Zasklepiony a rzadki

Moderator: krzysglo

atlantum
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Zasklepiony a rzadki

Post autor: atlantum »

Dziś rozpoczęłem wirowanie i po raz pierwszy spotkałem się z dziwnym zdarzeniem, oto w jednej z nadstawek ula WP zasklepionej od deski do deski na całej kondygnacji, wypłynął rzadki miód :692: pierwszy raz spotykam się z takim czymś. Wygląda na to, że trzeba będzie zapodać go pszczołom aby nie sfermentował.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak lałeś do słoika to był stożek albo wkłebienie. Bo zasklepiony miód jest juz dojżały. Pozdrawiam miły_marian

atlantum
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: atlantum »

Wyraźnego stożka nie ma :( dlatego też się zdziwiłem. Ale dzisiaj przewertowałem ten ul i przyczyna tego zjawiska zdaje się wyjaśniła. W ulu nie ma matki, nie ma też jajeczek ani czerwiu. Rodzina mimo to jest jeszcze silna, ale nie na długo. Po niedzieli będzie nowa matka, jeśli jej nie przyjmą czeka ich łączenie.
Hmm teraz chyba będę musiał dać ten miód innej rodzinie do przerobienia :(.

Mariuszczs
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mariuszczs »

Ja w tym roku miałem taki przypadek od dwóch rodzin. Miód posklepiony od dechy do dechy a już przy odsklepianiu płynoł co mnie wkurzało bo jak ramki przekładałem do miodarki to chlapało. Na drugi dzień odstojnik z tym miodem był juz wydęty.

Miód zasklepiony może i był bezpieczny pod antybakteryjnym zasklepem....

Wydaje mi się że wilgoć jaka była w tym roku koło uli to spowodowała - cały sezon praktycznie przemaczałem tam buty. Oddałem ten miód w pasieke która stoi w suchym miejscu. Bardzo szybko to wzięły przeniosły - ok 20 litrów w dobę jeden ul, teraz z ramek nie kapie mimo że nie jest posklepiony prawie wcale.

Odlałem jeden słoik - będe wiedział na przyszłość, gdyż od pszczelarzy nie uzyskałem spójnych informacji.

ODPOWIEDZ