O miesięczniku

Miesięcznik "PSZCZELARSTWO", nieprzerwanie ukazujący się od 1950 r., jest czasopismem dla każdego pszczelarza - właściciela pasieki dużej i małej.

Co miesiąc:

  • radzimy, jakie prace należy wykonać w pasiece;
  • informujemy o aktualnościach w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pasiecznego, chorób pszczół i ich leczenia, pożytków pszczelich;
  • udzielamy porad pszczelarzom;
  • przekazujemy informacje ze świata z pszczelarskiej prasy zagranicznej.

W artykułach, pisanych przez doświadczonych pszczelarzy-praktyków i pracowników jednostek naukowych z całej Polski, każdy Czytelnik znajdzie wiadomości pomocne przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki pasiecznej.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr Dariuszem Gerulą.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

PODZIĘKOWANIE
za szybkie ujęcie sprawców kradzieży rodzin pszczelich

Za pośrednictwem redakcji „Pszczelarstwa" dziękuję Komendzie Powiatowej Policji w Rawiczu, dziennikarce Telewizji TVP „Teleskop" w Poznaniu – pani Zuzannie Pankros oraz Teleekspresowi za zaangażowanie w odzyskanie skradzionych rodzin pszczelich.

Stanisław Marciniak – prezes Koła Pszczelarzy w Rawiczu, – sekretarz Rejonowego Związku Pszczelarzy w Lesznie

***

Szybkie ujęcie sprawców kradzieży rodzin pszczelich

Mam 77 rodzin pszczelich ustawionych w pięciu pasiekach na terenie Sierakowa, Dąbrówki i Konarzewa w powiecie rawickim (woj. wielkopolskie). Wieczorem 31 marca tego roku skradziono z mojej pasieki z lasku sosnowego „Studzionki" w Konarzewie dwie rodziny pszczele. Złodziejami okazali się dwaj 19-latkowie. Po ule z pszczołami przyjechali samochodem typu „bus". Ule zafoliowali razem z podstawkami i sprzedali 19-letniemu koledze, mówiąc że są to rodziny pszczele z likwidowanej pasieki cioci jednego a nich.

Po stwierdzeniu kradzieży, powiadomiłem Komendę Powiatową Policji w Rawiczu. Reakcja policji była błyskawiczna. Policjanci przeprowadzili ze mną wywiad, zrobili zdjęcia w pasiece i przystąpili do poszukiwań skradzionych uli. Sprawców kradzieży policjanci ustalili w ciągu pięciu godzin. Okazało się, że skradzione ule były w sąsiedniej wsi. Sprawę kradzieży dwóch uli wielkopolskich bardzo nagłośniła rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu – pani Beata Jarczewska. W tym samym dniu sprawa była już w Internecie i lokalnym radiu „Elka". Sprawą również zainteresowała się dziennikarka TVP Poznań – pani Zuzanna Pankros, której relacja z zajścia przedstawiona została na antenie.

Muszę poinformować o skrusze tych dwóch 19-latków. Przyjechali oni do mnie do domu wraz z ojcem i przeprosili za swój czyn, a także zadośćuczynili w dniu 05 kwietnia, sprzątając pasiekę po przejściu huraganu.

Myślę, że tym młodym „pszczołokradom" można ten występek wybaczyć. Nigdy już nie będą kradli uli. Żądła pszczół zrobiły swoje.

Stanisław Marciniak

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.