ile węzy?

Moderator: krzysglo

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

ile węzy?

Post autor: Marcinluter »

Mam takie pytanko ile węzy kupujecie na 1 ul kg bo ja obliczyłem ,że 70dgk rocznie i niewiem ile prawidłowo gdyż chce aby miały 50-60 % wymienienione plastry...
pozdrawiam Marcin

mariuszm
Stukacz
Stukacz

Post autor: mariuszm »

Marcin to nawet nie jest kwestia wagowa ile kwestia ilości arkuszy bo jak będziesz miał pogrubioną to twoje obliczenia tracą na ważności .Inna sprawa to oprócz wymiany plastrów gniazdowych musisz dać im do odbudowania jeszcze magazynowe aby mieć czym gospodarzyć w sytuacji kiedy zaczynasz a więc moim zdaniem nie możesz trzymać się kurczowo jakiejś określonej ilości wszystko zależy od potrzeb .Jest również taka nie pisana zasada aby nie zimowąć pszczół na plastrach na których zimowały rok wcześniej .
Pozdrawiam Mariusz

birkut

Post autor: birkut »

ciekawa zasada pierwszy raz ją słysze , słyszałem ale inna , żeby nie zimować na jasnych plastrach

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Re: ile węzy?

Post autor: BoCiAnK »

Marcinluter pisze:Mam takie pytanko ile węzy kupujecie na 1 ul kg bo ja obliczyłem ,że 70dgk rocznie i niewiem ile prawidłowo gdyż chce aby miały 50-60 % wymienienione plastry...
Marcin to trochę nie tak się liczy plastry
1kg węzy wielkopolskiej to 18 pl Średnio zależy od grubości plastrów ale 18: 2 =9 jak dobrze po gospodarujesz to Ci wystarczy 05kg na ul i masz wymienione gniazdo na ktorym będziesz zimował i tak co rok
1 kg dadanta to 13-14 pl zimujesz na 7 pl też Ci wystarczy 05kg

kr4t4
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: kr4t4 »

birkut, taka była stara zasada zimować na plastrach przeczerwionych i ona jest aktualna nadal.ale sąto plastry odbudowane w tym sezonie w którym sązimowane pszczoły z powazanim. :713:

ODPOWIEDZ