Czy można jeszcze podawąć węzę?

Moderator: krzysglo

jacekni1
Nieśmiały
Nieśmiały

Czy można jeszcze podawąć węzę?

Post autor: jacekni1 »

Witam cieplutko, mam pytanie z tematu. Nie wiem czy można jeszcze podać węzę pszczółkom z odkładu, który kupiłem w drugiej połowie czerwca. Dolny korpus juz mam zapełniony ramkami i może dołożę im nadstawkę, bo widzę, że w pozostałych ramkach jest miodek w ramkach w nadstawce. Tylko, że myśle o przełożeniu ramki z dołu do nadstawki i na jej miejsce wstawić węzę, a może lepiej susz?

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Jan Magóra »

Podać można, w zależności jak silna jest rodzinka, pożytek, ale efekt będzie mierny. Najlepiej obciągają w maju , tak do połowy czerwca. Pożytek jest głównym dopingiem do budowy na węzie. Także rodziny rojowe mają silną potrzebę budowy, bez względu na okres wyrojenia. Ja osobiście nie radzę obecnie dawać węzę. Z pszczelarskim pozdrowieniem.
Pozdrawiam

Jan Magóra

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

Do końca lipca, jeśli jest pożytek można śmiało dawać ramki z węzą. W sierpniu przy przy sporej sile i podkarmianiu rozwojowym również, choć lepsze są częściowo już poodciągane ramka suszu. Ale trzeba to robić z głową, tak, by do zimowli szło jak najwięcej nie spracowanych pszczół, a nie dawać np odkładowi, co teraz siedzi na 5 ramkach od razu kolejnych pięciu ramek węzy.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: eryk.klemens »

adriannos pisze:Do końca lipca, jeśli jest pożytek można śmiało dawać ramki z węzą. W sierpniu przy przy sporej sile i podkarmianiu rozwojowym również, choć lepsze są częściowo już poodciągane ramka suszu. Ale trzeba to robić z głową, tak, by do zimowli szło jak najwięcej nie spracowanych pszczół, a nie dawać np odkładowi, co teraz siedzi na 5 ramkach od razu kolejnych pięciu ramek węzy.
Aby pszczoły odciągały węzę to musi być pożytek. Lipa kończy się w dniach zazwyczaj od 10 do 20 lipca, a jak nie ma pożytku to potrzeba podkarmiać. Nie ze względu na odciąganie węzy, lecz dla pobudzenia czerwienia matek. Oczywiście można wkładać węzę do odciągania, (stary sposób z gospodarki w ulach Freundensteina) lecz trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie – po lipie już trzeba gniazda układać powoli do zimy, a polega to między innymi na tym, iż wycofuje się ciemne spracowane plastry i plastry jasne. W ogóle pod koniec lipca można zauważyć, iż w rodzinach jeżeli są plastry przeczerwione, to niechętnie są zagospodarowywane plastry dziewicze, a odbudowywana węza wręcz omijana przez matkę. Obecnie zaczyna się okres porządkowania gospodarki plastrami. Ciemne się przetapia, a jasne przechowuje do wykorzystania na wiosnę, tego chyba nie trzeba rozpisywać. Jasne plastry magazynowane w korpusach zapasowych nie wymagają żadnego zabezpieczenia przed motylicą (mól nie lubi takich plastrów, bo w nich nie ma dla niego pożywienia)
Dawanie obecnie węzy jest niecelowe, bo hamuje proces przygotowania do zimowli i niepotrzebnie obciąża rodziny.

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: Czy można jeszcze podawąć węzę?

Post autor: krzysglo »

jacekni1 pisze:Witam cieplutko, mam pytanie z tematu. Nie wiem czy można jeszcze podać węzę pszczółkom z odkładu, który kupiłem w drugiej połowie czerwca. Dolny korpus juz mam zapełniony ramkami i może dołożę im nadstawkę, bo widzę, że w pozostałych ramkach jest miodek w ramkach w nadstawce. Tylko, że myśle o przełożeniu ramki z dołu do nadstawki i na jej miejsce wstawić węzę, a może lepiej susz?
Jak masz ule korpusowe i silny odkład, i ma się "kisić" w jednym korpusie, to daj korpus węzy pod spód. Jak będą miały za ciasno, pożytek i chęci do pracy to coś tam odbudują.
Jak będziesz karmił na zimę to może wtedy coś zaczną budować, żeby rozłożyć sobie pokarm.
Możesz również ten korpus dolny zostawić na zimę - jako poduszka powietrzna.

ODPOWIEDZ