Dotacje z UE

Moderator: krzysglo

jang55
Obserwator
Obserwator

Dotacje z UE

Post autor: jang55 »

W Polsce dotacje z UE trafiają nie do pszcelarzy lecz do producentów sprzetu, leków (czasami pseudoleków), sprzętu, matek, pakietów a w większości do cwaniaków, którzy znają przepisy i wiedzą jak je wykorzystać i obejść.
W innych krajach dotowani są bezpośrednio pszczelarze czyli defacto pszczoły. Jest to tzw dotacja bezpośrednia taka jak obowiązuje w rolnictwie od 1ha.
W Słowacji dotacja wynosi 35 euro do rodziny pszczelej. Policzcie to koledzy pszcelarze tj ok 70 kg cukru na rodzinę lub inne wydatki związane z utrzymaniem pszczół.
Każdy pszcelarz jest zainteresowany tym, żeby utrzymać swoje pszczoły w dobrej kondycji i jak największej ilości bo to i miód i właśnie dotacja.
W Polsce jest inaczej - dotację zgarniają głównie cwaniacy, pszczół jest coraz mniej bo pszczelarze nie mają pieniedzy na coraz większe koszty utrzymania pasieki.
ZWRACAM SIĘ DO KOLEGÓW PSZCELARZY O PODEJMOWANIE UCHWAŁ NA ZEBRANIACH KOŁA ŻADAJĄCYCH DOTACJI BEZPOŚREDNICH OD ULA.Uchwały takie prezes koła ma obowiązek przesłać do wyższych instacji PZP.
Serdecznie pozdrawiam
Jan z Sącza

piobad
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: piobad »

Witam,
pomysł bardzo dobry. Byłoby dobrze mieć jakieś potwierdzenie, że tak jest na Słowacji. Może ktoś "gramotny" opracowałby tekst takiej uchwały (albo parę osób na priva). Taki tekst trzeba by potem rozprowadzić po innych forach i po naszych znajomych nie korzystających z forów.
Pozdrawiam
piobad
piobad

łupaszko
Stukacz
Stukacz

Post autor: łupaszko »

a jak to nie poskutkuje co jest wielce prawdopodobne to wyjść na ulice przed sejmem niech by i 10 pszczelarzy przyjechało ale zawsze jakiś głos by usłyszeli.a tak to co-po staremu

piobad
Nieśmiały
Nieśmiały

Witam,
i niestety widzę, że praktycznie brak odzewu na tą inicjatwywę.
Ona (moim zdaniem) jest słuszna. Dlatego postanowiłem będąc członkiem RKP w Chełmnie wystąpić z odpowiednią uchwałą. O jej przedłożeniu poinformuję po naszym (RKP) najbliższym spotakniu. Dlatego prosiłbym o swoiste "potwierdzenie", że na Słowacji tak jest. Słowacja jest świetnym przykładem, bo to były "demolud", jakim i my byliśmy.
Zastanawiam się jednak, czy Wam obecny system dofinansowania odpowiada ? Ale czemu tego nie napisaliście ? A może jesteście przekonani, że tego nie da się zmienić. Mnie w latach 80-tych zapewniano, że komuny (tfu) nie da się obalić. Robiłem "swoje" i jednak upadła. Oczywiście nie dzięki mnie. Mój wkład to ani mikro, ani nano, ani piko. Ona upadła bo zbankrutowała. Ja mam tylko satysfakcję, że nie byłem marionetką kacapów. Dziś również nie chcę być marionetką naszych urzędników. A co gorsza euro-urzędników, którzy uważają, że marchewka to OWOC, że Polska NIE MA dostępu do morza, że ślimak to R Y B A. (Niby czemu ślimak nie może być rybą ? Wystarczy to na wniosek Francji D E M O K R A T Y C Z N I E przegłosować. Gdyby w średniowieczu "obowiązywała" demokracja to pewnie "przegłoswoano by" Kopernika i słońce dalej krążyłoby wokół ziemii - tak jak teraz przegłosowano naukowców którzy zaliczyli ślimaki do skorupiaków.)
Jeśli już euro-urzędnicy uważają, że pszczelarstwu należy się dofinansowanie (ja osobiście jestem przeciwnikiem dofinansowań we wszelkich dziedzinach) to tylko naszą sprawą jest doprowadzenie do tego, by te środki trafiły do nas. Jesteśmy chyba wystarczjąco odpowiedzialni by decydować, co w naszej sytuacji jest potrzebne do rozwoju naszej pasieki.

