Pytanie początkującego pszczelarza

Moderator: krzysglo

krzychu_20
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 18
Rejestracja: 2006-12-07, 13:00

Pytanie początkującego pszczelarza

Post autor: krzychu_20 »

Witam wszystkich. Mam pytanie dotyczące nadchodzącej wiosny. Od czego poinienem zacząć w przygotowaniu się do sezonu. Posiadam 20 pni i zamierzam podzielić rodziny na kolejne 20 lub więce. W czasie zimy wraz z moim wspaniałem szwagrem zbudowaliśmy 63 korpusy w które zamierzam osadzić właśnie od 20 do 30 rodzin. Prosiłbym o sugestie na temat przygotowania się do sezonu i czy podział rodzin będzie odpowiedzni. PS nastawiam się na powiększenie a nie na pozyskanie miodu. Dziękuje wszystkim za porady

pan_miodek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 43
Rejestracja: 2006-08-28, 21:07

Post autor: pan_miodek »

krzychu_20 polecam ci zakup książki Pani Wandy Ostrowskiej "Gospodarka Pasieczna". Tam znajdziesz odpowiedź na interesujący Cię temat. A kwestia powiększenia pasieki jest poruszana w rozdziale XII. Ilość zagadnień jakie trzeba poruszyć udzielając Ci odpowiedzi jest ogromna więc polecam tą książkę. Pszczelarstwo wymaga solidnych podstaw. Nie da się ich zdobyć na forum na zadowalającym poziomie trzeba posiedzieć nad książkami i rozmawiać z pszczelarzami z doświadczeniem i samemu je zdobywać.
Jeżeli powiększasz pasiekę o połowę - 40 uli to już powinieneś pomyśleć o zbycie miodu.
Pozdrawiam

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 520
Rejestracja: 2005-12-21, 16:21
Lokalizacja: Wieluń

Post autor: henrmiko »

Tak czytanie książek, szczególnie Pani W. Ostrowskiej jest potrzebne, ale Kolega prosi obecnie już o podpowiedź w związku z tym ja powiem tak.
Powiększanie pasieki dokonuje się najlepiej i najtaniej przy pomocy odkładów lub rójek. Najlepiej jak odkłady są jak największe i najwcześniejsze, jest wtedy szansa, że szybko dojdą do siły, a nawet jest możliwym uzyskanie jeszcze w danym sezonie jakiegoś produktu Np. miodu z czego nie należy z góry rezygnować, bo to będzie zależało od warunków jakie w danym okresie Bóg da.
Aby uzyskać ze swojej pasieki jak najwięcej odkładów nie należy ograniczać matki w czerwieniu a wręcz odwrotnie powodować wczesny jej rozwój, doglądając aby pyłku i pokarmu w każdej rodzinie było jak najwięcej. W przypadku braku w otoczeniu należałoby poddawać to wszystko do ula i czuwać aby nie doprowadzić do nieplanowanych rójek. Przygotować odpowiednią ilość matek w odpowiednim czasie i w przypadku uzyskania silnych rodzin z dużą ilością czerwiu zacząć tworzyć odkłady.

W przypadku stworzenia nowego odkładu lub rójki w m-cu maju lub czerwcu, czyli pszczół z matką i obsadzenia go w ulu bez względu jakiej konstrukcji, częściowo na węzie i ilość tych pszczół obsiada 4 do 5 ramek- dobrze by było bez względu na sytuacje w terenie, wieczorami podkarmiać taki rój. To spowoduje szybszą odbudowę plastrów i zwiększy się ilość czerwiu w tym odkładzie pod warunkiem, że pszczoły będą miały w otoczeniu pyłek.

Odkład obsiadający Np 4-5 ramek Wielkopolskich lub Ostrowskiej w okresie m-c lipca i początku sierpnia z dobrze czerwiącą matką- jest odkładem, z którego po należytym podkarmieniu można uzyskać rodzinę rokującą dobrą Zimowlę.

Chcąc szybko powiększyć pasiekę można pomyśleć również o kupnie odkładów, od znanych dobrych mających zdrowe pszczoły pszczelarzy, ale należy pamiętać, że im większy odkład i wcześniejszy to i cena będzie większa.

Należy pamiętać również o dokładaniu do każdego odkładu kolejnych ramek w ten sposób aby ich ilość zawsze przekraczała ilość ramek obsiadanych przez pszczoły na czarno, po jednej z każdej strony. Przy zabudowie ciepłej ramki układamy od ściany tej od strony wylotka. Przy zabudowie zimnej najlepiej zaczynamy układać od środka gniazda okrywając gniazdo matami np. słomianymi po bokach a z wierzchu poduszką np. z suchych liści paproci. Maty i poduszka w ulu pełnią podwójną rolę. Ocieplają gniazdo i zabezpieczają je przed nadmiernym przegrzaniem promieniami słonecznymi. Życzę powodzenia w pszczelarzeniu.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Awatar użytkownika
haker_2015
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Posty: 112
Rejestracja: 2006-08-02, 11:32
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

odkłady

Post autor: haker_2015 »

wpisz proszę na forum w menu szukaj : temat odkłady i poczytaj trochę , nie idz na łatwizne :) Widzisz niewiem ska piszesz ale wczoraj uczestniczyłem w Konferencji w Kętach na której pięknie omówiona została klwestia tworzenia odkladów , pakietówi wielu wielu innych spraw. Polecam zatem raz jeszcze..

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz
Posty: 1226
Rejestracja: 2007-12-01, 14:11

Post autor: mily_marian »

Jak jesteś w kole pszczelarskim to zgłoś prezesowi ze chcesz kupić pakiety 4ramkowe [czyli odkłady] ale najpierw musisz zapłacic za te pakiety i przestawić rachunki to ci związek zwruci za te pakiety życze udanych zakupuw mily_marian

Zablokowany