gryka

Moderator: krzysglo

master
Nieśmiały
Nieśmiały

gryka

Post autor: master »

witam. mam 3 hektary gryki. kwitnie już od 23 czerwca a pszczół na niej jeszcze nie ma. trafiają się kwiatki na których można zobaczyć pszczoły. co jest powodem że pszczół nie ma na całym polu?

Mariuszczs
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mariuszczs »

Zauważ że po południu mucha nie siada ( nawet )
Ja posiałem 2 ha i też pszczoły na razie ze dwa razy widziałem.
Nie nektaruje. Specyficzny to jest pożytek.
W zeszłym roku wywiozłem dwa ule na grykę i im syrop woziłem bo by padły z głodu taki był wziątek.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

W zeszłym roku z gryki wziąłem po dwa korpusy po 12 ramek z każdej rodziny. U połowy jeszcze przed głównym miodobraniem podbierałem po kilka. Ale w ulach było mięso pszczele. Niekture krainki i kundelki naniosły pół na pół gryki i spadzi. Smak był dość ciekawy, choć smak gryki wiadomo, że zdominuje wszystko. Gryka musi mieć warunki do nektarowania. Dobrze, jeśli w nocy, lub nad ranem popada lekki deszczyk, a potem robi się gorąco, w tedy wydłuża się nektarowanie. Gryka kwitnie już od kilku dni, ale te początki mnie nie interesują. To dla muchówek i bzyków. Ule wywożę dopiero w piątek, gdy już zacznie się na całego. Wywóz z pasiek po miodobraniach.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Gryka nektaruje tylko do ok. godz. 10-11 rano.
Później pszczoły mogą wykazywać nerwowe zachowanie poprzez gwałtowne urwanie pożytku.
To że kwitnie to nic, musi jeszcze nektarować. A to zależy od wielu czynników: rodzaju gleby, żyzności, wilgotności... Wiemy, że rośliny najlepiej nektarują gdy jest parno, ciepło, lekko "dusznawo" i wilgotno.

Udanych zbiorów.

ODPOWIEDZ