pozdrawiam
piobad

birkut

Post autor: birkut »

no ale co ty chcesz aby ktos specjalnie jechał na słowacje i materiały ci dostarczał? pojedz pogadaj i bedzie git, duzo pszczelarzy i kół odeszło od p. sabata , dopiero jak cała struktura władz pszczelarskich w olsce sie zmieni to mozna będzie rozmawiac , narazie on ma swoje kółko rózancowe czyli slepo w niego wierzących sług i jest mu dobrze

piobad
Nieśmiały
Nieśmiały

birkut pisze:no ale co ty chcesz aby ktos specjalnie jechał na słowacje i materiały ci dostarczał?
Nie. Ale gdyby kolega przypadkiem był na Słowacji i "coś" zdobył to byłbym wdzięczny. A może ktoś ma artykuł na ten temat, albo znajomego pszczelarza ze Słowacji, który to potwierdzi. A może ktoś korzysta z podobnych forów słowackich, czeskich, litewskich ... Możliwości jest wiele.
pozdrawiam
piobad

jang55
Obserwator
Obserwator

Post autor: jang55 »

Witam!
Wybaczcie koledzy ale teraz nie jestem u siebie i nie śledzę chwilowo tego tematu.
O dotacjach i ich wysokości na Słowacji była mowa w I programie Polskiego Radia w programie rolniczym nadawanym rano między godz 5 i 6 gdzieś pod koniec lipca.
Bardzo żałuje, że jestem poza domem i nie będę mógł być na zjeździe w Starej Lubowni bo to o rzut beretem. Może faktycznie ktoś z kolegów mógłby tam nawiązać bezpośrednie kontakty z pszczelarzami słowackimi.
Jeśli chodzi o sposób dotowania to jak napisałem w temacie wprowadzającym, dotacja bezpośrednia jest najkorzystniejsza dla pszczelarzy. Obawiam sie tylko lobby producentów różnej maści i tych którzy z dotacji zrobili złotą kurę dla siebie i nie dopuszczą do zmiany.
Jedyna nadzieja to w jedności siła.
Na zebraniach twardo żądać, ŻĄDAĆ! zmiany sposobu dotacji.
Nie żadne leki dotowane, szkolenia czy inne badziewie, tylko dotacja bezpośrednia a Apiwarol i matki kupimy sobie sami z dotacji bezpośredniej.
Pozdrawiam Jan

piobad
Nieśmiały
Nieśmiały

Witam,
koledze birkut dziekuję za przesłanie adresu strony słowackich pszczelarzy
Znalazłem tam takie informacje:
1. http://www.vcelari.sk/dokumenty_szv/200 ... innost.doc
Poniżej tłumaczenie z translatora
Subwencja dla zapylaczy
Ministerstwo Rolnictwa zatwierdziła pomoc państwa dla działalności zapylaczy dekretu. 2357/2008-100 do 2009 r. 6,64 € (200,00 Kč) w ul. Kwota ta została wysłana w imieniu SGI w dwóch etapach: 6,4799 + 0,1601 = € 6,64
będzie zależeć od wysokości € 6,64 do ula.
Żaden z SGI do przekazania tylko jeden odcinki wypłaty kwoty € 6,64 za ul.
OD 02.01.2010 wysłany do usług użyteczności publicznej dla SGI kopię listy płac dotacji S-przyjęte przez poszczególnych członków z usług użyteczności publicznej. Wynagrodzenia obejmują: numer rejestracyjny, nazwę, adres, data urodzenia miodu, liczbę uli, który otrzymał pełną kwotę dotacji i kwoty wypłaconej dotacji.
Dokumenty te są niezbędne do dotacji i rozliczeń wydatków zostanie wysłana
na Ministerstvo pôdohospodárstva SR. w Ministerstwie Rolnictwa.
Nie wysyłaj odcinki wypłaty, które są potrącane opłaty składki członkowskiej, pomoc funduszu, magazyn i inne.
W załączniku tabela z subsydiów płacowych, że stosowanie do zapisu poszczególnych członków z usług użyteczności publicznej.

