Ile uli na terenie łąkowym?

Moderator: krzysglo

K-las
Obserwator
Obserwator

Post autor: K-las »

daro pisze:A jaka to wydajność Szanowna Pani bo 4 ESU to 92 rodziny pszczele( ni
e ule).
Nie wiem jak to wyliczyłeś ale po mojemu 4ESU=200 rodzin
Pozdrawiam Krzysztof

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

gdy startowałem do niskotowarówki to mi właśnie wyliczyli na 4ESU 92 rodziny
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

K-las
Obserwator
Obserwator

SKapiko pisze:gdy startowałem do niskotowarówki to mi właśnie wyliczyli na 4ESU 92 rodziny
daro podał link do agencji .Nic prostszego jak wyliczyć

[ Dodano: 2010-12-04, 20:22 ]
Przepraszam link był nie do agencji a do WZP Szczecin ale chyba również wiarygodne
Pozdrawiam Krzysztof

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

a przeczytałeś to

'' W tym wsparciu mogą brać udział pszczelarze ,którzy posiadają co najmniej 20 rodzin pszczelich na dzień 30.09.2010r. i nie są posiadaczami gospodarstwa , którego wartość ekonomiczna jest równa lub większa niż 4 ESU ( w przypadku pszczelarzy jest to równowartość 93 rodzin pszczelich ). ''

K-las
Obserwator
Obserwator

SKapiko pisze:w przypadku pszczelarzy jest to równowartość 93 rodzin pszczelich ). ''

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: Ile uli na terenie łąkowym?

Post autor: krzysglo »

Kruszyna pisze:Witam, przymierzam się do założenia pasieki na wiosnę.
Zamierzam zacząć skromnie od dwóch uli, ale myślałam o tym, żeby uczynić pasiekę głównym atutem gospodarstwa i uzyskać dzięki nim wymaganą w programie "Młody Rolnik" wydajność ESU - mam na to pięć lat, więc stopniowo zwiększałabym ilość uli w miarę nabywania doświadczenia.

Ze specyfiki mojego gospodarstwa wynika, że powinnam mieć minimum 22 ule.

Nie chcę hodować zwierząt ani uprawiać ziemi poza ogródkiem warzywnym i kwiatowym przy domu, bo nastawiam się raczej na agroturystykę, ale dofinansowanie by się przydało na jakikolwiek start, bo gospodarstwo nie było użytkowane bardzo długi czas i ma zaledwie marne resztki infrastruktury, a i o pszczołach myślałam już dawno.

mam 14 ha ziemi, głównie łąki na głazowisku, tzw. łąki świeże w programie rolno-środowiskowym, trochę lasu sosnowego, teren podmokły nad rzeką z olszą czarną, tereny malownicze, ale do uprawy niezdatne.

Moje pytanie jest takie: czy 22 ule to nie za dużo na takie łąki, bo jak nie osiągnę odpowiedniej produktywności (ESU) za te pięć lat, bo okaże się, że 22 rodziny nie dają rady wyżywić się na tym terenie i padają, to będzie klapa.

Wg moich obliczeń na podstawie informacji, które są wyżej, to żeby spełnić dochodowość 4 ESU w 5 roku (młody rolnik) musisz docelowo mieć 145 rodzin pszczelich przy 14 ha łąk.

Przelicz sobie wg tego kalkulatora:

http://www.arr.gov.pl/data/01644/kalkulator_esu_2.xls

Kruszyna
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Kruszyna »

Wg. podanych przez was kalkulatorów, to mam punkty za:

- 14 ha pastwiska użytkowanego ekstensywnie
- 25 kur niosek
- 5 przepiórek
- 2 kaczki
- 25 pni pszczelich

i z tym wszystkim dla mojego regionu wychodzi 4,12 ESU. Git, o ile wszystko dobrze policzyłam.
Awaryjnie mogę dodać szkółkę drzewek owocowych i sad przydomowy, choć nie rozumiem, co należy podać w pozycji 817, bo piszą, że pojedyncze drzewa, a jednostkę podają w hektarach. No, ale mniejsza z tym.

Co do unijnej kasy, to zasadzam się na Młodego Rolnika. Do wzięcia było w 2010 roku 75 tysięcy zł, trzeba przejąć gospodarstwo albo kupić ziemię, zobowiązać się do ewentualnego uzupełnienia wykształcenia itp. Tutaj więcej informacji na ten temat (dotyczą naboru tegorocznego):

http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna-i- ... nikom.html

A jak się mają pnie pszczele do rodzin pszczelich? Domyślam się, że jeden pień to jeden ul, a w ulu mieszka chyba tylko jedna rodzina....? Jak to jest?

