczenie w pracy z drewnem i połączenie styropianu z drewnem to nie jest dobry pomysł. Styropian chłonie wodę jak gąbka i powoli oddaje co powoduje gnicie drewna. W przypadku uli pewnie jest podobnie. Pszczoły jakąś tolerancję na gnicie drewna mają, ich naturalnym siedliskiem są dziuple w pniach drzew. Żeby powstała dziupla drewno musi zgnić ale istnieje jeszcze jedna zależność - gnijące drewno produkuje ciepło.

Edit: Przemyślałem sprawę, znalazłem kiedyś na pewnym forum opis zachowań szerszeni w stosunku do pszczół. (W obronie os i szerszeni - wypowiadał się prawdziwy pasjonata tematu). Pszczoły są bardziej agresywne w stosunku do szerszeni niż szerszenie do pszczół oznacza to że właśnie pszczoły musiały konkurować z szerszeniami o siedliska w środowisku naturalnym. Kolejność zasiedlania dziupli w takim razie jaest następująca: szerszeń -> pszczoła. Gdniazda szerszeni były gęściej rozmieszczone niż gniazda pszczół ponieważ lepiej sobie radziły w warunkach świeżej zmurszałej dziupli - po prostu przerobiły to drewno na gniazdo (żywa heblarka :D), ginęły na jesieni, następnie wprowadzały się pszczoły o ile dziupla była jeszcze wolna (gniazdo do czerwca ulegało naturalnemu rozkładowi), bardziej wrażliwe na wilgoć. W ten sposób dół dziupli był wyścielony warstwą celulozy koncentrującej wilgoć (zapobiegało to przesuszeniu dziupli) a góra i ścianki były suche, góra była chropowata, rozkładająca się celuloza w zimie służyła jako źródło ciepła. Zainspirował mnie artykuł na wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzynka_l%C4%99gowa , w przyrodzie nic nie dzieje się bez przyczyny także w przypadku pozostawionych gniazd szerszeni http://www.crabro.republika.pl/gniazda.htm . Szerszenie nie podbierają miodu silnym pszczelim rodzinom, ale wraz z czasem rodzina słabnie ponieważ pogarszają się warunki w dziupli i staje się celem ataku szerszeni które budują sobie gniazdo w miejscu gdzie wcześniej były pszczoły. Cykl jest zamknięty.
Pozostaje jedynie wpleść to wszystko w koncepcję budowy ula aby zastąpić szerszenia w stresowaniu pszczół :D.

http://pl.wikipedia.org/wiki/OSB_%28p%C5%82yta%29
Żywice syntetyczne służące do produkcji płyt OSB muszą być dobrze utwardzone, jeżeli są źle utwardzone to pozostaje niewielka część żywicy w stanie ciekłym która z kolei jest toksyczna dla wszystkiego co żywe. Dobrze utwardzone żywice są kruche i podatne na pękanie (mam doświadczenie w pracy z żywicą poliestrową). Utwardzacze to jeszcze więcej chemii.
Żywica UF - żywica mocznikowo-formaldehydowa
Żywica MUF - żywica melaminowo-formaldehydowa (próbowałem wygoogleować melaminę ale nikt nie przeprowadził badań nad szkodliwością tego związku dla owodów, ma oznaczenie toksyczna dla organizmów wodnych a w przypadku ludzi była głośna afera ze skażonym mlekiem w Chinach, natomiast jest wiadome że stanowi produkt rozpadu Cyromazyny która jest insektycydem, dorzucę jeszcze linka: http://en.wikipedia.org/wiki/Cyromazine ).

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 771
Rejestracja: 2006-12-05, 19:21
Lokalizacja: kraśnickie

Post autor: SKapiko »

thewave pisze:Mam pewne doświadczenie w pracy z drewnem i połączenie styropianu z drewnem to nie jest dobry pomysł. Styropian chłonie wodę jak gąbka i powoli oddaje co powoduje gnicie drewna.
z pierwszym zdaniem się zgodzę lecz drugim to na pewno nie ponieważ to drewno chłonie wilgoć nie styropian, styropian ogranicza odparowanie tej wilgoci no i drewno gnije
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

thewave
Obserwator
Obserwator
Posty: 4
Rejestracja: 2010-09-24, 15:30

Post autor: thewave »

Nie będę się sprzeczał na darmo tylko zaproponuję dwa eksperymenty.

Bierzesz kawałek styropianu, kładziesz go na wagę (dokładną), zapisujesz wynik, wstawiasz ten sam kawałek styropianu do pojemnika z wodą tak aby był jak w największym stopniu zanurzony, czekasz np. dwa tygodnie (lub dłużej jeżeli masz czas), wycierasz kawałek styropianu do sucha aby pozbyć się wilgoci z powierzchni, stawiasz ponownie na wagę, porównujesz wynik (w ten sposób sprawdzasz ilość wody która wsiąkła w styropian).
Następnie możesz okręcić ten kawałek styropianu przezroczystą folią (symulacja powierzchni kontaktu drewno-styropian) i stawiasz w ciepłym miejscu. Czekasz np. 24 godziny (w ten sposób symulujesz warunki zima-wczesna wiosna).

Drewno ma bardziej skomplikowaną strukturę, w świerzym drewnie istnieją sprawne wiążki kapilar które są w stanie transportować wodę (następuje nasycenie kapilary wilgocią, transport i późniejsze jej parowanie z powierzchni, efekt można wykorzystać dlatego jest istotnie jak tnie się deski - wzdłuż czy w poprzek słojów).

mopman7
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 28
Rejestracja: 2010-08-30, 19:19
Lokalizacja: Bestwiny

Post autor: mopman7 »

To, że styropian po dwóch tygodniach nasiąknie jest możliwe, jednak deska przez ten czas przyjmie i odda raczej więcej wody. I tutaj właśnie o to chodzi. Bo zanim styropian odprowadzi pewną ilość wody, pojawia się następna, powodując gnicie.
PS- ten temat dotyczy płyt OSB a nie ocieplenia, które było już przerabiane na tym forum.

birkut

Post autor: birkut »

panowie czytam od kilku dni tą waszą dyskusje, i się zastanawiam oco w niej chodzi?
na temat płyt ośb było kiedys na innym forum , pisali o nich dobrze pisali źle , ale: buduję ul na zewnątrz daję deski dopasowane z jakiegos tak drzewa lisciaste iglaste nieważne , w środek daję styropian, potem daję powiedzmy tą osb, a wiec skąd ta woda ze ten niby styropian nasiąknie,? owszem wilgoć jest w ulu ale dając jako wewnętrzna ścianę twardą pilsn mamy taki ul kilkanascie lat,,osb wytrzyma chyba dłuzej a z zewnątrz? deski dopasowane pomalowane, wiec co? a doswiadczenie ze styropianem w zanurzeniu dwa tygodnie w wodzie? ja pszczoły hoduje na działce pomiedzy drzewami a nie w stawie pomiedzy rybami, jezeli styropian byłby taki be, to jaki cel ma budowanie styropianowych uli?

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz
Posty: 1226
Rejestracja: 2007-12-01, 14:11

Post autor: mily_marian »

Jak sie samemu robi korpusy to on musi być leki a lekosć daje steropian i okładzina ze płyty osb. Ja takie korpusy mam już 15lat i jeszcze są w dobrym stanie ale trzeba ich malować. Pozdrawiam miły_marian

ODPOWIEDZ