Czyszczenie ramek

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Czyszczenie ramek

Post autor: Radek73 »

Czyściłem ostatnio ramki .... po prostu je oskrobałem .wcześniej używałem sody kaustyczniej .... Jakie wy macie sposoby na usuwanie kitu i wosku ???????
Radek73

zbig
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: zbig »

Ja do czyszczenia ramek używam szlifierki kątowej.Szlifierka ma założoną szczotkę stalową,zamontowana jest na stałe i musi mieć ograniczone obroty.

pyndzel
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: pyndzel »

Ja używam palnika gazowego szybko się czyści i od razu dezynfekcja

nemrod2
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: nemrod2 »

Z grubsza skrobię a potem opalam palnikiem gazowym.Pozdrawiam.

dewu
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: dewu »

Zanurzam w kotle z wrzątkiem i rozpuszczoną sodą kaustyczną. Wyciągam czyste drewienko.
wojtek

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

dewu pisze:Zanurzam w kotle z wrzątkiem i rozpuszczoną sodą kaustyczną. Wyciągam czyste drewienko.
ja przez ostatnie 30-ci lat nie opalałem nie sodziłem ramek ani ula może mi podpowiesz jakie straciłem-profity.
a nie przyszło wam do głowy,że jak dziecko będziecie wychowywać w sterylnych warunkach,będzie chorować na oskrzela i inne choroby

pyndzel
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: pyndzel »

Witaj Fred ciekawe pytanie :685: ale mam nadzieje że dziecko kąpałeś i przebierałeś bo co za dużo brudu i zarazek to nie zdrowo jeszcze może sepsa sie pokazać!!! Ja wole opalić nie chce jakieś choroby na wiosne z powodu ramek. A jak rodzina Ci spadnie Kolego to też nie odkażasz?

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

nigdy nie spadły mi pszczoły na skutek choroby,tylko jak odpalę jakąś głupotę kilka miesięcy wcześniej, miałem kiedyś grzybicę wosk stopiłem ramki w piec ,korpusy użyłem rok później

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

to wszystko, to można stosować w małych pasiekach a co mają począć ci co mają do czyszczenia kilka tysięcy ramek kiedyś i ja się bawiłem z każdą ramką lecz teraz myślę zbudować specjalną komorę do której włożę kilkaset ramek na specjalnym stelażu no i doprowadzę parę wodną. Tym sposobem można nawet wytapiać wosk bezpośrednio z ramek
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: rostewit »

Od wielu już lat jesienią segreguję ramki z woszczyną, wycinam do przetopu a ramki oczyszczam nożem. Potem w takim ciągłym cyklu po ~4 min. kąpię w roztworze sody kaustycznej(50lwody/1kg sody),następnie w wodzie z octem i solidnie płuczę wodą z węża.
W około 3 godz. zdezynfekowałem 400 ramek. Pracochłonne, ale lepiej się zabezpieczać.
Pozdrawiam!!!
rostewit

ODPOWIEDZ