O miesięczniku

Miesięcznik "PSZCZELARSTWO", nieprzerwanie ukazujący się od 1950 r., jest czasopismem dla każdego pszczelarza - właściciela pasieki dużej i małej.

Co miesiąc:

  • radzimy, jakie prace należy wykonać w pasiece;
  • informujemy o aktualnościach w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pasiecznego, chorób pszczół i ich leczenia, pożytków pszczelich;
  • udzielamy porad pszczelarzom;
  • przekazujemy informacje ze świata z pszczelarskiej prasy zagranicznej.

W artykułach, pisanych przez doświadczonych pszczelarzy-praktyków i pracowników jednostek naukowych z całej Polski, każdy Czytelnik znajdzie wiadomości pomocne przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki pasiecznej.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr Dariuszem Gerulą.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

Jubileusz 100 lat życia pszczelarza EDMUNDA BOCHEŃSKIEGO
„Jem miód, pracuję i trzymam się krzepko"

W dniu 22 lipca 2012 roku pszczelarz-senior Edmund Bocheński obchodził setne urodziny. W kościele pod wezwaniem św. Krzyża w Rzeszowie odprawiona została uroczysta Msza Św. dziękczynno-błagalna celebrowana przez ks. prof. dr hab. Jana Twardego i ks. Sławomira Piętowskiego. Ks. prof. w pięknej homilii zachęcał do stałej modlitwy. Zacytował słowa psalmu 90. – „Miarą naszego życia lat siedemdziesiąt, a jeśli mamy siły, to lat 80, lecz większość z nich to trud i cierpienie, bo prędko odchodzą, a my giniemy".

Czytaj więcej...

IV LUBELSKA KONFERENCJA PSZCZELARSKA...

...odbędzie się w dniach 8-10 lutego 2013 roku w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego (ZSR CKP) w Pszczelej Woli.

Wszystkich zainteresowanych informuję o możliwości zarezerwowania miejsc noclegowych i wyżywienia na czas trwania Konferencji. W tym celu należy wypełnić kartę zgłoszenia uczestnictwa i przesłać pocztą na adres ZSR CKP (Pszczela Wola, 23-107 Strzyżewice) lub faksem (81 562 87 73), lub w formie elektronicznej (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) do 25 stycznia 2013 roku.

Koszty:

  • wyżywienia i zakwaterowania (od obiadu w piątek 3 II do obiadu w niedzielę 5 II) – 170,00 zł (płatne w terminie 1-25.01.2013),
  • udziału w Konferencji – 100,00 zł (płatne gotówką na miejscu w dniu rozpoczęcia Konferencji).

Kontakt:

  • Cezary Kruk, tel.: 667 704 271 i 81 889 06 76 (biuro)
  • sekretariat szkoły, tel.: 81 562 80 76, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszam,
Cezary Kruk

Załączniki:

1. Komunikat
2. Program
3. Karta zgłoszeniowa

Odszedł od nas STEFAN TKACZUK
– największy pszczelarz w Polsce

Stefan Tkaczuk urodził się 6 stycznia 1933 roku w miejscowości Korolówka w powiecie włodawskim na Lubelszczyźnie. Tam też zastała go wojna. Po jej zakończeniu, w 1947 roku, w ramach akcji „Wisła" został razem ze swoimi rodzicami oraz dwojgiem starszych braci i siostrą przesiedlony do wsi Modłki w powiecie nidzickim na Mazurach. W pobliskiej Nidzicy uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego, gdzie w 1951 roku zdał egzamin maturalny, a następnie został skierowany do pracy jako nauczyciel w szkole w miejscowości Róg. Po roku pracy pedagogicznej powołano go do odbycia służby wojskowej (lata 1953-56).

Czytaj więcej...

Potrzeba więcej środków także na odbudowę polskich pasiek

Zarówno głosy poszczególnych pszczelarzy, jak i stanowisko pszczelarzy zbiorowo protestujących w ubiegłym roku w Warszawie wskazują, że w polskich pasiekach kolejny już rok są nadmierne straty w pogłowiu naszych pszczół (CCD?). Najłatwiej jest je policzyć w przypadku strat w zimowli. Jednak także w trakcie sezonu pasiecznego mamy do czynienia nie tylko ze zgłaszanymi do właściwych służb stratami w wyniku zatruć środkami ochrony roślin, ale także z nieodnotowanymi podtruciami i innymi ubytkami. Nie powodują one z dnia na dzień gwałtownych strat pszczół, jednak obniżają potencjał produkcyjny pasieki i wpływają na mniejsze zbiory, czyli pomniejszone przychody pszczelarza.

Czytaj więcej...

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.