Matka nie czerwi

Moderator: krzysglo

leepi
Obserwator
Obserwator

Matka nie czerwi

Post autor: leepi »

Witam ! Jestem początkującym pszczelarzem posiadam dwie rodziny pszczele i mam taki problem w jednej z tych rodzin matka nie czerwi to już trwa ponad 2 tygodnie , tydzień temu zauważyłem na jednej ramce 2 mateczniki wygryzione bokiem , to może świadczyć że zostały zlikwidowane więc poddałem ramke z tego drugiego ula z czerwiem odkrytym i jajeczkami po trzech dniach sprawdziłem i nie było mateczników , prosze o jakąś rade żeby utrzymać tą rodzine , obsiadują na 9 ramkach , cukru dałem jak narazie 7kg na rodzine . Pozdrawiam

Mirek40
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mirek40 »

Może niema wolnych komórek zalały syropem i matka niema gdzie składać jajek.

leepi
Obserwator
Obserwator

Niestety ma gdzie czerwic

avico

Post autor: avico »

O tej porze roku może tak być.
Zobaczysz w kwietniu. Inaczej się nie da. Chyba, ze masz moc cofania kalendarza.

leepi
Obserwator
Obserwator

tylko czy rodzina sie utrzyma do kwietnia jak matka nie czerewi ??

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Moim zdaniem to twoja matka nie jest zapłodniona w śierpniu to się czensto zdaża. Jedyna rada to jak najszypciej znalesć czerwioncą matkie i podać ją. Albo połonczyć z tą drugo a na wiosne zrobisz odkład i bendziesz miał 2 rodziny. Pozdrawiam miły_marian

leepi
Obserwator
Obserwator

Na kilku ramkach jest bardzo dużo zakrytego czerwiu co by świadczyło że w sierpniu czerwiła

kirkor
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: kirkor »

W czasie dzisiejszego przeglądu zauważyłem, ze w kilku rodzinach nie ma już czerwiu. Komórki w większości zalane są pokarmem (kończę zakarmianie zimowe), ale część komórek jest wolna i mogłyby być zaczerwone. W innych rodzinach jest jeszcze dużo czerwiu w różnym wieku. Czy ta sytuacja jest normalna ? Rodziny bez czerwiu są dość silne (obsiadają 7 bądź 8 ramek na czarno). Matki mam nie znakowane. Nie starałem sie ich wyszukiwać. Czy jest obawa, ze rodziny te mogą być bez matki. Proszę o poradę. Pozdrawiam. Wojtek

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

wszystko w porządku, o tej porze roku to jest normalne, raczej powinieneś się bać o te rodziny które mają jeszcze dużo młodego czerwiu.
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

bez obaw taka sytuacja jest normalna u mnie podobnie jest jedne już nie mają czerwiu w innych jest jeszcze sporo czerwiu, sądzę że pszczoły przeczuwają że jesień będzie ciepła, w zeszłym roku w taką porę już nie było czerwiu no i w połowie października spadł pierwszy śnieg
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Dziś przeglondałem rodzine z nową tegoroczną matką i są jajeczka i czerw zasklepiony. Ale z matką zielona w inej rodzinie był tylko czerw zakryty. Tegoroczne matki jeszcze składają jajeczka bo jeszcze nie zimowały.Mam obawy czy dzis złożone jajeczka po wygryzieniu czy po 9 dniach zdonzy się oblecic i oczyscić się z kału. To bendzie juz 21 pazdziernik. Ale matki chyba wiedzą jaka bendzie pogoda pod konieć pazdziernika. Pozdrawiam miły_marian

ODPOWIEDZ