jak połączyc 2 rodziny ??

Moderator: krzysglo

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

jak połączyc 2 rodziny ??

Post autor: lukasz1905 »

prosił bym o rady wskazówki i opis tej czynności :) z góry dzięki
początkujący

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

To zależy jakie masz ule leżaki czy stojaki?
W stojakach między dwa korpusy wkładasz gazetę i na dole jedna rodzina a u góry druga mozesz je spryskać żadkim aromatycznym syropem....w książce W. Ostrowskiej jest dobrze opisane + to forum = łatwość łączenia rodzin :D
pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

Ja łączyłem już dwa razy.

Pierwszy raz dwa leżaki.
W ulu gdzie chciałem zostawić matkę otworzyłem 5beleczek odstępnikowych i potraktowałem pszczółki mocną herbatą z melisy.

Zaś plastry z rodziny którą chciałem dołączyć wyciągałem pojedynczo i spryskiwałem tą samą herbatą z obu stron (spryskiwacz do roślin, lub do prania). i dokładałem pojedynczo.
Oczywiście szukałem na każdym matki, jak już ja znalazłem oddałem koledze bo akurat potrzebował. Po 3 dniach zabrałem plastry bez czerwiu które nie były obsiadane. I tyle.

Drugi raz łączyłem rodziny w ulach korpusowych, wyciągnąłem kratę odgrodową, i jak wyżej przez pięc beleczek spryskałem dośc mocno herbatą.

W drugiej rodzinie zrobiłem to samo. odzieliłem oba korpusy tylko gazetą, i postawiłem jeden na drugim. (nie szukałem matki, wygrała najsilniejsza).
Po dwóch dniach z dennicy zabrałem wygryzioną gazetę.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

My jeśli łączymy korpusy, to po opryskaniu łączonych rodzin środkiem zapachowym na wierzch pierwszego w miejsce kraty kładziemy kartkę od gazety w której robimy kilkadziesiąt małych dziurek zwykłą szpilką. W górnym korpusie, gdzie znajduje się druga rodzina nie ma wylotka, jest cieplej jak na dole i pszczółki starają się jak najszybciej przegryżć do dolenj części. Po jakimś czasie pszczoły ją przegryzają i te z górnego korpusu przechodzą w dół. O tym czy już zdążyły przegryźć gazetę świadczą jej strzępki wyrzucone przed ul. Jak już leżą, to najpierw ściągamy górny korpus i ustawiamy go na stołku. Usuwamy gazetę i solidnie podkurzamy dolny korpus. Przeglądamy ramki, usuwając te na których nie ma czerwiu. Pszczoły znajdujące się w korpusie dodatkowo spryskujemy środkiem zapachowym. Potem podkurzamy górny korpus i ramki z czerwiem przekładamy do dolnego. Pszczoły również omiatamy do dolnego, spryskując je jednocześnie. Ważne jest to, aby je potraktować najpierw dymem, a dopiero potem środkiem zapachowym. Podczas podkurzania pszczoła nabiera miodu i nawet jeśli środek zapachowy ją ominął, to jest milej widziana w obcej rodzinie. Na koniec, gdy już są w jednym korpusie dajemy słoiczek z syropem w dokarmiaczke. Na noc mają zajęcie i zamiast się zgryzać ładują pokarm do plastrów.
Jeśli natomiast łączymy rodzinki w wielkim leżaku do odchowu matek, to przede wszystkim kładziemy te rodzinki komorach obok siebie i spryskujemy je środkiem zapachowym. Na następny dzień obie równo traktujemy najpierw dymem, potem znowu środkiem zapachowym. W rodzince, w którejnie nie ma matki zatykamy wylotek. Następnie listewkę oddzielającą jedną rodzinę od drugiej podnosimy tak, by na dole była szpara na około 5-6 milimetrów. Dobrze jeśli można ją o coś oprzeć, tak aby nie opadła spowrotem na duł. Do dokarmiaczek dajemy syrop. Trzeciego dnia Znowu najpierw dym, potem zapach, usunięcie listewki. Zostawiamy tylko jedną dookarmiaczkę na którą dajemy pojemnik z syropem.
Oczywiście pamiętać trzeba, że przy łączeniu jedną z matek należy usunąć. Pozbywamy się również mateczników z wiadomych powodów. W korpusie zostawiamy tylko ramki z czerwiem i pierzgą, pozostałe chowa się do schowka, lub innym rodzinkom do wyczyszczenia. Ja osobiście rodzinki polecam łączyć na wieczór, ponieważ większość pszczół znajduje się w tedy w ulach, niż w czasie dnia, kiedy to zbierają pokarm. Może i są inne, lepsze, mniej czasochólnne sposoby, ale mnie tak uczono i tak działam.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

