O miesięczniku

Miesięcznik "PSZCZELARSTWO", nieprzerwanie ukazujący się od 1950 r., jest czasopismem dla każdego pszczelarza - właściciela pasieki dużej i małej.

Co miesiąc:

  • radzimy, jakie prace należy wykonać w pasiece;
  • informujemy o aktualnościach w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pasiecznego, chorób pszczół i ich leczenia, pożytków pszczelich;
  • udzielamy porad pszczelarzom;
  • przekazujemy informacje ze świata z pszczelarskiej prasy zagranicznej.

W artykułach, pisanych przez doświadczonych pszczelarzy-praktyków i pracowników jednostek naukowych z całej Polski, każdy Czytelnik znajdzie wiadomości pomocne przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki pasiecznej.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr Dariuszem Gerulą.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

Marek Pogorzelec

Pożytki wczesnoletnie - ciąg dalszy

Kontynuując temat roślin kwitnących w tym samym czasie co „królowa" robinia, chciałbym przedstawić kilka chętnie odwiedzanych przez pszczoły roślin zielnych. Przedstawione przed miesiącem krzewy i drzewa raz posadzone nektarują przez wiele lat, nie wymagając nic więcej poza miejscem do rośnięcia. Kwitną z każdym rokiem obficiej. Inaczej sprawa ma się w przypadku roślin zielnych. Niektóre byliny wprawdzie radzą sobie dobrze bez naszej pomocy, ale rośliny jednoroczne i dwuletnie pozostawione same sobie giną. Część z nich to rośliny uprawne, inne towarzyszą uprawom rolniczym, korzystając z szans, jakie daje działalność człowieka.

Gorczyca czarna bywa uprawiana na nasiona wykorzystywane do produkcji musztardy, ale najczęściej rośnie jako trudny do zwalczenia chwast. Rośliny pochodzące z samosiewu zakwitają w połowie maja i są bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły. Uprawy kwitnące latem nektarują słabiej.

Chciałbym przy tej okazji wspomnieć o roślinie, której walory pszczelarskie odkryłem w ubiegłym roku. Pojawiła się ona w miejscu składowania tłucznia do budowy drogi. Prawdopodobnie jest to stulisz orientalny, choć roślin o zbliżonym wyglądzie jest wiele. Zaczyna kwitnąć równo z akacją, ale kwitnie znacznie dłużej. Mimo że osiąga niewielkie rozmiary, dobrze radzi sobie między innymi roślinami. Kluczem do sukcesu jest duża wytrzymałość na brak wilgoci w podłożu. Ze względu na intensywny oblot pszczół na pewno jest to roślina warta dalszych obserwacji.

 

 

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.