uciekający rój

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

Tak ten sezon u mnie , będzie dziwny ..pogoda jest już lepsza , ale te deszcze zrobiły swoje ... zaraz akacja wystrzeli a w ulach pusto i głucho ... zrobiłem odkłady na początku maja .. I chodz było jak było to chociaż one rozwijają się prawidłowo ..zobaczymy jak to będzie .... A co do sody , ja osobiście sodą , czyszczę ramki . i to sporadycznie . jak ramka jest ufajtana niedaj boże to ją po prostu wrzucam do pieca . a ule . wyskrobuje i opalam opalarką elektryczną ..wosk i kit , pozostający na ściankach ula ładnie się zlewa w całość ,, i lakier sam się robi ...pszczoły same powlekają to co im nie pasuje .... po sodzie deski robią sie jak wata . :685: :685: :685:
Radek73

Gruby_r
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Gruby_r »

Nie jestem doświadczonym pszczelarzem ale ostatnio chciałem zagospodarować ul bardzo stary, nietypowy i osadziłem dwie rójki na samej węzie. Wieczorem z rojnicy po desce po kolei obydwa wpuściłem do ula. Matki chyba same zrobiły sobie porządek bo po 10 dniach mam pięknie wyciągnięte ramki i świeży czerw. Postąpiłem według porady starego pszczelarza i się udało. Jednym słowem warto posłuchać naszych mistrzów. Stara szkoła podparta wieloletnim doświadczeniem jest niezastąpiona.
Pozdrawiam

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

masz rację ale jeżeli ktoś Ci radzi to spójrz na jego pasiekę i wyposażenie a przede wszystkim stan uli czy są zadbane to ci dużo mówi bo ja nie wyobrażam sobie aby ktoś kto ma stare obdarte i zaniedbane ule a toczek nie ogrodzony miododajnymi roślinkami mi doradzał ale najlepiej wysłuchać i przemyśleć i wtedy zrobić , każdy ma swoja technikę gospodarki pasiecznej i przystosowanej do naszych lokalnych pożytków dlatego dobrze jest słuchać ale wszystko robić z głową i wiedzą :)
P.S Ja też słuchałem i troszkę wyszedłem na "głupka" ale teraz po analizie szczegółowej kilku lektur dużo wiem ale to 1% wiedzy o pszczółkach :)
pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