Cichy rabunek

Moderator: krzysglo

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Cichy rabunek to jest nie zuważalny rabunek z inej rodziny pszczoły przynoszą miód. Cichy rabunek przewaznie jest jak w przyrodzie niema pożytku przez pewien czas. Pozdrawiam miły_marian

avico

Post autor: avico »

Jak szkolna regułka.

Może przytoczysz przykłady i rozwiniesz myśl.

Jak zatem wygląda typowy rabunek?

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

Większość pszczelarzy wie, że taki typ rabunku jest. Nie każdy wie jak wygląda. A ci co wiedzą jak wygląda schemat cichego rabunku skrzętnie pielęgnują i rozmnażają pszczoły o tychże cechach, zwłaszcza w terenach przepszczelonych. One zawsze mają miód i dobrze. To wynik ewolucji. Jest co prawda ryzyko, że mogą przytaszczyć jakąś chorobę. Ale każda rodzina może, bo ta co choruje jest z reguły słaba i nie trudno ją splądrować.

Pszczołami posiadającymi takie zachowanie są nie tylko Austriaczki. Niemry również, przynajmniej w krzyżówkach. Kilka polskich linii też ma tę tendencję. I to wybitną do cichych rabunków po osiągnięciu przez rodzinę odpowiedniej siły. Są również i linie, które dobrze radzą sobie nawet z cichymi rabusiami. Ignorują one konkretnie jeden sygnał przy wpraszaniu się rabusi i ich eliminują. Jeśli chodzi o ustawienie uli na pasieczysku, to nie ma znaczenia czy stoją 5cm od siebie, czy 3 m od siebie. Dobry rabuś poleci kilkaset metrów do pasieki sąsiada. Albo odwrotnie. I to sprawdzone. A jak 1 linia, to tylko krzyżówka rabusia z obrońcom.
Generalnie pszczoły rabujące są skarbem każdej pasieki i to nawet jeśli pszczelarz nie wie, że właśnie rabusie trzyma. Z reguły są najmiodniejsze. Część jednak wie o nich i nie chce się przyznać. Ja wiem, że mam kilka takich rodzinek. Nawet teraz przed przymrozkami do reszty zalewały sobie gniazda. Moi sąsiedzi też wiedzą, że takie mam. A ja wiem, że oni też takie mają. Więc kłótni nie ma.

Zachęcam do udziału w debacie młodych pszczelarzy. Każdy z was chyba bywa u pszczół i patrzy na wylotki. Opiszcie swoje spostrzeżenia. Rabunków jest kilka rodzai. Każdy wygląda inaczej. Jak ktoś widział jak pszczoły z jednego ula wpraszają się do drugiego, to też niech to opisze, a wpraszają się też na kilka sposobów, oprócz siłowego.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

avico

Adrianos,
czytając Twoje słowa mam skojarzenia do kobiet i tego jakie są one "rozrywkowe". Ja wiem i ich partnerzy też i na to im pozwalają.
Są niczym pszczoły, bo jedne i drugi oprócz korzyści mogą przynieść chorobę.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

avico, No ale sam powiedz Panie Kolego. Czy tak nie jest? Niektórzy mają te pszczoły na przekór sąsiadom. Ja ma je bo u mnie dobrze się na spadzi sprawują. Tylko dla tego je trzymam.
A takie pytanko do ciebie. Czy w artykule będziesz również ujmował przejście z cichego rabunku do rabunku z wyniszczeniem, przy uwzględnieniu siły rodzin, czy będziesz opisywał wyłącznie ten cichy?
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

avico

Tematem jest cichy, choć pradziadowie na totalny rabunek zwany "zjedź", też mieli sposób.

polbart
Stukacz
Stukacz

Post autor: polbart »

Stali przy ulu i drzazgą wybijali rabusie :-)

avico

Nie, był inny bardziej skuteczny sposób.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Muchozol?

avico

Kiedy przed wiekami znali muchozol?!

Odkąd wynaleziono ule otwierane od góry, a pojawił się totalny rabunek, pszczelarz otwierał od góry wszystkie ule w pasiece.

Rabunek się szybko kończył.

Nie wiem, kto na to wpadł, ale na "zjedź", był to jedyny i skuteczny sposób.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Znaczy się trwał, tyle, że rabusie zwabione zapachem odparowywanego nektaru/miodu z komórek/zawiesiny zapachu wewnątrz ula, rozlatywali się po całej pasiece tylko, że już przewaga liczebna nie był tak duża i byli oni likfidowani przez inne rodziny.

polbart
Stukacz
Stukacz

Sprowokowany tematem, pozwoliłem sobie dziś o dziewiątej rano przy temperaturze 5 stopni C - poczynić obserwacje.
Rzeczywiście, część rodzin pszczelich wykazywała wzmożoną aktywność.
Przylatywały w większości z obnóżami pyłku.
Jak się okazało to pszczoły z trzech linii a w szczególności jedna z nich przodowała w tym procederze.
Na wylotkach rodzin nie wykazujących żadnej aktywności nie zauważyłem amatorów darmowej zupy.
W tym miejscu stacjonuje obecnie 240 rodzin pszczelich.

Pozdrawiam,
polbart

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

polbart, Astry tak u ciebie dają? Moje kochanie mówiło, że wczoraj na nich aż czarno było. I dobrze. Każdy gram na zimę cenny.

polbart
Stukacz
Stukacz

avico pisze:Kiedy przed wiekami znali muchozol?!

Odkąd wynaleziono ule otwierane od góry, a pojawił się totalny rabunek, pszczelarz otwierał od góry wszystkie ule w pasiece.

Rabunek się szybko kończył.

Nie wiem, kto na to wpadł, ale na "zjedź", był to jedyny i skuteczny sposób.

To najlepszy pszczelarski dowcip jaki w życiu usłyszałem. - Super!!! :-) :-) ;-)

Pozdrawiam,
polbart

[ Dodano: 2012-10-10, 21:40 ]
adriannos pisze:polbart, Astry tak u ciebie dają? Moje kochanie mówiło, że wczoraj na nich aż czarno było. I dobrze. Każdy gram na zimę cenny.

Adriannos,

Nie za bardzo wiem skąd przynoszą, może i z astrów.
Patrzyłem wokół pasieki, na polach nic nie ma, latają pierniki gdzieś dalej.
Z reguły wyglądało mi to na gorczycę.

Pozdrawiam,
polbart

avico

Niestety, to nie dowcip, ale fakt.

Nie sprawdziłem jak to działa, ale takie metody były najskuteczniejsze.

Sam się dziwiłem, lecz nie podważam wielowiekowej mądrości.

ODPOWIEDZ