O miesięczniku

Miesięcznik "PSZCZELARSTWO", nieprzerwanie ukazujący się od 1950 r., jest czasopismem dla każdego pszczelarza - właściciela pasieki dużej i małej.

Co miesiąc:

  • radzimy, jakie prace należy wykonać w pasiece;
  • informujemy o aktualnościach w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pasiecznego, chorób pszczół i ich leczenia, pożytków pszczelich;
  • udzielamy porad pszczelarzom;
  • przekazujemy informacje ze świata z pszczelarskiej prasy zagranicznej.

W artykułach, pisanych przez doświadczonych pszczelarzy-praktyków i pracowników jednostek naukowych z całej Polski, każdy Czytelnik znajdzie wiadomości pomocne przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki pasiecznej.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr Dariuszem Gerulą.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

Jerzy Król

Przekażcie wiedzę innym

W „Pszczelarstwie" 8/2010 na stronie 27 podzieliłem się z Państwem doświadczeniami związanymi z możliwością obdarowywania dzieci wiedzą na temat życia pszczół i ich znaczenia w przyrodzie. Nadal prowadzę zajęcia z pszczelarstwa w szkołach. Dzięki tej działalności mam nadzieję, że dzieci, którym daję wiedzę o pszczołach, już jako dorośli będą szanować te niezbędne w przyrodzie owady.

Zachęcam Kolegów do podejmowania trudu kształcenia pod kątem pszczelarskim najmłodszych, bo za parę lat wielu z nich może decydować o losie pszczół, polskich pasiek i pszczelarzy.

Przekazuję Kolegom tekst napisany przez uczniów Szkoły Podstawowej 118 w Warszawie.

{boxplus href="/images/stories/art/2013/16/art_2013_16.jpg")Przekażcie wiedzę innym{/boxplus}SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM

W dniu 21 maja 2012 r. w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Mazowsza w Warszawie odbyło się spotkanie z Panem Jerzym Królem, hodowcą pszczół. Pan Król jest przyjacielem szkoły i od wielu lat prowadzi u nas zajęcia z pszczelarstwa. W każdym roku w tych zajęciach biorą udział uczniowie z różnych klas – od klasy pierwszej do klasy szóstej. Pan Król jest niezwykle sympatyczną i ciekawą osobą, która z pasją dzieli się wiedzą i potrafi nawiązać kontakt z uczniem w każdym wieku.

W tym roku Pan Król opowiedział nam o początkach swojej pracy z pszczołami i o swoich wieloletnich doświadczeniach w praktyce pszczelarskiej. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim, gdzie mieszkają pszczoły, jak długo żyją i w jaki sposób wytwarzają miód. Pan Król przyniósł ze sobą strój chroniący pszczelarzy przed użądleniami i zademonstrował nam akcesoria niezbędne w pracy z pszczołami, m.in. przyrząd służący do uspokajania tych owadów podczas wykonywania czynności związanych z wyjmowaniem plastrów z ula.

W trakcie zajęć Pan Król wiele razy podkreślał, jak duże jest znaczenie pszczół w przyrodzie i jak ważna jest konieczność ich ochrony przed wyginięciem. Na zakończenie naszego spotkania mieliśmy możliwość zadawania pytań Panu Królowi na interesujące nas tematy z życia pszczół. Odbyła się też słodka degustacja miodów z pasieki Pana Króla.

Chcielibyśmy bardzo podziękować Panu Jerzemu Królowi za poświęcony nam czas i kolejny, niezwykle ciekawy wykład. Zapraszamy serdecznie do naszej szkoły również w przyszłym roku. Życzymy wielu sukcesów i zadowolenia z wykonywanej pracy.

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.