O miesięczniku

Miesięcznik "PSZCZELARSTWO", nieprzerwanie ukazujący się od 1950 r., jest czasopismem dla każdego pszczelarza - właściciela pasieki dużej i małej.

Co miesiąc:

  • radzimy, jakie prace należy wykonać w pasiece;
  • informujemy o aktualnościach w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pasiecznego, chorób pszczół i ich leczenia, pożytków pszczelich;
  • udzielamy porad pszczelarzom;
  • przekazujemy informacje ze świata z pszczelarskiej prasy zagranicznej.

W artykułach, pisanych przez doświadczonych pszczelarzy-praktyków i pracowników jednostek naukowych z całej Polski, każdy Czytelnik znajdzie wiadomości pomocne przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki pasiecznej.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr Dariuszem Gerulą.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

Henryk Piekut

Pszczelarze ponownie na podium AgroLigi

Po ubiegłorocznym sukcesie firmy Mazurskie Miody w tym roku także doceniono firmę pszczelarską w prestiżowym konkursie AgroLiga organizowanym pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez ośrodki doradztwa rolniczego oraz I Program Telewizji Polskiej, przy udziale miesięcznika „AGRO". Tytuł I Krajowego Wicemistrza AgroLigi za 2014 rok w kategorii firmy uzyskało Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik" ze Stróż.

Sądecki Bartnik Wicemistrz AgroligiW dniu 18 czerwca bieżącego roku na specjalnej gali w ogrodach Pałacu Prezydenckiego dyplom odebrali z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego państwo Anna i Janusz Kasztelewiczowie. Uhonorowani zostali także Nagrodą Specjalną Prezesa Agencji Rynku Rolnego, Radosława Szatkowskiego.

O Laureatach, ich osiągnięciach i dorobku, Czytelnicy miesięcznika „Pszczelarstwo" wiedzą wiele, ale gratulując, najlepiej będzie, jeśli zacytuję uzasadnienie Nagrody przygotowane przez ekspertów z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego:

Państwo Anna i Janusz Kasztelewiczowie, prowadzący Gospodarstwo Pasieczne<br>„Sądecki Bartnik” w Stróżach, po uroczystym nadaniu tytułu<br>Wicemistrza AgroLigi za 2014 rok w kategorii firmy.– Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik" to firma rodzinna Państwa Anny i Janusza Kasztelewiczów, dla których pszczelarstwo jest czymś więcej, niż zawodem i pracą, to autentyczna pasja i fascynacja pszczołami. Firma znajduje się w Stróżach, niewielkiej miejscowości, malowniczo położonej na skraju Beskidu Sądeckiego. Tutaj rozstawione są pasieki w liczbie około 2000 pni rodzin pszczelich. Ekologicznie czysta okolica pozwala uzyskiwać najwyższej jakości miody, zarówno delikatne wiosenne, jak i ciemne spadziowe. Firma ma już 40-letnią tradycję, gdyż rozpoczęła swoją działalność w 1973 roku, a dynamicznie rozwinęła się po roku 1989. „Sądecki Bartnik" to firma zajmująca się kompleksowo pszczelarstwem. To nie tylko pozyskiwanie wspaniałych miodów, innych produktów pszczelich, ale także skup, uszlachetnianie, konfekcjonowanie i sprzedaż tego wszystkiego, co wyprodukowały pszczoły. Logo „Bartnika", umieszczane na opakowaniach, rozpoznawalne jest nie tylko przez polskich konsumentów, ale jest dobrze znane w USA i krajach UE. Właściciele firmy od lat starają się dbać o współpracujących z nimi pszczelarzy. Prowadzone są prace hodowlane i wychów w uznanej pasiece zarodowej, wysokiej wartości matek pszczelich. W ofercie handlowej znajduje się sprzęt pszczelarski i fachowa literatura, prowadzone jest także doradztwo i edukacja. Od 2000 roku w „Sądeckim Bartniku" dostępne jest przez cały rok dla zwiedzających Muzeum Pszczelarstwa z unikatowymi ulami figuralnymi i skrzyniowymi oraz zabytkowymi przyrządami dawnego pszczelarstwa. Niebagatelną pozycję w funkcjonowaniu firmy zajmuje działalność wydawnicza książek i produkcja filmów o tematyce pszczelarskiej (m.in. poradniki, albumy, reprinty, filmy szkoleniowe i popularnonaukowe). Wszechstronny i dynamiczny rozwój firmy oraz niezwykłe zaangażowanie jego właścicieli zaowocowało wieloma medalami i nagrodami na rynku polskim i zagranicznym. Wysokiej jakości produkty pszczele posiadają liczne certyfikaty społeczności krajowej i międzynarodowej.

Pani Ewa Niepsuj – pełnomocnik do spraw jakości w „Sądeckim Bartniku”, przy stoisku firmyPaństwo Kasztelewiczowie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w kwestii pielęgnowania najświetniejszych tradycji polskiego pszczelarstwa.

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.