Sianie faceli.

Moderator: krzysglo

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

dominikptak pisze:Bo 75% pszczelarzy to pasożyty które nigdy żadnego drzewa nie posadzili ani nie zhańbili się sianiem choćby tytułowej facelii, za to nie mają żadnych skrupułów aby skorzystać z cudzego i postawić swoje ule w pobliżu upraw tych 25% naiwniaków którzy sieją i myślą że coś z tego skorzystają ich pszczoły
trafiłeś z tym w dziesiątkę
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Tak, to prawda co Koledzy Dominik i Skapiko napisali. Jednak my rozmnażajmy nadal jakieś rośliny na nieużytkach typu nawłoć, przegorzany, rożniak przerośnięty, niecierpek Roylego a także krzewy jak śnieguliczka biała czy inne miododajne.

Ja tu też oferowałem znajomym z Limanowej nasiona, sadzonki czy sztobry - no to uśmiech na twarzy - niech frajerzy sieją, sadzą a tu bardzo słaba baza pyłkowa - brak dużych upraw entomofilnych, w tej sytuacji każda roślina się liczy.

Pozdrawiam Stanisław Z.

łupaszko
Stukacz
Stukacz

Post autor: łupaszko »

Problem tkwi jednak w tym że są regiony gdzie pszczelarzy jest masa a baza kiepska a są miejsca gdzie np u mnie jest tyle rzepaku że ciągnie się po horyzont a pszczoły żadnej okoliczni dziadkowie albo już odpadli albo dogorywają w samej mojej miejscowości było ich 5 teraz jestem sam,drzewa sadzę bo lubię siania facelii czy czegoś innego nie ma sensu, pasieki mam w różnych miejscach sąsiadów pszczelarzy też ale kwestia 5-7 lat i w okolicy będą stały moje pasieki dla mnie niby dobrze ale dla przyrody już nie-młodych niet starzy przekazać nie mają komu,w tym problem pszczelarstwa a nie w konkurowaniu.

Szlachciura
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Szlachciura »

trzeba korzystać z każdej okazji pomnażanie bazy pożytkowej.
tacy ludzie jak Pan Zbieg są bezcennym wzorcem.
pszczelarz bez względu na okoliczności powinien dbać o to

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

ja przeważnie to leśnikom sadzę w lesie chwast czyli akację no i lipę pomimo że ja z tego pożytku raczej już nie skorzystam

telok
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: telok »

Kol SKapiko z lipy może nie skorzystasz, ale z akacji jak najbardziej.
pozdrawiam telok

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

w tej chwili mają już po kilka lat i pierwsze miały już kwiatki lecz to dla leśniczych akacja jest chwastem no kilkanaście sztuk wycieli to samo spotkało i lipy

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Szlachciura pisze:trzeba korzystać z każdej okazji pomnażanie bazy pożytkowej.
tacy ludzie jak Pan Zbieg są bezcennym wzorcem.
pszczelarz bez względu na okoliczności powinien dbać o to
Edukować trzeba od najmłodszych lat.
Starsze osoby również trzeba uświadamiać.
Jak My nie będziemy tego robić, to kto zrobi to za nas ?

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /962511490

ryszard13
Stukacz Junior
Stukacz Junior

nostrzyk dwuletni

Post autor: ryszard13 »

Witam. Czy nostrzyk dwuletni należy ściąć na zimę?

and777
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: and777 »

Nostrzyk biały dwuletni można nisko skosić przed zimą ponieważ na wiosnę odrasta z szyjki korzeniowej. W literaturze rolniczej mało jest informacji o jego uprawie.
Ja w ubiegłym roku część plantacji nostrzyka zostawiłem nie skoszone przed zimą i w tym roku nie widziałem różnicy we wzroście i plonowaniu roślin.
Tylko plantacja ładniej wygląda jak skoszona jest. A wsiałem go razem z facelią wiosną 2009 roku, facelii nie młóciłem i po przekwitnięciu nostrzyk przerósł ją i niektóre rośliny zakwitły, miały po 1,50 do2 metrów wysokości.
W tym roku nostrzyk wsiałem wiosną w bobik, teraz ładnie zieleni się nostrzyk i przed zimą nie będę go kosił .
Pozdrawiam
and777

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

A co rozsiać po łąkach?? bo mam sporo są tam wierzby i inne rośliny miododajne ale chciałbym jeszcze polepszyć baze pożytkową co radzicie??
P.S Facelkę sieję ;) oczywiście.
pozdrawiam Marcin

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Marcin jak niemasz w pobliżu śnieguliczki to radze ja posadzić kwitnie pszeszło 3 miesiace. Pszczoła oblatuje ją bardzo dobrze i daje dużo nektaru. Pozdrawiam miły_marian

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Marcinluter pisze:A co rozsiać po łąkach?? bo mam sporo są tam wierzby i inne rośliny miododajne ale chciałbym jeszcze polepszyć baze pożytkową co radzicie??
P.S Facelkę sieję ;) oczywiście.
Może przegorzan i niecierpek, a jak nie są podmokłe łąki to można dodatkowo nostrzyk.
Ale zawsze trzeba trochę ruszyć darń. Najlepiej to darń zerwać i rzucić nasiona na ziemię.
Można skorzystać z pomocy kreta. Kopczyk rozgarnąć, posiać wymieszane nasiona i leciutko zagarnąć. Nostrzyk i niecierpek tylko rozsiewamy na rogarnięty kopczyk kreci.

Arcydzięgiel litwor też powinien sobie poradzić (jak już się rozrośnie). Zakilka lat bedzie się rozsiewał sam. Pod swoimi ogromnymi liśćmi zagłuszy inne rośliny.

Z nasion serdecznika też można skorzystać.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

przegrzan już jest u mnie rok;) więc zapewne w lipcu 2011r zobaczę jak pszczółki oblatują go, myśle wysiać niecierpek na wiosnę . i przemyślę twoje propozycję ;)
pozdrawiam Marcin

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Marcinluter pisze:przegrzan już jest u mnie rok;) więc zapewne w lipcu 2011r zobaczę jak pszczółki oblatują go, myśle wysiać niecierpek na wiosnę . i przemyślę twoje propozycję ;)
Podobno niecierpek powinno sie zasiać na zimę, lub na wiosnę po wcześniejszym schłodzeniu w lodówce.

Jednego roku zasiałem niecierpek na wiosnę i nic nie powschodziło.
Zamówiłem nasiona w kolejnym roku i w rozmowie z (?) dowiedziałem się, że tak należy postąpić. Część nasion wysiałem jesienią, a drugą część (która poleżałą sobie kilka dni w lodówce) na wiosnę. Jedne i drugie nasiona ładnie powschodziły.

ODPOWIEDZ