2. http://www.vcelari.sk/dokumenty_szv/200 ... _15_09.doc
i tłumaczenie
Wytyczne w sprawie dotacji na rok 2009
Pszczelarze nie mają dotacje do usług konsumpcyjnych w 2009 r. na podstawie dekretu nr MP.
2357/2008-100, za pośrednictwem Sekretariatu usług użyteczności publicznej,
Svrčia 14, 842 08 Bratislava, cytowany przez dekret § 2, pkt 4) - dotacja w § 1 pkt.
wnioskodawca może zostać przyznane do 10 EUR na ul zarejestrowane w centralnym rejestrze w dniu 31 . Maja roku kalendarzowego. Warunków i formy pozostają takie same jak w zeszłym roku.
Komitetu wypełniony formularz proces B wniosku o dotacje (Annex A) dla wszystkich ZO. Załączniku A, są o przesłanie e-mail i S-SGI, ostatniego dnia przyjmowania wniosków o S-SGI 10 lipca 2009 roku.
Załączniku B będą archiwizowane na sekretarzy i przesyłane S-usług użyteczności publicznej w formie elektronicznej na adres pisova@vcelari.sk .. Dane zawarte w załączniku B w rejestracji uli 31.máju 2009 w centralnej gałęzi rejestru.
SGI (ustawowe lub sekretarza) przetwarzania pełna lista osób ubiegających się o organizację z modelu. Każda strona załącznika B powinny być zakończone do druku. Całkowita kwota wnioskowana kwota dofinansowania o 10 EUR / ul.
Gdzie znajduje się główny gałęzi rejestru, braki we wniosku bezpośrednio do SARC - Zakład pszczelarstwa, Liptovsky (tel. 044/5221141, e-mail: vcela@imafex.sk ).
Oświadczenie wnioskodawcy, - odbiorcy finansowania:
Wnioskodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie, że wszelkie informacje przekazane mu w "Applications ..." (załącznik) są prawdziwe i pełne. Po zakończeniu dnia przyjęcia "Applications ..." wnioskodawca nie może podnieść wymóg dotacji.
Uwaga: dotacja może być przyznana tylko do tych pszczelarzy, którzy zarejestrowali się w gałęzi rejestru centralnego na 31/05/2009. Wniosków o rejestrację złożonych po 31.05.2009 nie może być przyjęte w działalności wniosek o przyznanie dotacji dla zapylaczy
koniec tłumaczenia
Niestety innych dokumentów nie znalazłem. Z tych wynika, że na 2009 r dopłata wynosiła do 10 EUR (czyli musiała być uznaniowa), a na 2010 r. wynosi 6.64 EUR.
Być może redaktor radiowy się pomylił. Równie dobrze ja mogłem nie znaleźć wszystkich informacji. Ale wydaje mi się, że tam poza dopłatami pośrednimi (takimi jak u nas) są jeszcz skromne dopłaty bezpośrednie za "zapylanie".
Gdyby ktoś coś jeszcze znalazł - może przykład z innego kraju na dopłaty bezpośrednie to proszę o informację.
pozdrawiam
piobad

birkut

bardzo przepraszam, adres strony słowackiej otrzymałem od pana Stanisława Zbiega wiec to podziekowanie jemu się należy

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

To co słyszał w radio nasz Kolega JanG - to prawdopodobnie redaktor się pomylił, podając wielkość 35 Euro/rodzinę pszczelą.

Na Słowacji czy Czechach są zbliżone dokumenty do naszych na wnioskowanie unijnych dotacji.

Do tych unijnych dotacji tamtejsi pszczelarze otrzymują jakąś drobną kwotę za zapylanie środowiska naturalnego.

