gdzie postawic ule ?

Moderator: krzysglo

Andrzewo
Obserwator
Obserwator

gdzie postawic ule ?

Post autor: Andrzewo »

Witam szanownych kolegów, jestem początkujący w tej dziedzinie. dostałem od znajomego 3 ule z pszczołami, których jeszcze nie odebrałem (poszukiwania miejsca trwają) znalazłem ładna polankę w lesie, myślę że z leśniczym się dogadam, tylko pytanie czy las to dobre miejsce na pszczoły? czy jest tam wystarczająco dużo pożytku? czy lepiej niedaleko jakiejś wsi ? Dziękuję z góry za pomoc .... P.s. dodam jeszcze że las to głównie iglasty jest ;)

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Andrzewo" - las iglasty w zasadzie nie jest dobrym umiejscowieniem pasieki a już szczególnie gdzieś w środku na polance. Pożytki raczej słabe, brak b.wczesnych rozwojowych typu skupiska wierzb, olchy, leszczyny i innych zielnych. Ponadto możliwość plądrowania a nawet kradzieży uli.
Na skraju lasu to raczej stanowisko można by zaakceptować, pod warunkiem, że jest tam w/w szata roślinna i w pobliżu jakieś dobre łąki.
Osobiście proponuję stanowisko gdzieś bliżej wsi, gdzie na pewno znajdą się skupiska w/w drzew, sady, uprawiane łąki /mniszek/ a może i uprawy takich roślin jak rzepak, gryka, gorczyca czy facelia, słonecznik lub lecznicze zioła.
Zdaję sobie sprawę, że wyszukanie takich miejsc i uzyskanie zgody właściciela na lokalizację pasieki jest kłopotliwe. Próbować należy i to koniecznie.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

Stanisław Zbieg pisze:Zdaję sobie sprawę, że wyszukanie takich miejsc i uzyskanie zgody właściciela na lokalizację pasieki jest kłopotliwe. Próbować należy i to koniecznie
Mi się akurat udało, znalazłem fajny kawałek nieużytku ogrodzony płotem kolczastym jakieś 200metrów od mojego mieszkania.Dogadałem sie z właścicielką na słoik miodu od ula, chyba że będzie dobry zbiór to mogę coś więcej dorzucić. Życzę powodzenia. i trzymam kciuki.

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

Andzewo w okolicy zielonej masz wszystko co trzeba ale nie polana w lesie sosnowym na piaseczku bo takie mamy.........ustaw je bliżej Zawady widziałem że posiali mnóstwo słoneczniku .... rzepak jary też już kwitnie jest wszystko co dusza chodowcy zapragnie....pozdrawiam
Radek73

Andrzewo
Obserwator
Obserwator

Post autor: Andrzewo »

Dziękuje bardzo za podpowiedzi, z tym lasem to mi tak pachniało dawnym bartnictwem - taki klimacik, ale faktycznie, byłem dziś w lesie (okolice Kiełpina, w rezerwacie - dla tutejszych) i tak jakoś mało kwieciście :/ Posłucham rady Radka i pokręcę się w okolicach Zawady. szkoda bo jutro już chciałem ule przywieźć, ale nic to cierpliwość cnotą pszczelarzy ...
Pozdrawiam !!!

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

najlepiej szukaj starego sadu, tam pszczółki będą miały najlepiej, oczywiście jak w okolicy będą pożytki.
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

ODPOWIEDZ