mariuszm
Stukacz
Stukacz

Post autor: mariuszm »

Ja osobiście rodzinki polecam łączyć na wieczór, ponieważ większość pszczół znajduje się w tedy w ulach, niż w czasie dnia, kiedy to zbierają pokarm

Polemizowałbym tutaj, jeżeli nie są nam potrzebne pszczoły lotne to o wiele prościej jest połączyć za dnia młoda pszczoła jest mniej agresywna stara będąca w polu rozejdzie się po pasiece gdzie będzie z pełnym wolem bez problemu przyjęta,nie musimy kombinować z gazetami matkę gorszą usuwamy, czekamy troszkę, spryskujemy syropem i łączymy
Pozdrawiam Mariusz

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

adriannos
Kolego jak byś miał z 30 rodzin do łączenia to podejrzewam żeby Ci sezony brakło
Łączenie dwóch Leżaków ---- Wpierw obydwa ule do tego przygotowuję w prosty sposób
W ulu do którego mam zamiar dołączyć wyciągam od strony lewej lub prawej wszystkie ramki bez czerwiu i daję zatwór ,,, w ulu który chcę dołączyć usuwam wszystkie ramki bez czerwiu a zarazem likwiduję matkę ( obie czynności wykonuję pod wieczór na ok3 godziny przed łączeniem tak aby procedurę łączenia wykonać po ustaniu lotu pszczół )
Wykonanie - otwieram obydwa ule do ula w którym będą łączone wrzucam na dennice kilka kropel olejku z Mięty , Anyżowy lub zwykłą Kamforę i przenoszę ramki z pszczołami po przeniesieniu wszystkich wyciągam deskę zatworową i daję ją na drugi koniec ula zamykając gniazdo wspólne zamykam towarzystwo i idę do domu
Trzeba tylko o jednym pamiętać o zlikwidowaniu stanowiska i wyniesienia ula z którego przenosiliśmy ramki aby lotna pszczoła nie szukała tam ula tylko rozeszła się po pasiece to jest nie uniknione coś zawsze wróci na stare miejsce

Łączenie w Stojaku jak wyżej koledzy opisali tylko zamiast pryskać nie potrzebnie wszystkie ramki wystarczy popryskać samą gazetę
w każdej procedurze wyszukuję gorszą matkę i niszczę aby mieć pewność która ma pozostać
Jeszcze jedno przez najbliższe 3 dni do ula nie zaglądam bo po co

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

Napisałem, że tak byłem nauczony. Piszesz o 30 rodzinach. Na szczęście w sezonie zdarzało nam się łączyć góra 6 rodzin. Rzeczywiście przy większej pasiece tamten sposób jest czasochłonny. W tym roku już bie będziemy łączyć rodzinek. Na przyszły wypróbuję ten, o którym powiedziałeś. Może rzeczywiście będzie mniej zawrotu głowy.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

w tym temacie za dużo myślenia rób jak chcerz

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: lukasz1905 »

dzięki za pomoc :)
początkujący

ODPOWIEDZ