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kruszyna pisze:Wg. podanych przez was kalkulatorów, to mam punkty za:

- 14 ha pastwiska użytkowanego ekstensywnie
- 25 kur niosek
- 5 przepiórek
- 2 kaczki
- 25 pni pszczelich

i z tym wszystkim dla mojego regionu wychodzi 4,12 ESU. Git, o ile wszystko dobrze policzyłam.
Awaryjnie mogę dodać szkółkę drzewek owocowych i sad przydomowy, choć nie rozumiem, co należy podać w pozycji 817, bo piszą, że pojedyncze drzewa, a jednostkę podają w hektarach. No, ale mniejsza z tym.

Co do unijnej kasy, to zasadzam się na Młodego Rolnika. Do wzięcia było w 2010 roku 75 tysięcy zł, trzeba przejąć gospodarstwo albo kupić ziemię, zobowiązać się do ewentualnego uzupełnienia wykształcenia itp. Tutaj więcej informacji na ten temat (dotyczą naboru tegorocznego):

http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna-i- ... nikom.html

A jak się mają pnie pszczele do rodzin pszczelich? Domyślam się, że jeden pień to jeden ul, a w ulu mieszka chyba tylko jedna rodzina....? Jak to jest?
Ja Ci dobrze radzę. Ze zwierząt to tylko pszczoły. Żadnych innych bo będzie trzeba wybudować płytę obornikową. No chyba, że ją masz.
Przerabiałem to wszystko, to wiem co piszę.

avico

Post autor: avico »

Co to za zwierzę ta "płyta obornikowa"?

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

avico pisze:Co to za zwierzę ta "płyta obornikowa"?
Odchody po zwierzętach gdzieś trzeba składować zgodnie z prawem.

avico

Post autor: avico »

Tyle to ija wiem, ale coś więcej o tej płycie obornikowej. Skoro masz doświadczenia to napisz, a nie dawkuj informacje niczym toksyczny lek.
Napisz obszernie co wiesz na ten tema i praktyczne uwagi.

Kruszyna
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Kruszyna »

Nie no, nie wierzę, że na 30 ptaków grzebiących trzeba płytę obornikową...

Gadałam z doradcą od młodego rolnika i mówiłam wyraźnie, że nie chcę wchodzić w żadne "grubsze" zwierzaki, bo trzeba będzie walnąć płytę, a kategorycznie tego nie chcę, a on odpowiedział, że nie zawsze płyta obornikowa jest konieczna nawet przy krowach.
Zaskoczyło mnie to, ale skoro lokalny specjalista tak twierdzi, to nie będę dyskutować, zwłaszcza, że krowy mnie zupełnie nie interesują.
Tym bardziej na kury raczej nie trzeba płyty, nie chcę mieć wielkiej farmy, tylko parę kurek, w dodatku nie będą mieszkały w stacjonarnym kurniku, tylko będą miały wydzielone osiatkowane poletka do żarcia i mały kurniczek na kółkach jako schronienie. Zimą oczywiście pokornie wrócę do chowu tradycyjnego ;)
W przyszłości planuję konie, sztuk max.3 i wiem, że przy koniach w chowie jakimśtam nie trzeba mieć płyty. Znajomi sąsiedzi tak mają stadninę urządzoną, koński obornik wywożą raz czy dwa razy w roku na pole i wszystko gra i świszczy.

Dla pewności jeszcze się o wszystko wypytam u siebie w ARiMR.

Krzysglo, a jakie miałeś zwierzaki?

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

płyta obornikowa obowiązuje tylko w obrębie parków narodowych jak i rezerwatów, kiedyś zmuszali robić ją we wszystkich gospodarstwach, ale to już przeszłość po prostu źle zinterpretowali przepisy unijne '' nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu '', ale ktoś się nabrał za tą pomyłkę kasy

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

no dobra już ,będem budował płyt ę obornikową dla dwóch kotów i pieska ,ale dzisiaj wypiłem tylko 6piw tatra

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

avico pisze:Tyle to ija wiem, ale coś więcej o tej płycie obornikowej. Skoro masz doświadczenia to napisz, a nie dawkuj informacje niczym toksyczny lek.
Napisz obszernie co wiesz na ten tema i praktyczne uwagi.
SKapiko pisze:płyta obornikowa obowiązuje tylko w obrębie parków narodowych jak i rezerwatów, kiedyś zmuszali robić ją we wszystkich gospodarstwach, ale to już przeszłość po prostu źle zinterpretowali przepisy unijne '' nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu '', ale ktoś się nabrał za tą pomyłkę kasy
Nie wiem jak jest teraz z "Młodym Rolnikiem" na 75 tys zł.
Ja miałem "MR" na 50 tys.
Miałem 10 królików i 10-15 kur. W warunkach do spełnienia wyliczyli mi dokładnie jakiej powierzchni ma być płyta obornikowa. Dostałem to na piśmie. I to był 1 z warunków, który musiałbym spełnić. Nie pomogło, że pisałem że odchody od razu z klatek są umieszczane na kompostowniku i są przerabiane przez dżdżownice kalifornijskie. Lepiej mi było zrezygnować z ich hodowli niż płytę budować.

ODPOWIEDZ