Dawka syropu cukrowego na jeden ul

Moderator: krzysglo

Expelliarmus
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Dawka syropu cukrowego na jeden ul

Post autor: Expelliarmus »

Słuchajcie, krótko i zwięźle- ile kilogramów cukrów trzeba wepchać w jeden ul na jesieni?
Drugie pytanie w sobotę zaczynam karmienie - jakie proporcję (wody i cukru) mam rozrobić dla JEDNEGO roju??? Prosze o odpowiedź. Pozdrawiam.

edwin
Stukacz
Stukacz

Re: Dawka syropu cukrowego na jeden ul

Post autor: edwin »

Expelliarmus pisze:Słuchajcie, krótko i zwięźle- ile kilogramów cukrów trzeba wepchać w jeden ul na jesieni?
Drugie pytanie w sobotę zaczynam karmienie - jakie proporcję (wody i cukru) mam rozrobić dla JEDNEGO roju??? Prosze o odpowiedź. Pozdrawiam.
Daję 10 kg cukru w przegotowanej wodzie 1:1 zawsze po 1 litrze dziennie. Gdym dawał więcej, wiele pokarmu zostało po zimie, gdym dawał więcej na raz - kilkakrotnie pokarm w butlach się ześlimaczył. z Bogiem Edwin
edwin

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

U nas też tak średnio po 10 kg na ul. A mieszanki to przeważnie 1:1
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Szanowni Koledzy-Pszczelarze ! Tu przytoczę wg "Gospodarki pasiecznej" dr.inż.W.Ostrowskiej - *Normy zaopatrzenia rodziny pszczelej w zapasy zimowe (w kg)*
Podam tylko dla ula wlkp, gdyż tych jest większość w posiadaniu pszczelarzy.
I tak liczba plastrów, na jakich zimuje rodzina: 4 - zapas 5,7kg, 5 plastrów - zapas 8,0kg, 6 plastrów - zapas 10,5kg, 7 plastrów - zapas 11,9kg, 8 plastrów 13,2kg, 9 plastrów - zapas 14,4kg, 10 plastrów 15,5kg, 11 plastrów 16,5 kg i 12 plastrów - zapas 17,4kg.

Ponadto podaje się, że pokarm najbardziej zbliżony składem chemicznym do dojrzałego miodu uzyskuje się przy podawaniu syropu o zawartości 50 lub 60% cukru ( stosunek cukru do wody 1 : 1 lub 3:2). Najmniejsze straty przy przerobie powstają, gdy daje się syrop sporządzony z trzech części cukru i dwóch części wody (60%)

Przyjmuje się, że przy przerobie 10 kg syropu ginie około 3,5 tys. pszczół.

Syrop zawsze należy podawać ciepły, przynajmniej o temperaturze gniazda - cca 35% lub nieco wyższej.

Więcej informacji znajdą Koledzy w w/w Poradniku.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Expelliarmus
Stukacz Junior
Stukacz Junior

I to jest porzadna odpowiedź na pytanie, dzięki wszystkim, czyli we ciągu całego podkarmiania jesiennego mam podać jednej rodzinie 10kg cukru i cały czas podawać w dawce 1:1, nie będzie to za mała porcja, może gęściejszy trzeba?????

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Expelliarmus, to 10 to może być 9-10-11kg pamiętaj zobacz ile mają pokarmu bo każdą rodzine musisz potraktować osobno....mówi się 10 ale to można naginać we wszystkie strony:)
pozdrawiam Marcin

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Odpowiadam Kol."Expelliarmus" - ja podałem, że proporcja 3 kg cukru do 2-ch litrów wody jest najbardziej zalecana. Osobiście tak stosuję już ponad 40 lat.

Te ilości pokarmu, które podałem w stosunku do ilości ramek w gnieździe dotyczą zimowania w jednym korpusie. Kiedy te dane publikowała dr inż.W.Ostrowska zimowanie na 2-ch korpusach dopiero się rodziło a i rodziny do zimowli były słabsze. Dziś mamy rodziny silniejsze, dlatego i zapasy powinny być odpowiednio większe.

Ponadto co ważne - te ilości pokarmu mają zostać na zimę, trzeba przewidzieć w procesie zakarmiania, że jeszcze dochodzi wychów czerwiu w miesiącu sierpniu i wrześniu.

Ja osobiście daję 15kg cukru w syropie każdej rodzinie. Nie obawiam się, że na wiosnę może braknąć i muszę dokarmiać /co jest najgorszym wyjściem/. Z chwilą pojawienia się pożytku wiosennego zawsze można ramki z pokarmem z gniazda wyjąć i przenieść do magazynku, mogą nam służyć dla osadzanego roju czy odkładów a zdarza się, że w czasie długotrwałej niepogody można dać na ten czas taką ramkę do gniazda.

