Nostrzyk żółty

Moderator: krzysglo

truten40
Nieśmiały
Nieśmiały

Nostrzyk żółty

Post autor: truten40 »

Mam pytanie do pszczelarzy którzy mają doświadczenie w upraeie nostrzyku: w przyszłym roku będę miał możliwość zasiania tej rośliny na ok.80 arach dość mokrego pola - jest to zaorana w tym roku łąka. Urośnie? Bedzie nektarować? Z góry dzięki...

birkut

Post autor: birkut »

Roślina jednoroczna lub dwuletnia, hemikryptofit. Roślina ruderalna rosnąca na suchych glebach. Często na wyższych miejscach w dolinach rzek, na usypiskach żwiru, na przydrożach, suchych zboczach, pastwiskach, czasami w uprawach rolnych jako chwast. Roślina wapieniolubna. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Onopordetalia, Ass. Echio-Meliloteum[4]. Kwitnie od lipca do października. Roślina miododajna, zapylany przez owady. Cała roślina wydziela przyjemny zapach świeżego siana.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Lepiej poszukaj nasion nostrzyka białego taka sama wydajnosć jak zułtego. Gdzies czytałem ze pyłek z nostrzyka żułtego jest troche trujoncy a z nostrzyka białego nie a wydajnosć do 600kg z 1h. Pozdrawiam miły_marian

birkut

marianku to o nostrzyku żółtym

Roślina trująca: Zawiera dwukumarol (pochodna kumaryny), który obniża krzepliwość krwi. Duże ilości tej rośliny spożyte doustnie powodują wewnętrzne krwawienia, uszkodzenia wątroby i nerek, oszołomienie.

a to o białym, wstawiam dlatego ze pytający chce posac na wilgotnym tereniea na wilgotnym to raczej niecierpek jezeli na dziko jest rośliną jednoroczną

Łodyga
Wzniesiona, naga w górze lekko owłosiona. Wysokość 30–150 cm.
Liście
O trzech listkach rombowatojajowatych (dolne) lub lancetowatych (górne), nieregularnie ząbkowanych. Posiadają szczeciniaste, całobrzegie przylistki.
Kwiaty
O długości 4–5 mm, białe, drobne, zebrane po kilkadziesiąt w luźne grona, wyrastające z kątków liści. Kwiaty motylkowe. Ich skrzydełka mają tę samą długość co łódeczka, lub są nieco tylko dłuższe, żagielek dłuższy od łódeczki. W słupku 2–4 zalążki.
Owoce
Siatkowato-żyłkowany strąk jedno-dwunasienny, po dojrzeniu czarniawy. Ma długość 3–3,5 mm. Nasiona jajowate z wyraźnie widocznym, odstającym korzonkiem. Barwy zielonkawej lub żółtawobrunatnej, z wiekiem ciemniejące. Powierzchnia gładka, bez połysku. Długość 2–2,5 mm, szerokość 1,5–2 mm, grubość 1 mm. Pachną kumaryną[4].
[edytuj] Biologia i ekologia
Roślina dwuletnia. Porasta suche wzgórza, zarośla, rowy, przydroża. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Onopordetalia, Ass. Echio-Meliloteum[5]. Kwitnie od czerwca do października.

[edytuj] Zmienność
Tworzy mieszańce z nostrzykiem żółtym[3].

[edytuj] Zastosowanie
Roślina uprawna: bywa uprawiany na zielony nawóz, rzadziej na paszę.
Należy do najlepszych roślin miododajnych w naszym klimacie. Bywa bardzo licznie odwiedzany przez pszczoły miodne. Wydajność miodowa z 1 ha wynosi 300–600 kg.[6]

truten40
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: truten40 »

"Roślina jednoroczna lub dwuletnia"... no właśnie - z tym określeniem spotkałem się już kilka razy - czy są to dwa rodzaje tego samego gatunku czy jest to zależne od terminu siewu? Dla specjalistów to proste , dla mnie nie bardzo...

birkut

dwa rózne gatunki , prponuję wpisac w wyszukiwarce nostrzyk tam powinno byc odmiany i rodzaje uprawy

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: Nostrzyk żółty

Post autor: minikron »

truten40 pisze: w przyszłym roku będę miał możliwość zasiania tej rośliny na ok.80 arach dość mokrego pola
birkut pisze:Roślina jednoroczna lub dwuletnia, hemikryptofit. Roślina ruderalna rosnąca na suchych glebach. Często na wyższych miejscach w dolinach rzek, na usypiskach żwiru, na przydrożach, suchych zboczach, pastwiskach

