Marek Pogorzelec

Najwartościowsze rośliny pokarmowe dzikich pszczół

Jak pomóc przetrwać gatunkom dzikich zapylaczy? Na pewno pomogłoby ograniczenie stosowania środków ochrony roślin, ale nasz wpływ na takie decyzje jest niewielki. Miłośnicy przyrody ustawiają w swoich ogrodach domki dla pszczół samotnic i to już jest konkretną i wymierną pomocą dla tych owadów. Poza schronieniem warto pomyśleć o zapewnieniu im pokarmu. Spróbujmy więc poznać rośliny przyjazne tym owadom.

Stanisław Flaga – autor wydanej w 2015 roku książki „Rośliny pokarmowe pszczół samotnic" przy opisie dobrze nam znanych roślin miododajnych przedstawił gatunki dzikich pszczół, które korzystają z ich nektaru i pyłku. Myślę, że takie informacje mogą być dla nas – pszczelarzy interesujące. Ogromna liczba gatunków pszczół korzystających z mniszka i rzepaku z pewnością jest wynikiem wczesnej pory ich kwitnienia. Zaskoczeniem może być bardzo niewielka liczba gatunków pszczół samotnic korzystających z doskonałej rośliny miododajnej, jaką jest macierzanka piaskowa.

Różnorodność kwiatów rosnących w naturalnych zbiorowiskach pozwala wykarmić wiele gatunków pożytecznych owadów. Szansą dla pszczół i dzikich zapylaczy są również łąki kwiatowe, które stają się modną alternatywą dla ubogich w życie biologiczne trawników.

 

 
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka