chyba potrzebuje dobrej rady

Moderator: krzysglo

darco
Nieśmiały
Nieśmiały

chyba potrzebuje dobrej rady

Post autor: darco »

witam. mam chyba problem zrobiłem dzisiaj przeglad ula i co? pełno miodu czerwiu nie widziałem a wydaje mi sie ze juz powinien byc , matki tez nie udało mi sie namierzyc bo miałem nie znakowana a pszczółkami zajmuje sie od czerwca tamtego roku . pszczołły nosza jakis pyłek i intensywnie lataja cos ala oblot sam nie wiem ..ps. dołozyłem im trzy ramki z węza i nie wiem czy dobrze zrobiłem . co radzicie????????? pozdrawiam

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Darco" - z tym podaniem węzy to o pełny miesiąc za wcześnie.
Jeżeli pszczoły znoszą pyłek - to z całą pewnością musi być matka. Na przyszłość starać się w sezonie matkę oznakować i później jak np teraz nie byłoby problemu z jej odszukaniem. Za kilka dni /w temperaturze cca 14-16C/ starać się o mały wgląd do gniazda tej rodziny i sprawdzić czy są złożone jajeczka.

Pozdrawiam Stanisław Z.

darco
Nieśmiały
Nieśmiały

to co mam im wyjac ta weze jak najszybciej czy juz niech zostanie???? oki zajrze do nich w przyszłym tygodniu jezeli pogoda pozwoli na to . dziekuje

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kolego "Darco" - węzę należy z gniazda wyjąć. Jest jeszcze za zimno, pszczół dopiero będzie przybywać, a tak można schłodzić gniazdo z chwilą nawrotów chłodu.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

darco węza miodu ci nie zrobi..... wycofaj węze ...jeśli jest za ciasno bo tak piszesz .. daj ramkę suszu z tamtego roku ... od czerwca chyba zdążyły ci odbudować ... teraz węza tylko zaszkodzi ,,,oziębi i zachamuje rozwój rodziny ...pan Stanisław wszystko ci napisał :685: :685: :685:
Radek73

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: rostewit »

Nie spiesz się z dodawaniem już teraz ramek, za wcześnie. Piszesz że że jest pełno miodu,
czyli rodziny nie były silne, a może naprawdę nie ma matki czerwiącej i pszczoły nie biorą pokarmu na karmienie czerwiu. Zwykle noszenie pyłku świadczy że matka czerwi, ale są zawsze wyjątki, i gdy czerwi trutówka też będą nosiły pyłek, będzie wówczas tylko czerw trutowy.
Sprawdź czy pszczoły obsiadają skrajne ramki, jeśli nie, to może trzeba zmniejszyć im na razie gniazdo,potrzebują teraz ciepła. A masz dobrze ocieplone gniazdo? jeśli nie to też może być przyczyną ze matka nie podjęła jeszcze czerwienia.
Pozdrawiam!!!
rostewit

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

węza w marcu tu na tym forum można ogłópnąć ,pprzecież ccałe życie nas uczyli,maksymalniie zwężaj na zimę na wiosnę poszeżaj

[ Dodano: 2010-03-26, 23:14 ]
przecierz węzę się podaje jak pszczoły bielą

[ Dodano: 2010-03-26, 23:42 ]
na forum jest jakiś system ,,ogłupiania ludzi"bo matki z nuklesów są nic nie warte w porównaniu zinnymi

darco
Nieśmiały
Nieśmiały

weze jeszcze wczoraj wyjałem z gniazda .kolego rostewit gniazdo jest ocieplone matami . fakt ze jak robiłem przeglad wczoraj to dwie ostatnie ramki nie były obsiadane przez pszczoły

nemrod2
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: nemrod2 »

Witam.Matka powinna być,przy braku matki pokarmu było by bardzo mało,noszenie pyłku też swiadczy.że matka jest.Brak jajeczek może świadczyć o zbyt obszernym gnieżdzie,lub o słabej rodzinie.Pozdrawiam.

darco
Nieśmiały
Nieśmiały

acha czyli co wyjmowac te dwie ramki z tym miodem i cukrem ?? czy juz tak zostawic ?????

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kolego "Darco" - proponuję te 2 ostatnie ramki nieobsiadane przez pszczoły wyjąć z gniazda i dać je za boczną matę. W ten sposób gniazdo się ścieśni i będzie w nim cieplej. Jeżeli jest w tych ramkach pokarm to pszczoły jak zajdzie potrzeba mają możliwość przeniesienia go do gniazda. Mam nadzieję,że mata boczna nie sięga dennicy i pszczoły mają możliwość przejścia dołem. Jeżeli mata sięga dennicy /są takie przypadki/ to należy w macie zrobić raczej u góry otwór o średnicy cca 15-20mm i tamtędy pszczoły będą przechodzić w razie potrzeby, jest to nawet lepiej, gdyż często zimno u dołu nie pozwala pszczołom na przejście pod matą /u góry zawsze cieplej/.

Pozdrawiam Stanisław Z.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Darco Jak jestes pewny ze w tej rodzinie niema czerwiu zakrytego i niema jajeczek to trzeba ją połonczyc z rodziną co ma czerw bo jak nie połonczysz to za tydzień bendziesz miał jajeczka ale od trutuwek i taka rodzina tobie zginie w ciugu miesiaca. nie piszesz ile masz rodzin. Jak masz tylko 1 rodzine i nie masz z kim połonczyc to pytaj w okolicy kto bendzie łonczył rodziny zeby od niego wziąsć matkie i podać twojej rodzinie. Jutro bez wzglendu na pogode zajzyj do rodziny i zobacz co jest grane nie obawiaj się ze zaziebisz pszczoły albo jak jest otkryty czerw. Te 10 minut nie zaziebi czerwiu odkrytego. Pozdrawiam miły_marian

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: rostewit »

Darco, ja bym już dużo wcześniej nie wytrzymał, by dokładnie nie sprawdzić czy są gdzieś jajeczka na ramce.Myślę że już w całej Polsce matki czerwią, bo pozwala już na to temperatura. Pszczoły nie zaziębisz, a jeśli zrobisz to szybko, czerw też nie zmarnujesz.
Jeżeli będzie kółeczko czerwiu zwartego- jest matka, jeżeli jajeczka pojedyncze rozrzucone,
może to świadczyć że czerwi trutówka lub jest matka niepełno sprawna.
Na wiosnę niektórzy pszczelarze łączą rodziny, które są bardzo słabe.Dostaniesz od takiego
pszczelarza matkę, chociaż nie będzie ona rewelacyjna, ale pomoże uratować twego bezmatka. Jeśli u Ciebie czerwi już trutówka, to potrzebujesz już matkę z rodzinką, którą
postawisz w drugim ulu obok, a bezmatek wysypiesz na deskę przystawioną do wylotka tego drugiego ula, a z trutówkami pszczoły zrobią same porządek.Życzę powodzenia.
Pozdrawiam!!! :706:
rostewit

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

rostewit, masz 100% racje ale pamiętaj ,że przez trutówki rodzina może spadnąć co jest najgorsze zwłaszcza ,że przetrwała zimę... Działaj kolego :) powodzenia
pozdrawiam Marcin

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Gdyby Darek w ulu nie miał matki pszczoły w zimie by dawno zjadły prawie cały pokarm
Jeszcze jedno ile tego pokarmu jest ?/ o tej porze w normalnej rodzinie powinno być go ok 5-6 kg
Bez matek bardzo źle zimuje pszczoły są niespokojne widać to zaraz po wyciągnięciu plastra z ula unoszą odwłoki wachlując skrzydełkami wydając przy tym charakterystyczny dźwięk potocznie zwany szumem lub lamentem pszczelim
Darek w ulu ma matkę lecz ta matka to zapewne z cichej późnojesiennej wymiany lub matka ratunkowa w obydwóch przykładach matka ta się zapewne nie unasienniła i dlatego jest brak czerwiu
Pszczoły oczywiście będą nosić pyłek i karmić matkę która zacznie czerwić wcześniej czy później ale na trutnie
Lecz mogę się mylić
Na wiosnę przy braku matki tez zaczną czerwić trutówki tylko też nie od zaraz gdyż spowolnione jest wydzielanie mleczka
O tej porze roku a tym bardziej jak nie ma czerwiu nie dodaje się ani suszu a tym bardziej węzy -
Z Braku czerwiu nie ma naturalnego przyrostu rodziny ( a nie tak przyrostu jak wymiany pokolenia która się dokonuje do ok 15 maja ) rodzina zacznie z dnia na dzień słabnąć gdyż pszczoła lotna się szybko wypracowuje na wiosnę na nowego narybku nie przybywa
dlatego dodawanie czego kolwiek nie ma sensu
Sensownym rozwiązaniem to b dokładny przegląd i przy braku czerwiu krytego odszukaniu matki połączyć z inną rodziną
Takie jest moje zdanie

ODPOWIEDZ