Wiosna 2010

Moderator: krzysglo

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

U mnie w Limanowej b.słonecznie, ciepło + 14c, i pierwsze pożytki z przebiśniegów, wierzby te najwcześniejsze lada dzień a zakwitną - sama radocha

Pozdrawiam wiosennie Stanisław Z.

Awatar użytkownika
Obelnik
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Obelnik »

U mnie + 15, pszczoły noszą wodę, aż miło psiedzieć, ale pożytków brak. Leszczyna może za dwa trzy dni. Jeszcze leży śnieg tak, że krokusy i przebiśniegi pomału wychodzą. Zauważyłem sporo kwiatów podbiału - daleko od pasieki a szkoda. Ale radocha jest. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2010-03-18, 20:48 przez Obelnik, łącznie zmieniany 2 razy.
Wacław Białogłowicz

Gruby_r
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Gruby_r »

U mnie także cieplutko i słoneczko. Wszystkie rodziny przezimowały a teraz szaleją. szkoda tylko że wtedy kiedy jestem w pracy. Ale byle do soboty...
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

A umnie zniknęła najsilniejsza rodzina.. Jakies 3-4tygodnie temu jak było 12stopni, a śnieg jeszcze leżał, to akurat się oblatywały, tłumnie. Wyłożyłem śnieg przed ulem gałęziami. Tak się cieszyłem ża najsilniejsza rodzina mi super przezimowała. A tu wczoraj idę, cisza i bezruch. Otworzyłem jedną beleczkę i ani jednej pszczoły, zamknąłem i dziś rozebrałem cały. Na dennicy osyp zimowy jak sądzę (20-30pszczół). A ramkach kilka zamartych. A po za tym pusto.

Mam jeszcze dwie rodziny:

W jednej pszczoły noszą pyłek
W drugiej nie.
Przypuszczam że w tej drugiej nie ma matki. no i teraz pytanko, kiedy jest szansa na kupienie matki i podanie? W tej chwili mają ciepło i czekam do 19stopni.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kolego "Beniamin82" - proszę wejść na forum "Zagajnik" - tam swego czasu była informacja, że na wiosnę ma matki w ofercie p.Wojciechowski. Proszę to dokładnie sprawdzić - bo zapomniałem jego 'nicka'.

Gdyby zaszła konieczność zakupu to jedyny oferent na wiosnę.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Sara
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: Sara »

Wczoraj po raz pierwszy był oblot z prawdziwego zdarzenia. GraŁa muzyka :688: :688: I NA TO CZEKAŁAM. Zaczynają kwitnąć przebisniegi i za troszkę rozkwitnie leszczyna. Dzisiaj pada ale jest ciepło ( wielkopolska)
Pszczółki przezimowaly dobrze :701: tylko słneczka. Wypadły cztery rodziny ale to jest w normie. :685: :685: sara

Gruby_r
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Gruby_r »

Jestem po przeglądzie, matki czerwią, pokarmu pod dostatkiem. Dziś pszczólki uwijały się z pyłkiem. Oby tak dalej.

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Przepraszam, wy mówicie o przeglądach głównych- wiosennych?

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

beniamin82 pisze:A umnie zniknęła najsilniejsza rodzina.. Jakies 3-4tygodnie temu jak było 12stopni, a śnieg jeszcze leżał, to akurat się oblatywały, tłumnie. Wyłożyłem śnieg przed ulem gałęziami. Tak się cieszyłem ża najsilniejsza rodzina mi super przezimowała. A tu wczoraj idę, cisza i bezruch. Otworzyłem jedną beleczkę i ani jednej pszczoły, zamknąłem i dziś rozebrałem cały. Na dennicy osyp zimowy jak sądzę (20-30pszczół). A ramkach kilka zamartych. A po za tym pusto.

Mam jeszcze dwie rodziny:

W jednej pszczoły noszą pyłek
W drugiej nie.
Przypuszczam że w tej drugiej nie ma matki. no i teraz pytanko, kiedy jest szansa na kupienie matki i podanie? W tej chwili mają ciepło i czekam do 19stopni.

JA będę łączył taka małą rodzinkę jak byś mieszkał to bym Ci podarował matulkę , czerwi bo dzis sprawdzałem :)
U mnie panowie i panie szaleją wode z poidełka pobierają i pyłku przynoszą duże ilości :)
bedzie dobrze
pozdrawiam Marcin

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

beniamin a skąd wiesz że nie ma matki? po tym że pszczoły narazie nie noszą pyłku to nie znaczy że od razu nie ma matki, by to sprawdzić to trzeba dokonać przeglądu by potwierdzić jej brak bądź obecność
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kolego"Piotrze Nowotnik" - tu jest mowa o wstępnym ułożeniu gniazda, to znaczy jego ścieśnieniu do obsiadanych plastrów i stwierdzeniu, że matka czerwi. Wylotek też zmniejszamy do np 2cm x 2 cm.Sprawdzamy stan zapasów, jeśli brak dodajemy plaster z pracowni lub dajemy ciasto miodowo-cukrowe, a jeszcze lepiej z dodatkiem pyłku z własnej pasieki. Wymieniamy maty jeśli są wilgotne. Z góry gniazdo starannie ocieplamy.
Główny przegląd wiosenny wykonamy z chwilą ustabilizowania pogody, gdzieś w granicach +20c. Wtedy możemy gniazdo rozebrać, wyczyścić dennicę, jeśli jest stała, wykonać czyszczenie itp prace porządkowe.
Taka temperatura jest dopiero w kwietniu

Pozdrawiam Stanisław Z.

albert74
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: albert74 »

u mnie w Czestochowie +16 pyłku o kolorze zółtym noszom co niemiara

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Dziękuję za dokładną odpowiedź, jak narazie jest deszczowo. Mam nadzieję, że nie długo pogoda będzie już naprawdę "the best". Pozdrawiam

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

SKapiko pisze:po tym że pszczoły narazie nie noszą pyłku to nie znaczy że od razu nie ma matki
dlatego napisałem
Przypuszczam że w tej drugiej nie ma matki.
A po za tym podawałem matkę końcem września i nie miałem jak sprawdzić czy przyjęły.

Ale latają z tego ula strasznie słabo, poczekam na lepszą pogodę, wolę czerwiu nie
zaziębić. choć dzisiaj widziałem jedną robotnicę z pyłkiem.

oficer
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: oficer »

Witam
U mnie do jednego ula też nie noszą pyłku, też myślałem że może nie ma matki. Przegląd robiłem wczoraj i matkę znalazłem, była na pierwszej ramce którą wyciągnołem, to mnie trochę uspokoiło, niestety jeszcze nie czerwi choć w innych ulach praca wre. Niewiem czym to jest spowodowane, ale w tym ulu w zeszłym roku było mało pszczół a dużo miodu.

ODPOWIEDZ