Nowinki

Moderator: krzysglo

mlody2000
Nieśmiały
Nieśmiały

Nowinki

Post autor: mlody2000 »

Proponuje żeby na tej stronie wpisywać ciekawe nowinki związane ze sprzętem pszczelarskim. Własne pomysły na ulepszenie sprzętu pszczelarskiego.I liczę na to że ciekawe propozycje będę publikowane w pszczelarstwie.

Edku

Post autor: Edku »

Czytałem prawie codziennie ten temat i myślałem,że zawodowcy czy bardziej zaawansowani pszczelarze podzielą się swimi usprawnieniami dokonywanymi w sprzęcie czy też w gospodarce ale skoro nie ma nic to ja z pewną dozą nieśmiałości opiszę ul przeze mnie opracowany i wykonany z poliuretanu.
Jestem hobbystą i nie w celach komercyjnych to robię a po to praca przy pszczołach była lekka łatwa i przyjemna.Po doświadczeniach w słowianach (były takie ule w pasiece ojca)i potem w warszawskich zwykłych zdecydowałem się na gospodarkę wielokorpusową . Na
podstawie rozkładu pożytków wybrałem ul z korpusami 1/2 wlkp.
Jak wygląda ul i z jakich elementów się składa.każdy pszczelarz wie,ja opierając się na kostrukcji opisanego w pszczelarstwie ula maks poszedłem dalej i sprowadziłem rzecz do tego,że w moim ulu daszek,powałka i dennica odlewane są w tej samej formie,mają więc na zewnątrz taki sam kształt a wygląda to tak:dennica i daszek są takie same i są stosowane w gospodarce zamiennie,jest to typowa dennica niska o wysokości wewnątrz od dna ~45 mm,dwa przeciwległe boki dennicy(nazwijmy je tył i przód) posiadają na wysokości dna otwory wlotowe o wym.375x35 mm. natomiast na każdym z pozostałych dwóch bokach znajdują się po trzy otwory o przekroju prostokątnym na typowe korki styropianowe lub z plastiku stosowane w ulach styropianowych. jeden prowadzi pod dno drugie dwa ponad dno.Doł i góra dennicy mają typowe wręby do dopasowania w nie korpusu. Dno posiada spad od środka w kierunku obydwu otworów wlotowych~około 1 cm. Powałka odlewana jest w tej samej formie z tym,że znajdują się w jej dnie trzy otwory na typowe "pająki" i w narożnikach po jednym otworze o średnicy nakrętki od butelki plastikowej.Pod otworami wlotowymi są otwory do zamocowania deski wylotowej.
Korpus jest odlewany w formie w której wykorzystane zostały elementy formy do odlewania wcześniej opisanych elementów,posiada on wręgi do zawieszania ramek (13x10 mm) na dwóch przeciwległych ścianach i występ uniemożliwiający dociśnięcie ostatniej ramki do ściany (8 mm),posiada również w dolnej części wcięcia uniemożliwiające gniecenie pszczół znajdujących się na końcach ramek.
Uzbrojeniem do tych elementów są:
- deska wylotowa wykonana z fragmentu rury kanalizayjnej PCV o śr.150 mm o szer.8 cm,
- wkładki wylotowe (375x35) z tej samej rury,różne w zależności od pory roku i potrzeb,
- korki styropianowe i plastikowe o przekroju prostokątnym
- do powałki typowe korki przykrywające pajaki i cztery korki od butelek z nawierconymi w dnie otworami o śr.4 mm.
O zestawieniach elementów i ich wykorzystaniu w gospodarce może w innym czasie.

Pozdrowienia!

Edku

Post autor: Edku »

