Przepisy odnośnie umiejscowienia uli ???

Moderator: krzysglo

Sławek

Przepisy odnośnie umiejscowienia uli ???

Post autor: Sławek »

Witam

Na wstępie muszę powiedzieć ,że nie mam nic wspólnego z produkcją miodu ,mam za to sąsiada który posiada cztery ule . I w tym jest problem ,ule stoją tuż za moim ogrodzeniem i w okresie wybierania miodu pszczoły dostają szału w tym czasie lepiej nie wychodzić z domu .Taki stan trwa kilka dni ,dodam że mamy małe dzieci ,i nie wiem co z tym faktem zrobić. Prosiłem sąsiada by te ule odniósł trochę dalej od moich zabudowań ,jednak moja prośba nic nie dała .
Myślę jednak ,że po wstąpieniu do unii europejskiej ,są jakieś przepisy które rozwiązują podobne problemy.Niestety nie wiem gdzie ich szukać.
Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie.

Pozdrawiam Sławek

efektsc@polbox.com

Piotr
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 9
Rejestracja: 2004-12-10, 12:28

Post autor: Piotr »

Proponuję abys zapoznał się z artykułem zamieszczonym w pasiece:
http://www.pszczoly.pl/przepisy/prawo_sasiedzkie.php

Sławek

Przepisy odnośnie umiejscowienia uli ???

Post autor: Sławek »

A jak to jest w Unii?

gość

Post autor: gość »

Niestety, lokalizacja pasiek w Polsce nie jest uregulowana. Unia też nic nie wnosi. Do tej pory obowiązuje prawo zwyczajowe (uznawane przez sądy w sprawach spornych) wywodzące się z Galicji z XIX wieku. Według tego prawa pasieka powinna być ustawiona w odległości 10 m od granicy sąsiada, drogi. Jeżeli tego warunku nie można spełnić, to wzdłuż całej posesji pszczelarza trzeba postawic szczelny płot lub posadzić żywopłot wysokości 3 m. A najlepiej to mieć łagodne pszczoły i żywopłot z roślin netarodajnych.

Driver
Obserwator
Obserwator
Posty: 2
Rejestracja: 2005-02-27, 13:29
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Driver »

co to za glupi pszczelaż jak jest taki mondry to niech postawi je sobie w domu .
A tak poważnie to trzeba zgłosić się do najbliższego związku pszczelarskiego oni wiedzą wszystkie przepisy ale on co najmniej 50 metru\ów powinien mieć te pszczoły od granicy posesji a jeśli to nic nie da to jak to zostało już powiedziane płot lub wysoki żywopłot a jak to nie pomoże to zapytać policji co z tym zrobić pozdrawiam

Gość użądlony!

Post autor: Gość użądlony! »

Mam podobny problem!
Ule, których jest 24, stoją 10 metrów od płotu (drogi) i 20 metrów od mojego domu.
Nie ma żadnego zabezpieczenia, nie wiem co z tym fantem zrobić?

Adam N
Obserwator
Obserwator
Posty: 3
Rejestracja: 2005-04-05, 20:33
Lokalizacja: Grajewo

Post autor: Adam N »

Prosiłem sąsiada by te ule odniósł trochę dalej od moich zabudowań ,jednak moja prośba nic nie dała .
Myślę , że prosiłeś w nieodpowiedniej porze roku. Przenosiny najłatwiej zorganizować jesienią lub wczesną wiosną. W innych terminach posiadacz czterech pni może sobie nie poradzić. Radzę o tym pamiętać. Zawsze pozostaje dzielnicowy ...

dzielnicowy

Post autor: dzielnicowy »

Zawsze pozostaje dzielnicowy ...[/quote

a co ma dzielnicowy do ustawienia uli

Maciek

Post autor: Maciek »

Co mam zrobić, sąsiad postawił 2 ule z pszczołami 2 m od granicy. Granica jest oddzielona metalową siatką. Pszczoły są agresywne. Tnąjak cholera. Proszę o pilną poradę.
Z góry dzęki!!!

