Organizacja pasieczyska.

Moderator: krzysglo

beekeper
Nieśmiały
Nieśmiały

Organizacja pasieczyska.

Post autor: beekeper »

Witam,

Posiadam dzialke na ktorej obecnie budowany jest dom. Dzialka jest na wsi - okolo 6000m2 (okolo 25m szeroka). 1/4 tej dzialki bedzie zajmowac dom wraz z ogrodkiem. 3/4 dzialki jest do mojej dyspozycji. Teraz nasuwa sie pytanie - jak urzadzic pasieczysko?

Stojaki na ule chce wbetonowac na stale - ule grupowac po 2-3-4? (wielkopolskie wielokorpusowe). W jakiej odleglosci maja byc od siebie? Ule powinny stac w cieniu (cieple gniazdo = wiecej rojek)?
Drzewka: myslalem o sadzie owocowym (jablonie, grusze, brzoskwinie, czeresnie) lecz chyba sklonie sie w strone sadu leszczyny. Wiatropylna - ale pszczoly zbieraja tak wazny o tej porze roku pylek (wierzby mam w okolicy wiec tez nie bedzie problemu).
Zachodnia i wschodnia granice dzialki obsadze tujami.
Poidelko dla pszczol - poczatkowo bedzie to beczka z woda + deseczka. Lecz pozniej zrobie oczko wodne.
Dojazd - napewno musi byc swobodny dojazd pojazdu z przyczepka (wedrowki).

Czy jeszcze na cos powinienem zwrocic uwage?

Pozdrawiam

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Leszczyna przewaznie kwitnie w zimie jak jest troche ciepło i pszczoła nie zawsze obleci i przyniesie pyłek. Postaw ule wylotkamy na północ.W lato nie bendą się nagrzewać bendą mniej wentylować a wiencej nosić nektar.Pozdrawiam miły_marian

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

Pasieczysko możesz urządzać jak chceż z tym że odległość o działki sąsiada musi być zachowana.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: Organizacja pasieczyska.

Post autor: henrmiko »

beekeper pisze:Witam,

Posiadam dzialke na ktorej obecnie budowany jest dom. Dzialka jest na wsi - okolo 6000m2 (okolo 25m szeroka). 1/4 tej dzialki bedzie zajmowac dom wraz z ogrodkiem. 3/4 dzialki jest do mojej dyspozycji. Teraz nasuwa sie pytanie - jak urzadzic pasieczysko?

Stojaki na ule chce wbetonowac na stale - ule grupowac po 2-3-4? (wielkopolskie wielokorpusowe). W jakiej odleglosci maja byc od siebie? Ule powinny stac w cieniu (cieple gniazdo = wiecej rojek)?
Drzewka: myslalem o sadzie owocowym (jablonie, grusze, brzoskwinie, czeresnie) lecz chyba sklonie sie w strone sadu leszczyny. Wiatropylna - ale pszczoly zbieraja tak wazny o tej porze roku pylek (wierzby mam w okolicy wiec tez nie bedzie problemu).
Zachodnia i wschodnia granice dzialki obsadze tujami.
Poidelko dla pszczol - poczatkowo bedzie to beczka z woda + deseczka. Lecz pozniej zrobie oczko wodne.
Dojazd - napewno musi byc swobodny dojazd pojazdu z przyczepka (wedrowki).
Czy jeszcze na cos powinienem zwrocic uwage?
Pozdrawiam
Z powyższego wynika, że na pasieczysko pozostaje 4500 m2. Urządzić pasieczysko na takiej przestrzeni jest możliwe. Ale żeby to było również wystarczającym pastwiskiem pszczelim to trochę za mało, ale do gospodarki wędrownej jest wspaniałe. Żeby sąsiad nie narzekał na pszczelarza, że jego pszczoły mu przeszkadzają bo żądlą, to radziłbym całe to pasieczysko ze wszystkich stron - obsadzić leszczyną, która dość szybko się rozrasta i będzie stanowić zaporę zmuszającą pszczoły do wznoszenia się po wylocie z ula na większą wysokość. Ule radziłbym ustawić w cieniu tej leszczyny od strony południowej pasieczyska, z wylotami skierowanymi na północ. Jeżeli to pasieczysko miałoby być pastwiskiem pszczelim i jakość gleby odpowiednia - to radziłbym wolną przestrzeń obsiewać roślinami miododajnymi np. jesienią obsiać rzepakiem a wiosną po jego przekwitnięciu ponownie zaorać i obsiać facelią. Ule powinny być ustawione w jak największej odległości od siebie, bo wtedy nie występuje błądzenie, ale nie mniejszej niż 1 m, bo wtedy jest wygodny dostęp w czasie dokonywania przeglądów. Wybór typu ula wielokorpusowego uważam za trafny.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