Czytałem prawie codziennie ten temat i myślałem,że zawodowcy czy bardziej zaawansowani pszczelarze podzielą się swimi usprawnieniami dokonywanymi w sprzęcie czy też w gospodarce ale skoro nie ma nic to ja z pewną dozą nieśmiałości opiszę ul przeze mnie opracowany i wykonany z poliuretanu.
Jestem hobbystą i nie w celach komercyjnych to robię a po to praca przy pszczołach była lekka łatwa i przyjemna.Po doświadczeniach w słowianach (były takie ule w pasiece ojca)i potem w warszawskich zwykłych zdecydowałem się na gospodarkę wielokorpusową . Na
podstawie rozkładu pożytków wybrałem ul z korpusami 1/2 wlkp.
Jak wygląda ul i z jakich elementów się składa.każdy pszczelarz wie,ja opierając się na kostrukcji opisanego w pszczelarstwie ula maks poszedłem dalej i sprowadziłem rzecz do tego,że w moim ulu daszek,powałka i dennica odlewane są w tej samej formie,mają więc na zewnątrz taki sam kształt a wygląda to tak:dennica i daszek są takie same i są stosowane w gospodarce zamiennie,jest to typowa dennica niska o wysokości wewnątrz od dna ~45 mm,dwa przeciwległe boki dennicy(nazwijmy je tył i przód) posiadają na wysokości dna otwory wlotowe o wym.375x35 mm. natomiast na każdym z pozostałych dwóch bokach znajdują się po trzy otwory o przekroju prostokątnym na typowe korki styropianowe lub z plastiku stosowane w ulach styropianowych. jeden prowadzi pod dno drugie dwa ponad dno.Doł i góra dennicy mają typowe wręby do dopasowania w nie korpusu. Dno posiada spad od środka w kierunku obydwu otworów wlotowych~około 1 cm. Powałka odlewana jest w tej samej formie z tym,że znajdują się w jej dnie trzy otwory na typowe "pająki" i w narożnikach po jednym otworze o średnicy nakrętki od butelki plastikowej.Pod otworami wlotowymi są otwory do zamocowania deski wylotowej.
Korpus jest odlewany w formie w której wykorzystane zostały elementy formy do odlewania wcześniej opisanych elementów,posiada on wręgi do zawieszania ramek (13x10 mm) na dwóch przeciwległych ścianach i występ uniemożliwiający dociśnięcie ostatniej ramki do ściany (8 mm),posiada również w dolnej części wcięcia uniemożliwiające gniecenie pszczół znajdujących się na końcach ramek.
Uzbrojeniem do tych elementów są:
- deska wylotowa wykonana z fragmentu rury kanalizayjnej PCV o śr.150 mm o szer.8 cm,
- wkładki wylotowe (375x35) z tej samej rury,różne w zależności od pory roku i potrzeb,
- korki styropianowe i plastikowe o przekroju prostokątnym
- do powałki typowe korki przykrywające pajaki i cztery korki od butelek z nawierconymi w dnie otworami o śr.4 mm.
O zestawieniach elementów i ich wykorzystaniu w gospodarce może w innym czasie.

Pozdrowienia!

karol

Post autor: karol »

Kolejna nowinka to taka iż można sobie przybijać listewki do trzymania nadstawki (typ ula warszawski zwykły) .Przy dużej ilości miodu nadstawka może wypaść z ręki.

rozeznany

Post autor: rozeznany »

Edku to chyba pomylił ul z sedesem.

nowy

nowinki

Post autor: nowy »

jestem początkujący i chciałem zasięgnąc informacji od paru pszczelarzy i wcale skorzy do pomcy nie są a więc nie licz na to ze doświadczeni pszczelarze udzielą nam jakiś nowinek :roll:

jonasz

Post autor: jonasz »

A tak na marginesie to z tymi nowinkami to nie głupi pomysł :lol:

jonasz

Post autor: jonasz »

umisz liczyć-licz na siebie.zrobiłem topiarke słoneczną i transportówkę na ramki,teraz bę de budował ule wielkopolskie jak będe miał jakieś ciekawostki to napisze.

Awatar użytkownika
Bogand
Stukacz
Stukacz

Re: nowinki

Post autor: Bogand »

nowy pisze:jestem początkujący i chciałem zasięgnąc informacji od paru pszczelarzy i wcale skorzy do pomcy nie są a więc nie licz na to ze doświadczeni pszczelarze udzielą nam jakiś nowinek :roll:
Witaj.
Jeszcze nie zadałeś pytania i juz sam sobie odpowiadasz, że doświadczeni pszczelarze nie podzielą sie z Tobą żadnymi doświadczeniami.
Pytaj konkretnie, a napewno ktoś Ci odpowie.
Pozdrawiam.

jozef

Post autor: jozef »

Awatar użytkownika
haker_2015
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

ulepszenia

Post autor: haker_2015 »

.. słuchajcie koledzy - koleżanki nie kłóćcie się bo to nie jest do tego miejsce. Macie dylematy spotkajcie się przy piwku i po sprawie. :)
Ja mam do zaproponowania, co już zreeztą poruszyłem na tym forum w dziele "Ule", pomysł dotyczący wykonania urządzenia do tzw przytrzymywania ramek z pszczólkami. (zdjęcie). Zamiast kłaść ramki na ziemi poprostu zaczepia się to na korpusie przodem do siebie, tak aby wrazie czego matka lub pszczoly spadły do gniazda a nie na trawę. To zdjęcie zostało wykonane na świeżo po zrobieniu ścianek jutro zamieszczę już takie na którym będzie widać co i jak dokładnie. Polecam gorąco , sposób moze wykorzystywanay jest już u innych pszczelarzy, ja odziedzisczyłem ten pomysł od kolegi, który zaproponował mi taka formę ulepszenia - i tu również pozdrawiam kolege mistrza Antoniego z Rajska koło Oświęcimia - 100pni, oraz kolegę mistrza Avico - Jacek Jaroń.

[ Dodano: 2006-09-20, 08:08 ]
zdjęcie tego urządzenia
Załączniki
ule 005.jpg

Zablokowany