cyrulik

Post autor: cyrulik »

Pogadać z sąsiadem po dobroci. Jak to nie pomoże, to przez innych pszczelarzy odszac prezesa lokalnego koła pszczelarzy, aby ten z jakimś jeszcze innym członkiem koła złozył wizytę pszczelarzowi i pouczył go o przepisach jak ustawiać ule. Gdy i to zawiedzie, zwrócic sie do sąsiada pisemnie powołując sie na przepisy, jakie podadzą ci w kole pszczelarzy, z wezwaniem sąsiada do prawidłowego ustawienia uli, pod rygorem skierowania sprawy na droge administracyjno-sądową. Później już nie bedziesz miał sasiada, ale dożywotniego wroga. Dlatego proponuje taka metodę.

Awatar użytkownika
pszczoła
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 48
Rejestracja: 2005-01-03, 17:56
Lokalizacja: Żychlin

Post autor: pszczoła »

Mądrze radzisz Cyruliku, dobry sąsiad jest na wagę złota więc zawsze najpierw trzeba rozmawiać. Pozdrawiam :wink:

zdzislaw
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 9
Rejestracja: 2005-01-10, 21:16
Lokalizacja: Pępowo

Post autor: zdzislaw »

Cześć!Moja rada dla pszczelarzy mających kłopoty z sąsiadami.Porozmawiać,po miodobraniu podrzucić słoiczek miodu (nawet żonie sąsiada),można również zaprosić na miodówkę.Dobrze wysłyuchać żalów i próbować spełnić życzenia.Tylko się nie kłócić.Dla sąsadów mających uciążliwych pszczelarzy(bo nie pszczoły są uciążliwe),porozmawiać a jak to nie pomoże,skontaktować się z prezesem lokalnego koła PZP.Na tak zawanych trzymaczy pszczół pozostaje tylko dzielnicowy i jego pała.Hej!

Windhoek

Banalna sprawa cywilna!

Post autor: Windhoek »

W przedstawionych przez Was sytuacjach Pszczelarze dokonywali tzw. immisji, czyli bezprawnego naruszenia prawa podmiotowego jakim jest prawo własności np. domu, działki(może też byc inna forma prawa rzeczowego np. użytkowanie wieczyste czy użytkowanie, tak samo odnosi sie to do praw obligacyjnych-umowa najmu, dzierżawy itp->po prostu zarówno posiadacz samoistny jak i zależny). Sprawa z powództwa cywilnego, jako podstawę prawną powinna zawierać art 144 Kodeksu Cywilnego i art 5 KC- można zaznaczyć iż sąsiad w takiej sytuacji narusza zasady współżycia społecznego.

To była kwestia cywilna, czyli taka między obywatelami, a w moim odczuciu podlega to także pod regulacje Kodeksu Karnego -przepisy o stworzeniu zagrożenia dla życia i zdrowia publicznego.

Polecam odwiedzić choć Radcę Prawnego

windhoek@interia.pl

lopos1
Obserwator
Obserwator
Posty: 1
Rejestracja: 2006-06-22, 20:39

Post autor: lopos1 »

ok

Apiwil
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 38
Rejestracja: 2006-06-29, 11:46
Lokalizacja: Brzezna

Post autor: Apiwil »

Najlepiej porozmawiac z sasiadem prawie zawsze to cos daje , a jezeli nic nie daje to poprosić prezesa lub członka koła pszczelarskiego aby porozmawiał znim o zlokalizowaniu uli.
Serdecznie pozdrawiam.
Chłopczyk i pszczoła
Chłopczyk:
Idź precz, szkaradna pszczoło,
Pamiętam, jak boleśnie uciełaś, mnie w czoło
Pszczoła:
Lecz niechaj też na miodek panicz wspomniec raczy,
A może pszczółce przebaczy.

Zablokowany