O czasopiśmie...

 

     Biologia pszczół|
Gospodarka pasieczna|
          Hodowla i genetyka|
  Pożytki i zapylanie|
           Produkty pszczele|
   Choroby i zatrucia|
         Szkodniki|
                  Apiterapia|

     Inne zapylacze|

 

Nasz miesięcznik – to najstarszy w Polsce magazyn popularyzujący pszczelarstwo – wydawany nieprzerwanie od 1950 roku!

Za cel stawiamy sobie przekazywanie czytelnikom rzetelnej wiedzy na temat wszystkich zagadnień związanych z pszczelarstwem. Jest to możliwe dzięki współpracy z pracownikami jednostek naukowych oraz doświadczonymi  pszczelarzami–praktykami.

Na łamach magazynu:

  • poruszamy ważne dla branży pszczelarskiej problemy;
  • prezentujemy różnorodne opinie i poglądy; 
  • przekazujemy pomocne rady i wskazówki.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

 

Warunki zakupu i prenumeraty PSZCZELARSTWA zamieszczone są w zakładce „Jak kupić?”.

W redakcji dostępne są niektóre numery archiwalne (z roku 2018 i 2019) oraz wszystkie numery z roku 2020 – informacje na ten temat w zakładce „Jak kupić?” lub w redakcji.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr. Dariuszem Gerulą.

 

Jan Graboś – prezes Koła Pszczelarzy w Błażowej

Jubileusz 100 lat życia pszczelarza EDMUNDA BOCHEŃSKIEGO
„Jem miód, pracuję i trzymam się krzepko"

Edmund BocheńskiW dniu 22 lipca 2012 roku pszczelarz-senior Edmund Bocheński obchodził setne urodziny. W kościele pod wezwaniem św. Krzyża w Rzeszowie odprawiona została uroczysta Msza Św. dziękczynno-błagalna celebrowana przez ks. prof. dr hab. Jana Twardego i ks. Sławomira Piętowskiego. Ks. prof. w pięknej homilii zachęcał do stałej modlitwy. Zacytował słowa psalmu 90. – „Miarą naszego życia lat siedemdziesiąt, a jeśli mamy siły, to lat 80, lecz większość z nich to trud i cierpienie, bo prędko odchodzą, a my giniemy".

Jubilat na uroczystość przyszedł sam bez pomocy rodziny. Poza pracą zawodową bardzo kocha pszczoły. Przygoda z nimi zaczęła się w 1950 roku. W 1955 roku został członkiem Rejonowego Koła Pszczelarzy w Rzeszowie. Przez lata pełnił w nim funkcję skarbnika. Pradziadowie Edmunda Bocheńskiego również byli pszczelarzami. Od pszczół uczył się porządku, pracowitości i dobroci.

W czasie uroczystego spotkania Jubilat wspominał czasy młodości, pracy zawodowej oraz emerytury i przekazał „receptę" na długowieczność: „dużo pracować w otoczeniu przyrody i pszczół. Spożywać co najmniej jeden litr miodu miesięcznie i codziennie jedną łyżeczkę pyłku. W czasie chłodu przyjmować kilka kropel propolisu. Wdychać zapach wnętrza ula. Nie palić papierosów, nie spożywać mocnych napojów alkoholowych, jedynie 2-3 kieliszki wina miodowego. W czasie wybuchu drugiej wojny wręczono mi kartę mobilizacyjną i przydzielono do Batalionu Telegraficznego w Jarosławiu. Siedemnastego września otoczyła nas pod Lwowem armia niemiecka i dostałem się do niewoli. Przetransportowano nas do Bochni i zlecono pracę w obiektach wojskowych. Stamtąd udało mi się zbiec. Do dziś nie wiem, jak udało mi się przeskoczyć zasieki z drutu kolczastego. Sprawiła to chyba Matka Boska, której medalik nosiłem przy sobie i modliłem się o wydostanie z niewoli. Wróciłem do domu rodzinnego. Jednak w czasie wojny ciągle ukrywałem się. Po ciężkiej chorobie powróciłem do zdrowia dzięki używaniu produktów pszczelich. Wkrótce ożeniłem się. Mam trzech synów i jedną córkę.

Po wojnie pracowałem w różnych firmach, a ostatnio w centrali rybnej. Po przejściu na emeryturę w 1977 roku, prowadziłem sad o powierzchni jednego hektara i 30-pniową pasiekę. Obecnie prowadzę pasiekę liczącą około 20 rodzin pszczelich. W ubiegłym sezonie pozyskałem ponad 200 kg miodu."

Jubilat uhonorowany został przez zarząd Polskiego Związku Pszczelarzy medalem imienia ks. Jana Dzierżona za wybitne zasługi dla rozwoju pszczelarstwa. Zapewnił, że z pracy z pszczołami nie rezygnuje. Koledzy z Koła przekazali Jubilatowi gorące życzenia oraz prezent topiarkę słoneczną. Kolega Edmund Bocheński otrzymał listy gratulacyjne i podziękowania od: premiera rządu RP Donalda Tuska, prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, prezydenta Polskiego Związku Pszczelarzy Tadeusza Sabata, prezesa ZUS, ks. prof. dr. hab. Jana Twardego, Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Od znajomych bartników otrzymał wiązankę najlepszych kwiatów roślin miododajnych.

Drogi Jubilacie, życzymy dobrego zdrowia, dużo sił do dalszego prowadzenia gospodarstwa pasiecznego i samodzielności, opieki św. Ambrożego na każdy dzień życia.

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.