Złe ułożenie pszczół do zimowli

Moderator: krzysglo

wzaga50
Nieśmiały
Nieśmiały

Złe ułożenie pszczół do zimowli

Post autor: wzaga50 »

Wczoraj zabierałem od moich 6 rodzin nieobsiadane ramki.W 2 ulach stwierdziłem,że pszczoły obsiadają ramki na końcu ula,najdalej od wylotu (ule warszawskie poszerz., zabudowa ciepła),są też w ostatniej uliczce między ramką a ścianką ula i to tuż pod beleczkami na górze.Pierwszych 5-6 ramek od wylotu z poszytymi zapasami po 2/3 ramki w ogóle nie obsiadają (w ulu jest 14 ramek).Na ostatnich ramkach jest mało zapasów (albo wcale).Dlaczego tak się ułożyły i co teraz robić?.Czy tak zostawić czy w przypadku ocieplenia próbować przestawiać ramki.Proszę o radę bardziej doświadczonych Kolegów.

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Re: Złe ułożenie pszczół do zimowli

Post autor: BoCiAnK »

wzaga50 pisze:(w ulu jest 14 ramek).Na ostatnich ramkach jest mało zapasów (albo wcale).Dlaczego tak się ułożyły i co teraz robić?..
To czemu tyle ramek pozostawiłeś ??
7 ramek to max teraz ?? czekaj ocieplenia aby wywalić pierwsze 7 ramek i pozostawić tylko 7 tych z tyłu ula może Ci się jeszcze uda
Życze powodzenia na przyszłość pamiętaj gniazda układa się we wrześniu

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Troszkę Kolego narozrabiałeś. Pomóc pszczolom możesz w następujący sposób:za ostatnie ramki z pokarmem obsiadane przez pszczoły wstaw ramki (max dwie) pełne zapasów. Całość gniazda zbliż do wylotka. Jeżeli pszczoły obsiąda te dodane ramki to dodaj następne dwie. Ramki bez pokarmu wycofaj poza ul lub poza matę. Całość dobrze ocieplić. Po prawidłowym ułożeniu gniazda ocieplenie można zdjać aż do wiosny. Pozdrawiam Pszczelarz 51.

wzaga50
Nieśmiały
Nieśmiały

Dziękuję za zainteresowanie.Nie poczuwam się do błędu.Co znaczy,że gniazda układa się we wrześniu?.Ja układam w lipcu po ostatnim miodobraniu:w środek daję najładniejsze brązowe plastry,po bokach starsze i młodsze.Ponieważ rodziny mam silne, zostawiam im 12-14 ramek,aby miały miejsce na czerw i odparowanie syropu (wszystkie są obsiadane).Czy po skończeniu karmienia mam strząsnąc pszczoły z 5-7 ramek z zapasami i zabrać je? Z innych rodzin wcześniej zabierałem nieobsiadane końcowe ramki,w tych dwóch ciągle były na nich pszczoły.Czekałem do porządnego oziębienia sądząc,że je opuszczą. Może trzeba było strząsnąć pszczoły, ale dopiero w połowie pażdziernika.W naturze nikt nie zabiera pszczołom ramek,a wiedzą, gdzie się uwiązać.Jeśli się ociepli do 8-10 stopni, spróbuję przestawic ramki zgodnie z radą.Pozdrawiam.

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

wzaga50 pisze:.Ja układam w lipcu po ostatnim miodobraniu:
Po ostatnim miodobraniu powinieneś Stymulować rozwój poprzez karmienie małymi dawkami np 1l syropu 1/1 co 4 dni w tym czasie jeżeli już nie masz pożytku należy leczyć pszczoły z waraozy i aby pokolenie zimowe było czyste i zdrowe ok 20 sierpnia ścieśnić ula (ułożyć gniazdo zimowe ) na 7-8 ramek maksynalnie i zacząć karmić na zime ok 10-12 kg cukru duzymi porcjami 3-4l syropu 3/2 co 3 dni wtedy koniec karmienia przypadnie na ok 5-10 wrzesnia po czym odynić jeszcze Apiwarolem 1-2 razy i jeszcze raz odymić w październiku ok 15 i OK jechać na wczasy tak przygorowane rodziny odwiedza się dopiero przy pierwszym Oblocie podziwiając ich oblot :685:

zapraszam Tu

Marek__Z
Stukacz
Stukacz

Post autor: Marek__Z »

wzaga50 pisze: .W naturze nikt nie zabiera pszczołom ramek,a wiedzą, gdzie się uwiązać.

Bocian dobrze radzi ale ja chciałem jeśli można kilka słów o naturze,
w naturze to pszczoły nie mają ramek i nie mają pszczelarza który zabiera im zapasy na zimę.
w tym przypadku jest odwrotnie i musimy pomóc naszym podopiecznym.
pozdrawiam

wzaga50
Nieśmiały
Nieśmiały

Po miodobraniu moim pszczołom zostaje może 2 kg zapasu (matkę trzymam w izolatorze na 3 plastrach), muszę więc uzupełnić im zapasy od razu do ok. 8 kg, aby matka czerwiła przy karmieniu pobudzającym.U mnie nie ma po lipie zupełnie pożytku, na zimę muszę dać w sumie 15-16 kg cukru, który zostaje zużyty do zakwitnięcia sadów.Gdybym ok. 15 sierpnia zostawił tylko 6-7 plastrów, nie pomieściły by się pszczoły i nie byłoby miejsca na czerw.Przez ostatnie 6 lat rodziny zimowały bardzo dobrze, więc moje postępowanie nie jest chyba takie złe.Poza tym taki przypadek mam pierwszy raz i tylko w dwóch rodzinach,ciekawe dlaczego.Zwykle pszczoły od pierwszych chłodów opuszczają stopniowo ostatnie ramki.Pozdrawiam.

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Jeżeli Kol. wszystko wie i wszystko robi dobrze to po co kol. pyta? Pozdrawiam Pszczelarz 51.

wzaga50
Nieśmiały
Nieśmiały

Gratuluję refleksu w odpowiedzi.Uszczypliwość Kolegi jest nie na miejscu.Wszystkiego nikt nie wie, ja mam dopiero 10 lat pszczoły i ciągle się uczę. Wczoraj było u mnie 8 stopni, zajrzałem do tych 2 rodzin.Pszczoły nie w kłębie,siedzą na kilku ostatnich ramkach na całej powierzchni, na skrajnych ramkach w ogóle nie było pokarmu, mały osyp, wygląda na to,że im dobrze.Może mają za ciepło i trzeba większego ochłodzenia aby się skupiły i utworzyły kłąb.Na wszelki wypadek strząsnąłem je z trzech ostatnich ramek (przeszły bez problemu na sąsiednie plastry) i włożyłem po dwie ramki z zapasami.Myślę, że może za wcześnie i za dobrze je ociepliłem, w przyszłym roku zostawię na końcu ula wolną przestrzeń bez zatworu do pierwszych chłodów.Tylko dlaczego taka sytuacja wystąpiła w 2 rodzinach przy jednakowym traktowaniu wszystkich.Pozdrawiam.

Zablokowany