Poważnie zastanowiłbym się nad wyborem nostrzyka na wilgotne stanowisko. Rol;nikiem nie jestem, ale widzę gdzie lubi rosnąć nostrzyk.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

coconut
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Nostrzyk zolty i bialy

Post autor: coconut »

O tych nostrzykach duzo juz tu napisano, reszte mozna sobie znalezc w roznych zrodlach, jesli kogos interesuja szczegoly.
Napewno nie nadaje sie tereny podmokle, nie bedzie tam rosl, ale swietnie rosnie sobie na glebach bogatych w wapien, rzadkich, nie jest wymagajacy - takie sa u mnie: "kamien na kamieniu, a na tym kamieniu jeszcze jeden kamien".
Sa tam jego cale lany na dzisiejszych nieuzytkach - Mazury, jeszcze 'przedwojenny', wiec bardzo dobry. :689:
Proponuje nie przesadzac z ta kumaryna i trujacymi wlasciwosciami miodu nostrzykowego, bo to jeden z najlepszych miodow.
Przez kilkadziesiat lat zjadlem go, ... no nie wiem, ale ....duuuzo i jakos nigdy nie bylem "na haju", ani nie stwierdzilem zadnych 'obstrukcji'.
Ale jakbym tak sobie zaparzyl z worek takiego "czaju" i lyknal, to moze ...? :698:

A w ogole to piszacy tak maja taki miod, a przynajmniej go probowali???!
coconut

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

coconut Ja nie znalazłem ze miód z nostrzyka żółtego jest trujoncy on jest bardzo smaczny ale pyłek z nostrzyka jest troche trujący jak duzo go mamy w plastrach. Tak jak z kasztanowca jest jak go duzo to szkodzi czerwiu. Kasztanów mamy bardzo dużo i nie zabronimy pszczołom latac po nektar (70 %cukru) i pyłek ale żółty nostrzyk moze nie siać tylko biały i z białego nostrzyka jest pyłek bardzo dobry. Pozdrawiam miły_marian

coconut
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: coconut »

mily_marian pisze:pyłek z nostrzyka jest troche trujący jak duzo go mamy w plastrach. Tak jak z kasztanowca jest jak go duzo to szkodzi czerwiu.
Marianie, nie napisalem tego specjalnie do Ciebie, lecz dlatego, ze czesto da sie to slyszec.
Ale roslin trujacych jest znacznie wiecej i nie wiem czy zdajesz sobie sprawe jak dluga bylaby to lista.
Oznacza to, ze i pylki z wielu tych roslin maja podobne wlasciwosci. Ale nie oznacza, ze moze to zagrazac rodzinie pszczelej - za wyjatkiem nielicznych, lecz nie dotyczy to w takiej mierze nostrzyku zoltego. Warto wziac pod uwage tez i to, ze pszczoly nosza jednoczesnie pylek z wielu innych kwiatow, a wiec bedzie to 'mieszanka'.
Napisalem, ze wokol mojego terenu sa tego 'hektary', a przez kilka dziesiecioleci nie zdarzyla sie zadna zagrazajaca sytuacja.
Nie spotkalem sie tez, aby jakiekolwiek miarodajne zrodla przestrzegaly pszczelarzy akurat przed zoltym nostrzykiem, ja bynajmniej takich nie znam, ale jesli takie sa i je znasz, to tez chcialbym poznac te materialy.
Jesli jest miod z duza domieszka nektaru z nostrzyka zoltego, to musi byc i taki pylek w pierzdze, to logiczne.
Takie 'ostrzezenie' co do nostrzyku zoltego mogloby dotyczyc calego wachlarza innych roslin trujacych zaliczajacych sie do pszczelarskich, ale nie spotkalem sie, by wsrod nich byl wymieniany nostrzyk zolty jako grozny dla pszczol - mam na mysli pylek tych roslin, natomiast inne tak, o czym i Ty takze wspomniales.
Pozatem tych naprawde trujacych - wowczas, gdy ich pylek jest gromadzony w nadmiarze, jest zaledwie kilka.
Nie jestem sklonny opierac swoich przekonan na tym, co tzw. "fama" niesie, chociaz czasem wysluchac lubie.
coconut

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Ja bym się tam nie przejmował, czy żółty czy biały. Aby tylko rósł i nektarował. U mnie nie ma żadnego nostrzyku. Jedyny, który rośnie to ten, który ja posieję.

ODPOWIEDZ