pszczoły od łysonia - pytanie i opinie

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
Larry
Obserwator
Obserwator

pszczoły od łysonia - pytanie i opinie

Post autor: Larry »

witam,
mam pytanie, zakupiłem w zeszył sezonie odkład od łysonia pszczół linii krainka victoria. Ogólnie nie mam z nią większych problemów, pszczoła przezimowała wręcz perfekcyjnie, świetnie się rozwijała już bardzo wczesną wiosną - zgodnie z opisem jaki przeczytałem na temat tej rasy. Jedyna rzecz jaka mi się nie zgadza to to że moje pszczoły są dosyć agresywne. Nie da się robić przeglądu bez rękawiczek, pszczoły są bardzo ciekawskie i ogólnie bardzo duża ilość pszczół lata podczas przeglądów co utrudnia je znacznie a ponadto jest dosyć dożarta - długo i na duże odległości goni nie trzymając się ula. Mam pytanie czy jest może osoba która miała do czynienia z tą rasą i czy obserwuje podobne zachowanie tej pszczoły? To co pozytywnie mnie zaskoczyło to bardzo niska skłonność do rójki, praktycznie nie było takiego momentu żeby się zbierały do rójki co jak na krainkę jest dosyć dziwne. Pszczoły są jednak na tyle agresywne że rozważam zmianę ich na inne (np na sklenery)

pozdrawiam

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Re: pszczoły od łysonia - pytanie i opinie

Post autor: BoCiAnK »

Larry pisze:witam,
mam pytanie, zakupiłem w zeszył sezonie odkład od łysonia pszczół linii krainka victoria. Ogólnie nie mam z nią większych problemów, Jedyna rzecz jaka mi się nie zgadza to to że moje pszczoły są dosyć agresywne.
Kolego taki sam przypadek może się zdarzyć z każdą jedna linią czy Sklenarką ,Berlinką itp
I tu nie ma niczyjej winy to nie Łysoń unasiennia matki w odkładach tylko Trutnie
A tych w powietrzu są setki po łagodnych jak i złośliwych matkach
Jeżeli masz problem z Agresją pszczół to po prostu wymień matkę na inną

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Mam też od wiosny 2 matki Viktorie od Pana Jacka Wojciewchowskiego z czerwonym znaczkiem. U mnie agresji nie zauważyłem. Chociaż na początku w jednym odkładzie były bardziej agresywne. Odkład zrobiłem od Vigorki. Ale jak się pszczoły wymieniły, to jest O.K. Zobaczymy po zimowli jak bedzie.

Gruby_r
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Gruby_r »

krzysglo,
Drogi "kolego" bardzo prosimy o jakieś wyraźniejsze zdjęcie twojej twarzy bo przy tym towarzystwo się rozprasza.
:686:

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

agresywnosc pszczół nie zależy bardzo od rasy lecz od warunków w danym okresie:nadmiar strażniczek,brak dopływu pokarmu,brak wogóle pokarmu, lub rabunk--a tak wogóle odkłady nie robi się w nieodpowiednim momencie

Awatar użytkownika
Larry
Obserwator
Obserwator

Post autor: Larry »

odkład był kupiony w zeszłym roku na przełomie czerwca/lipca, klasycznie na 5 ramkach, pszczoły przed zimowlą zajmowały już 10 ramek więc się świetnie rozkręciły i przezimowały perfekcyjnie. ogólnie jestem z nich bardzo zadowolony, zaskakująco nisko rojliwe są, co prawda matka ma dopiero rok, więc może dopiero w przyszłym sezonie przekonam się jak z tą rojliwością będzie. w tym roku mateczników było bardzo mało a po ich usunięciu już nie pojawiły się nowe (usuwałem pod koniec maja, i spodziewałem się następnych w czerwcu a tu nic). ostatnio przyszło mi na myśl że może źle interpretuję zachowanie pszczół i możliwe że one są po prostu ciekawskie i lubią sobie wokół pszczelarza polatać w czasie przeglądów nie biją w kapelusz. natomiast odkrytą dłonią przy ramce nigdy nie pogardzą i dziabią :) jestem początkującym pszczelarzem, to pierwsze moje pszczoły. midek w tym sezonie był pomimo dosyć kapryśnej pogody oraz kwietniowej suszy. mam takie pytanie do kolegów, jak to jest zo otwieraniem dodatkowych wylotków w celu ułatwienia wentylacji w ulu, czy są jakieś warunki które rodzina musi spełniać żeby można było pootwierać te dodatkowe wylotki? chodzi mi o to czy np nie zaczną się jakieś rabunki jak w górnym korpusie będzię dodatkowy wylotek itp.

pozdrawiam

wojtek9054
Obserwator
Obserwator

Post autor: wojtek9054 »

witaj Larry. z wiktoria zaczynalem w wieku 13 roku zycia podobnie jak ty zamowilem odklad od lysonia. sa to bardzo dobre pszczoly srednio z rodziny wybieralem 65l miodu rocznie najwczesniejsze miodobranie mialem 1 maja po 8 9 litrow z rodziny. u mnie byly bardzo lagodne nie wymienialem matek u tych rodzin przez 5 lat i przekazywaly swoje cechy na potomstwo dopiero w 5 roku uzytkowania zrobily sie nerwowe i czesem atakowaly jak piszesz rece. obsiadaly ok 36 ramek wielkopolskich. z rojeniem nie bylo klopotu roj wychodzil jeden w roku ok 10 ramek i puzniej byl spokoj stosowalem wiele zabiegow przeciwrojkowych konsultowalem sie ze starszymi pszczelazami ale nic nie pomagalo roj wychodzil ale puzniej wszystko wracalo do normy. pszczoly zaczynaly bardzo wczesnie prace nawet gdy temperatura byla nizsza, oraz gdy inne rodziny jeszcze nie wylatywaly. chcialem te pszczoly odtwozyc zamawialem matki insyminowane oraz jedniodniowki przez 2 sezony zadna sie nie przyjela czego bardzo zaluje. planuje kupic na nastepny rok odklady u lysonia i mam nadzieje ze cechy tych pszczol sie ne zmienily bo bylem z nich naprawde zadowolony. daj znac jak u ciebie sie sprawuja.

kociokwik101
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: kociokwik101 »

Witam,
w temacie nie mam nic do powiedzenia...piszę jednak dlatego, że jako świeżak na forum muszę przed założeniem nowego tematu w dziale ogłoszenia mieć na liczniku 10 postów!
Mam nadzieję, że ta wiadomość nie zakłóci Państwa konwersacji i oczywiście zapraszam do działu ogłoszeń...W SPRZEDAŻY MIESIĘCZNIKI CZASOPISMA PSZCZELARSTWO Z 1954, 1955, 1956, 1957 R.

Dzięki, zapraszam i pozdrawiam!!!:)

ODPOWIEDZ