Pozdrawiam Stanisław Z.

piobad
Nieśmiały
Nieśmiały

birkut pisze:bardzo przepraszam, adres strony słowackiej otrzymałem od pana Stanisława Zbiega wiec to podziekowanie jemu się należy
Wyjaśnię :
Adres strony dostałem od Kol. birkut na priva, poinformował mnie wówczas, że otrzymał go od pana Stanisława Zbiega. Podziękowałem Mu (również na priva) i poprosiłem o przekazanie podziękowań panu Stanisławowi.
Jeśli któregoś z Panów uraziłem lub wyraziłem się niestosownie, to szczerze przepraszam.
Z wyrazami szacunku
piobad

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Piobad" - wcale nie czuję się urażony ani dotknięty- jest wszystko OK. Tylko już w moim wieku trudno poświęcić tyle czasu na penetrowanie obcych stron www. Tym bardziej, ze to nic do sprawy nie wniesie. Wszędzie panoszy się św."biurokracy".

Tu może podam stronę Czeskiego Związku Pszczelarzy, który jest spółką !!!! Tak, Tak - spółką. to http://www.vcelarstvi.cz/cz/index.html?page=ruzne
drugi temat: " Rok 2010 ....."

Tam podaje się na poczatku, że w roku 2010 dotacja dla jednej rodziny pszczelej wynosi 180 Kć - to jest cca 29,oozł. Bardzo dużo czytania trudnego tekstu biurokratycznego.

Pozdrawiam Stanisław Z

johny180
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: johny180 »

tylko jak u nas wołać jednym głosem jak mamy tyle związków, na dodatek niektóre skłócone ze sobą.jakbym widział naszą scene polityczną niby robią we wspólnym interesie a dogadać sie nie mogą

birkut

ano johny masz rację dopóki tego u góry nie wywalą to nic nie wskóraja pszczelarze a on wie jak utrzymac wiernych przy sobie to jakis stołeczek to obiecanie gruszek na wierzbie a i trafiały sie podobno fałszerstwa na samej górze , i nawet jak w wyborach ze śląska wybrano przewodnicząca komisji rewizyjnej to sabat ogłosił ze nie bo on stołek obiecał innemu , zrobił z pszczelarstwa prywatny folwark, a o apimondi nie gadajcie bo nie jestesmy w tej organizacji , poprostu polska dostała tam kopniaka, dziwisz sie ze kazdy robi na swoj strój, sabat zaciągnął kredyt na ponad milion zł dom w kamiannej zadłuzony , ( a pamietam jak gadał teraz tam są moi krewni wyjdziemy na prosta )kiedys to trzeba spłacac będzie nie bedzie miał on kasy komornik sięgnie do kieszeni tych jemu wiernych giermków ( nie mylic z tym z forum)

piobad
Nieśmiały
Nieśmiały

johny180 pisze:tylko jak u nas wołać jednym głosem jak mamy tyle związków, na dodatek niektóre skłócone ze sobą.jakbym widział naszą scene polityczną niby robią we wspólnym interesie a dogadać sie nie mogą
Witam,
to chyba nie takie trudne, bo zależne tylko od nas, szeregowych członków organizacji pszczelarskich. Jeśli uda się "zarazić" koleżanki i kolegów w naszych kołach do tych 25-30 zł dodatkowej dopłaty bezpośredniej za zapylanie, to będą tego oczekiwać od władz nadrzędnych. I niech od tego zaczynają się wszystkie spotkania, od pytań kiedy to w końcu nastąpi. Ale trzeba każdemu uświadomić, że dopóki tego nie uzyskamy to tak, jakby pszczelarz 20-to pniowej pasieki był co roku pozbawiany 500-600 zł. Tym bardziej, że takie dodatkowe dopłąty są na Słowacji i jak poinformował pan Stanisław Zbieg w Czechach.
I choćby nasze władze były między sobą skłócone. Pod naszą presją dogadają się. Zrobią to dla własnego, świętego spokoju - o ile będziemy im ten spokój zakłócać.
Czy to możliwe ? Nie wiem, ale chcę to sprawdzić.
pozdrawiam
piobad

ODPOWIEDZ