Dodawanie nadstawek

Moderator: krzysglo

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Boro »

Tak kolego, to jest odkład z 18 maja. pszczółki odbudowały już 8 ramek z węzą, tak że w dolnym korpusie mam 12 ramek. ładnie zaczerwione , pokarm i pyłek.... ul wielkopolski oczywiście . I teraz pomyślałem sobie żeby spróbować na pół nadstawkach pierwszy raz , dotąd miałem same całe korpusy i na nich gospodarowałem . Na którymś forum czytałem że duża liczba pszczelarzy tak właśnie gospodaruje. na pół nadstawkach . I u mnie wybór padł na tą rodzinkę z odkładu, żeby spróbować właśnie z pół nadstawką. A jak mi ładnie odbudowały rameczki gniazdowe, to myślałem że jeszcze odbudują tą pół nadstawkę bo w końcu jest mniejsza. W tym roku ta rodzinka zbiera tylko dla siebie. Chcę żeby do zimy urosła w siłę , a dopiero na wiosnę ....miodzik , oczywiście jak zimowla przebiegnie pomyślnie !!!!! Pozdrawiam!

Bartkowiak
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Post autor: Bartkowiak »

Mi w 12 ramkowym wielkopolskim też czasem brakuje posiadania pół-nadstawek ale z drugiej strony naprawdę dobrze jest mieć 1 ramkę w pasiece.

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Witam . Koledzy nareszcie kłopot się skończył , pszczółki przeszły na pół nadstawkę i to gwałtownie ponieważ przez trzy tygodnie był spokój , A ot tamtej niedzieli do dziś odbudowały 4rameczki pół nadstawkowe , i już na samym dole zaczeły zbierać świeży nakrop.Tylko szkoda że połączyły mi dolne rameczki z górnymi , i teraz jak chcę wyciągnąć rameczkę górną to prawie wychodzi dolna .Może dlatego że nie dałem im kraty żeby szybciej przeszły na górę. Dziękuję koledzy Miły marian i SKapiko za udzielone rady .Kolego Bartkowiak może masz i rację , do tej pory tak gospodarowałem ale chciałem się przekonać jak będzie z pół nadstawką!! Na niektórych forach piszą że pod korpus podkładają na zimowlę pół korpus z ramkami albo sam może w tym roku i ja tak spróbuje Do tej pory zimowałem na jednym korpusie wielkopolskim ,Pozdrawiam !!!!.

[ Dodano: 2015-07-21, 18:48 ]
Witam . Koledzy jak zobaczyłem do mojego odkładu zauważyłem dwa mateczniki na ramkach , na samym skraju po środku.Pszczółek jest dużo , naprawdę dużo wszystkie 12 ramek jest na czarno i jeszcze na rameczkach pół-korpusowych.Widziałem jajeczka i zacząłem szukać matki , trzy razy tam i z powrotem , matki nie widziałem ale chyba sprowokowałem rabunek. Koledzy co poradzicie ??? szukać matki no bo są jajeczka i jak będzie to zerwać mateczniki ,czy zlikwidować matkę jest z tamtego roku i czekać jak wygryzie się z matecznika??. ale czy to nie za późno na nową matkę . Czy jeszcze coś innego . Dziekuję...

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Już jest koniec lipca to za puzno na rójkie. A jak to jest na cich wymiane matki to też jest za puzno. Jak są jajeczka po srodku komurki to jest matka. Na wiosne zrobisz z nią odkład. Ale jak zerwiesz mateczniki to za 7 do 8 dni sprawdz czy niema nowych mateczników. Pozdrawiam miły_marian

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Dziękuję Kolego Mily Marian kolejny raz za radę, Zrobię wiec tak , zerwie te mateczniki i z próbuje odszukać matkę, skoro mateczniki są zasklepione , a na ramkach są jajeczka to powinna być matka tak ????. Bo czytałem że rój wychodzi po zasklepieniu matecznika. A po iloci pszczół w rodzinie myślę że nie wyszedł . Dam dwie ramki suszu do gniazda i zobaczę za parę dni czy tam są jajeczka , myślę że to nie będzie za późno?. No chyba że polecą wcześniej na drzewo jak przeoczyłem matkę , ale co może być tego przyczyną że teraz wyciągnęły mateczniki . brak pożytku czy te upały??. pozdrawiam.....

ODPOWIEDZ