APIWAROL
Moderator: krzysglo
- pasiekauizak
- Obserwator
- Posty: 5
- Rejestracja: 2009-02-25, 23:37
- Lokalizacja: Pobiedziska
APIWAROL
W jakim terminie stosować wiosną.
-
- Senior Stukacz
- Posty: 623
- Rejestracja: 2005-12-27, 12:11
- Lokalizacja: Limanowa
Odpowiadam Kol."Pasiekauizak" - Apiwarol wiosną można stosować najpóźniej do 15 kwietnia. Jak warunki pozwolą - to im wcześniej, tym lepiej. Warunek pszczoły muszą być już po generalnym wiosennym oblocie. Odymiać należy przy temperaturze minimum 12C nawet w ciągu dnia, po zapaleniu tabletki niezwłocznie wsuwamy ją do ula i zamykamy gąbką wylotki /najlepszy środek/ i po około pół godziny możemy wylotki udrożnić. Te kilkadziesiąt pszczół co jest w polu, po powrocie siądzie na gąbce, a po jej usunięciu wejdzie do ula i tam też dostanie swoją porcję amitrazy. Dobrze byłoby włożyć na dennice, choćby tylko pod kłąb kartkę białego twardszego papieru, jednak tak by nie doszło do kontaktu z tlącą tabletką Apiwarolu, która w czasie żarzenia wytwarza bardzo wysoką temperaturę. Można tlącą tabletkę wsunąć na kawałku płytki ceramicznej lub w ostateczności kawałku starej cienkiej dachówki. Sprawdzamy po godzinie, czy jest osypana warroza, a po 24 godzinach mamy całkowity jej osyp.
Pozdrawiam
Stanisław Z.
Pozdrawiam

-
- Nieśmiały
- Posty: 17
- Rejestracja: 2008-11-15, 18:57
- Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
-
- Senior Stukacz
- Posty: 623
- Rejestracja: 2005-12-27, 12:11
- Lokalizacja: Limanowa
Odpowiadam Kol."Pawel anczakows" - Tak ! N a l e ż y o b o w i ą z k o w o rójkę odymić - jest to bowiem jedyna okazja, kiedy rodzina jest bez czerwiu. Ja odymiałem taką rójkę nawet dwukrotnie w odstępie 3 dniowym. Za drugim razem też posypało się kilka pasożytów. W tej sytuacji jeśli mamy możliwość monitoringu osypu i w jesieni nie ma na dennicy martwych pasożytów - to możemy nawet późnojesiennego zabiegu nie wykonywać. Jest to jednak zbyt ryzykowne, bo pszczoły zawsze mogą coś w jesieni na rabunku przywlec. Lepiej jednak dla pewności odymić lub zastosować inny zabieg np BVHC lub kwas szczawiowy w październiku-listopadzie.
Pozdrawiam
Stanisław Z.
Pozdrawiam

-
- Stukacz Junior
- Posty: 33
- Rejestracja: 2009-03-05, 20:24
- Lokalizacja: pomorze
-
- Stukacz Junior
- Posty: 33
- Rejestracja: 2009-03-05, 20:24
- Lokalizacja: pomorze
Chodzi o sposób podania spalona tabletka działa krótko ale intensywnie a amitraza podana niewiadomo w czym i jak, może uodparniac jak inna paski zbyt długo trzymane w ulu kiedy stężenie środka jest małe nie zabija pasożyta tylko uodparnia.A czy chińska czy inna nie ma znaczenia byle by była czysta bez domieszek które mogą szkodzic pszczołom.Pozdrawiam Witek
jeśli w tabletce będzie jedna kropla to też uodparnia a niezabija,przecież im chodzi o kasę a nie twoje pszczoły,w latach80/90 wystarczył jeden pasek na rodzinę a teraz 4-ry i skutek mierny-aa cenaFringilla pisze:Chodzi o sposób podania spalona tabletka działa krótko ale intensywnie a amitraza podana niewiadomo w czym i jak, może uodparniac jak inna paski zbyt długo trzymane w ulu kiedy stężenie środka jest małe nie zabija pasożyta tylko uodparnia.A czy chińska czy inna nie ma znaczenia byle by była czysta bez domieszek które mogą szkodzic pszczołom.Pozdrawiam Witek
-
- Stukacz Junior
- Posty: 51
- Rejestracja: 2008-12-06, 19:37
- Lokalizacja: stare polichno
Waroza nauczyła się wytwarzać enzymy unieszkodliwiające tylko te trucizny , które przez dłuższy czas przebywają w środowisku ulowym.Jeżeli nie stosuje się np. pasków z Amitrazą /biowar/to na apiwarol ze względu na krótki kontakt i skuteczność, martwa waroza już nie zdąży się uodpornić. Znam pszczelarza który od 20 lat do zwalczania warozy używa tylko odymianie Apiwarolem w okresie bez czerwiowym i pszczółki mają się u niego bardzo dobrze. Kwas mrówkowy nie polecam, ponieważ pszczoły w jego oparach muszą przebywać przez dłuższy czas i uodporniają się przez to na amitrazę /Amitrazę otrzymuje się z amidów kwasu mrówkowego /.
Kwas szczawiowy lepiej odparowywać niż polewać nim pszczoły.
Kwas szczawiowy lepiej odparowywać niż polewać nim pszczoły.