Pozdrawiam Stanisław Z.
Ostatnio zmieniony 2009-08-20, 09:14 przez Stanisław Zbieg, łącznie zmieniany 2 razy.

birkut

Post autor: birkut »

kolego Z.B. to są przeliczenia na wyrost nic nie ujmując pani ostrowskiej, jezeli damy do ula 14 kg. cukru coś tam jeszcze sobie pszczoły doniosą, - mając pszczoły ładnych kilka lat napewno zauważyliscie jakie just zurzycie pokarmu zimą, w podreczniku bodajże tm samym jest podane miesięczne zużycie w zimie, co sie stanie z resztą pokarmu? odpowiem wam reszta to na wiosne wczesny miód z tzw. sztachet mało co kwitnie a pszczelarze juz mają nadstawki pozalewane miodem , pszczoła nie dzieli i nektaru nie składa osobno dla pszczelarza a sobie zostawiając cukier, ona wszysko przenosi do miodni aby zwolnic miejsce dla czerwienia matki,na wisne zawsze w razie braków mozna podkarmic sytą lub ciastem, ale wiem że odbiorcom mojego miodu daję czysty produkt

Expelliarmus
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Szybcy jesteście :) No to już wszystko wiem co i jak, jeszcze raz dzięki, od jutra zaczynam karmienie. Pozdr.

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: lukasz1905 »

ja robię syrop z 2 części cukru i 1 części wody ale widzę ze nikt takiej mieszanki nie stosuje :) albo bynajmniej o niej nie pisze
początkujący

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Odpowiadam Kol."Lukas1905" - Taka proporcja nie jest zalecana w poradnikach. Szczegółów nie pamiętam, ale skoro na forum o tym nikt nie pisze, to widocznie stosuje najbardziej ekonomiczną proporcję cukru do wody - 3 : 2.
Taki gęsty syrop podaje się w bardzo późnym okresie karmienia np po późnych pożytkach spadziowych, kończących się niejednokrotnie w II dekadzie września a czasem i później.

Dziś kiedy mamy do dyspozycji inwert - to znajdzie on zastosowanie w czasie bardzo późnego zakarmiania na zimę, po jesiennej spadzi.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

lukasz1905 pisze:ja robię syrop z 2 części cukru i 1 części wody
Taki starszy pszczelarz z mojej wioski tez tak robi, ale zaczyna karmienie 1 wrzesnie,
a wczesniej pobudza tylko matkę, dając po półlitra syropu co trzy dni.

[ Dodano: 2009-08-21, 18:30 ]
Natomiast ja mam problem, dziś podłożyłem matkę do jednego ula, (poprzednia matka ledwo się ruszała a była tegoroczna,przestała czerwić (Inseminowana BSC).

Do tej pory dałem na ten ul 2,3kg cukru, a całe gniazdo zalane. Zdziwiłem się i znalazłem sprawcę... jakieś 500-700metrów od pasieki jest hektar kwitnącej gorczycy na poplon i donosiły miodu. Do tego dochodzi jeszcze nawłoć. I co ja mam teraz zrobić.
Dajmy na to że młoda matka zostanie przyjęta, to nie ma już miejsca na czerwienie.

birkut

Post autor: birkut »

zabrac zalane dodac puste a te zabrane napewno sie nie zepsują

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Daj krate i za krate daj z 3 ramki suszu jak zaczerwi to drugą porcje suszua. I przestań podkarmiać bo na zime jest jeszcze czas podkarmiać jak z nawoci odwirujesz to wtedy podkam inwenterem jest droższy ale wydajniejszy niż cukier. Pozdrawiam miły_marian

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

mily_marian pisze:podkam inwenterem jest droższy ale wydajniejszy niż cukier.
Chciałem w tym roku inwertem podkarmiać, ale niestety okazało sie że za towar warty 120zł (40kg) należy dodać jeszcze 65zł za przesyłkę. Więc zrezygnowałem. Kupiłem już cukier.
mily_marian pisze:jak z nawoci odwirujesz
Tak, tylko, że to będzie nawłoć z cukrem.

Ale pomysł mam taki, odkład (w sumie nie taki odkład 10ramek) ma mało zapasów, to może im odbiorę pusty plaster albo dwa, a na to miejsce dam już zapełniony, przynajmniej w części.

Ważne żeby spadzi liściastej nie przyniosły, wtedy bym mógł zimować na zapasach które mają, myślę dać im tyle cukru ile wezmą na jesieni, wtedy będę wiedział że gniazdo pełne.

Czy to dobry pomysł.

ODPOWIEDZ