beekeper
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: beekeper »

henrmiko pisze: Z powyższego wynika, że na pasieczysko pozostaje 4500 m2. Urządzić pasieczysko na takiej przestrzeni jest możliwe. Ale żeby to było również wystarczającym pastwiskiem pszczelim to trochę za mało, ale do gospodarki wędrownej jest wspaniałe. Żeby sąsiad nie narzekał na pszczelarza, że jego pszczoły mu przeszkadzają bo żądlą, to radziłbym całe to pasieczysko ze wszystkich stron - obsadzić leszczyną, która dość szybko się rozrasta i będzie stanowić zaporę zmuszającą pszczoły do wznoszenia się po wylocie z ula na większą wysokość. Ule radziłbym ustawić w cieniu tej leszczyny od strony południowej pasieczyska, z wylotami skierowanymi na północ. Jeżeli to pasieczysko miałoby być pastwiskiem pszczelim i jakość gleby odpowiednia - to radziłbym wolną przestrzeń obsiewać roślinami miododajnymi np. jesienią obsiać rzepakiem a wiosną po jego przekwitnięciu ponownie zaorać i obsiać facelią. Ule powinny być ustawione w jak największej odległości od siebie, bo wtedy nie występuje błądzenie, ale nie mniejszej niż 1 m, bo wtedy jest wygodny dostęp w czasie dokonywania przeglądów. Wybór typu ula wielokorpusowego uważam za trafny.
Dziekuje za dobre rady. Jesli chodzi o sasiedztwo to nie mam z tym problemu - sasiadow mam po drugiej stronie ulicy a po bokach mam pole.
Teren zamierzam obsiewac przegorzanem. Na rzepak mam za slaba ziemie a ponoc przegorzan da sobie rade.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-06-23, 11:31 ]
Mam pytanie odnosnie umiejscowienia kierunku wylotu z uli. Tutaj radzicie mi aby byl to kierunek polnocny ("W lato nie bendą się nagrzewać bendą mniej wentylować a wiencej nosić nekta"). Spotkalem sie tez z opinia ze ule powinny byc skerowane w kierunku poludniowo - wschodnim, tak aby slonce pobudzalo pszczoly to pracy juz od samego rana.

Jesli jest to mozliwe to prosze o wiecej informacji co jest bardziej korzystne.

Pozdrawiam

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Teren pasieczyska najlepiej obsiać trawą( mieszanka sportowa), należy ją często kosić. Natomiast ustawianie uli na tzw. ławach uważam za wadliwe. Przegląd jednego pnia powoduje niepokoje w innych rodzinachco prowadzi do wzrostu agresywności. Ule dobrze jest ustawić na stojakach w taki sposób by z jednego miejsca były widoczne wszystkie wylotki. Należy przewidzieć łatwy dojazd oraz łatwośc za- i wyładunku. Pozdrawiam Pszczelarz 51

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Kolega pisze = "Mam pytanie odnosnie umiejscowienia kierunku wylotu z uli. Tutaj radzicie mi aby byl to kierunek polnocny ("W lato nie bendą się nagrzewać bendą mniej wentylować a wiencej nosić nekta"). Spotkalem sie tez z opinia ze ule powinny byc skerowane w kierunku poludniowo - wschodnim, tak aby slonce pobudzalo pszczoly to pracy juz od samego rana.
Jesli jest to mozliwe to prosze o wiecej informacji co jest bardziej korzystne.
Pozdrawiam[/quote]"

Odpowiadam:
Oba sposoby ustawienia uli są poprawne, ale proponuje ustawić je wylotkami w kierunku północnym, bo ten kierunek właśnie pobudzi je w okresie letnim najwcześniej a w porze około południa - cień z żywopłotu zapobiegnie nadmiernemu ich nagrzewaniu.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

ODPOWIEDZ