Rój złapany na początku czerwca [pytanie]

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
pszczelnik
Nieśmiały
Nieśmiały

Rój złapany na początku czerwca [pytanie]

Post autor: pszczelnik »

Witam.

Dokładnie 7 czerwca 2008r. złapałem niewielki rój pszczół. Osadziłem go w leżaku wielkopolskim na 7 ramkach (1 plaster suszu + 6 węzy). Przez ok 10 dni nie pojawiał się czerw dopiero po ostatnim przeglądzie tj. 19.VI pojawił się on na ramce z suszem. Czerw był kryty o powierzchni ok 1 dm2 po obu stronach. Wokoło było również trochę czerwiu otwartego, nad nim zapasy pierzgi. Pszczoły obsiadają w tej chwili pięć ramek. W związku z powyższym mam pytanie: czy jest szansa że z tego roju uzyskam jeszcze miód do odebrania z pożytków późnych? Okolice w których mieszkam są bogate w pożytki (lipy i rzepak), a z późnych jest bardzo dużo spadzi (szczególnie w tym roku drzewa obficie spadziują). Mieszkam na Warmii

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Przyjacielu nie być zachłanny. Lipa jeszcze moze dac pozytek ale jak piszesz twój teren jest bogaty w rzepak to on juz dawno przekwitł chyba ze masz rzepak jary.Ale jak obsiadają 5 ramek to słaba rodzina trzeba by ją zasilić czerwiem krytym na wygryzieniu. Piszesz ze pojawił się czerw kryty ale nie piszesz kiedy były jajeczka to znaczy czy jest matka stara czy jest młoda. Jak jest matka stara to w roju pojawiają się jajeczka na drugi dzień. Ale jak jest młoda matka nie zapłodniona to jajeczka pojawiają się dopiero na 10 dzien albo jak niema pogody to nawet i na 17 dzień. Na jesień trzeba tą rodzine podkarmić syropem dać jej 12 kg cukru rozpuszczonego w 12 litrach wody czyli 1 na 1. Pozdrawiam miły_marian

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Ptyś »

można by też jak sie ma inne bardzo mocne roje wzmocnić ten roik ramkami z zasklepionym czerwiem a tamtym dać węze do budowy- niech mają zajęcie :P

Awatar użytkownika
pszczelnik
Nieśmiały
Nieśmiały

Problem w tym że matki nie mogę znaleźć dzisiaj zrobię przegląd i od razu wyjmę plaster z czerwiem krytym bo tak ją najszybciej znajdę. Zrobię też kilka zdjęć bo nie mam pojęcia co to za rasa i czy matka jest stara czy młoda. Wrzucę je tutaj i mam nadzieję że pomożecie mi określić rasę pszczół. Niestety z książek i informacji w internecie ciężko mi jest określić rasę pszczół. Przeglądy robię raz w tygodniu i nie zauważyłem kiedy pojawiły się jajeczka. Wracając do odpowiedzi milego_mariana:
mily_marian pisze:Przyjacielu nie być zachłanny
Nie jestem:) Poprostu pytam bo kto pyta nie błądzi. A to jest moja pierwsza rodzina pszczela. Po pożytkach lipowych przywiozę jedną silną rodzinę od dziadka. Mieszka on ponad 200 km ode mnie więc nie mam kogo pytać o rady (dlatego jestem tutaj;)). Mój tata pszczołami się nie zajmuje więc można powiedzieć że pasja przeszła z dziadka na wnuka. Ale wracając do tematu. Gdybym chciał dołożyć ramki z czerwiem krytym z drugiej rodziny to musi ona być tej samej rasy i linii czy tylko ta sama rasa wystarczy?

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Rodzinę pszczelą możesz zasilać czerwiem dowolnej "rasy "Lub linii pszczelej. Natomiast uważam że trochę zbyt szerokie gniazdo zastosowałeś na początek .Jeżeli obecnie czerwiu jest dużo i jest on zwarty to możesz być spokojny, jest duża szansa na dobre przygotowanie się rodziny do zimy. Musisz się liczyć z dokarmianiem i to już pod koniec lipca. Pozdrawiam Pszczelarz 51

Awatar użytkownika
pszczelnik
Nieśmiały
Nieśmiały

Zrobiłem dzisiaj przegląd gniazda i czerw znajduje się już na trzech plastrach. Jeden z czerwiem krytym prawie cały poszyty i bo jego bokach z czerwiem otwartym, którego również jest już sporo. Dziękuję za odpowiedzi :)

P.S. Niedługo wrzucę tutaj kilka fotografii moich pszczół. Chciałbym się dowiedzieć jakiej rasy są.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak masz susz to podajz jedno ramkie a jak masz wenze to też daj 1 ramkie. Bo jak pisałeś były na 5 ramkach a teraz masz czerwiu 3 ramki to trzeba im poserzyć gniazdo. Co do rasy twoich pszczółek to jak są dosć żułtawe to włoszki.A pozostałe ze zdjenć nikt ci nie odruzni jaka to rasa lub linjia. Pozdrawiam miły_marian

Awatar użytkownika
pszczelnik
Nieśmiały
Nieśmiały

W ulu jest 7 plastrów z czego już 6 obsiadają pszczoły. Jutro dołożę plaster węzy bo suszu niestety nie mam.

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Ptyś »

Ale te 6 jeś obiadane na "czarno" czy po tym 5i 6 chordzą pszczoly w liczbie kilkudziesięciu :wink: generalnie ja bym jeszcze nie dokladał -dopiero jak na przedostatnim ramku pojawiły by sie zalęgi to wtedy bym od razu uzupelnił korpus na full ramkami z węzą

Awatar użytkownika
pszczelnik
Nieśmiały
Nieśmiały

Na 5 ramkach jest full natomiast na 6 ok 1/3 pszczół (dopiero komórki lepią na węzie), siódma ramka jest jeszcze nie ruszona przez pszczoły choć chodzą po niej w liczbie kilkudziesięciu. Ramkę i tak dam przy najbliższym przeglądzie bo niedługo zaczną się pszczoły wygrzać i zacznie ich przybywać. A do ula nie chcę zaglądać zbyt często by nie "denerwować" pszczół. :)

muf18
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: muf18 »

kolejne ramki z węzą przy poszerzaniu dawaj w miedzy wyrobione już plastry, pszczoły szybciej wytopią ramkę całą ;) Przez co szybciej matka zaczerwi

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Radził bym Ci ująć to 7 i 6 ramko
Rój złapałeś to OK ale musisz jeszcze wiedzieć że za nim pszczoły zaczną się wygryzać z plastra minie 21 dni pszczoły odbudowały węzę ,noszą pyłek ,noszą pokarm (miód ) i z dnia na dzień uch ubywa bo się wypracowują , a nie przybywa dopiero po 21 dniach od pojawienia się pierwszego jaja wygryzie się pszczoła a pszczoła żyje 34 dni latem
Nie zadaj im na razie żadnej roboty nawet powinieneś je podkarmić miodem a nie cukrem
bo w pewnym momencie dostanie Ci odbudowane gniazdo 4 ramki czerwiu i garść pszczół które moga nie ogrzać czerwiu

ODPOWIEDZ