Miesięcznik Pszczelarstwo

Wrzesień 2023

Szanowni Czytelnicy,

spieszę podzielić się dobrą wiadomością, bo jak sądzę, wszyscy - zarówno osoby zaangażowane przez wiele lat w proces wydawniczy naszego miesięcznika, jak i publikujący na jego łamach Autorzy, a także Czytelnicy - mamy powód do radości i dumy. W lipcu tego roku „Pszczelarstwo” zostało umieszczone w wykazie punktowanych czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministra Edukacji i Nauki. Możemy się przy tym pochwalić, że -podobnie jak prestiżowemu „American Bee Journal”, najstarszemu na świecie anglojęzycznemu periodykowi pszczelarskiemu - przyznano nam 20 punktów, co jest potwierdzeniem wartości merytorycznej „Pszczelarstwa” i olbrzymim wyróżnieniem.
To nasz wspólny sukces.

 

Krystyna Pohorecka

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

11,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

10,00 zł

We wrześniu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • WRZESIEŃ – DLA JEDNYCH CZAS WYTCHNIENIA, DLA DRUGICH CZAS ŻNIW
    dr hab. Krzysztof Olszewski prof. UP w Lublinie
    We wrześniu natężenie prac w większości pasiek jest znacznie mniejsze niż w miesiącach poprzednich. Pełne ręce roboty mają za to pszczelarze korzystający z pożytków późnych. To także dobry czas na wymianę matek. 

  • ZIMOWANIE MATEK
    Igor Pawłyk
    W jaki sposób bezpiecznie zazimować matki? Przedstawiamy trzy sprawdzone sposoby. Wielu pszczelarzy (przede wszystkim hodowcy matek) stara się przyswoić technologię przezimowania zapasowych albo niewykorzystanych w sezonie królowych.
     

ŻYWIENIE PSZCZÓŁ 

  • PRZYDATNOŚĆ SYROPÓW SKROBIOWYCH W DOKARMIANIU ZIMOWYM [2]
    dr hab. Teresa Szczęsna, prof. IO-PIB
    Przedstawiamy wyniki badań dotyczące wartości syropów stosowanych w dokarmianiu pszczół podczas przygotowania ich do zimowli.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • BLUSZCZ POSPOLITY: WERTYKALNE PSZCZELE PASTWISKO
    dr Zofia Kaczmarek, inż. Maciej Ratajczak
    Sadźmy bluszcz! Nie tylko na wsiach, ale i w miastach. W rankingu roślin miododajnych zajmuje bardzo wysoką pozycję. Może być alternatywnym źródłem pożytku dla pszczół. Jest wielkim sprzymierzeńcem człowieka i planety.  Czytaj dalej…

PUNKT WIDZENIA

  • NAJWIĘKSZE BŁĘDY GOSPODARKI PASIECZNEJ W KONTEKŚCIE POPULACYJNEGO ZDROWIA PSZCZÓŁ [2]
    Bartłomiej Maleta
    Za postępujący spadek kondycji pszczół miodnych w dużej części odpowiadają pszczelarze, a przede wszystkim ich stałe interwencje wstrzymujące naturalne procesy koadaptacji różnych organizmów. Większość błędów można byłoby łatwo wyeliminować, przyjmując za priorytet zdrowie populacyjne pszczół.

PRODUKTY PSZCZELE

  • BADANIE SKŁADU PIERWIASTKOWEGO MIODÓW DOLNOŚLĄSKICH
    dr inż. Krzysztof Gręda, prof. dr hab. inż. Paweł Pohl
    Obok mleka i oliwy miód jest jednym z najczęściej fałszowanych na świecie produktów spożywczych. Przedstawiamy wyniki badań miodu z okolic Wrocławia, wykonane przez naukowców z tamtejszej politechniki. 

PRAWODAWSTWO PSZCZELARSKIE

  • CO W PRAWIE PISZCZY… [2]
    lek. wet. Janusz Sudoł
    O lokalizacji pasieki nie może decydować jedynie (dogodna) odległość od naszego miejsca zamieszkania. Ani w prawodawstwie polskim, ani unijnym, nie znajdziemy przepisów, które mówią wprost o lokalizacji pasieki.

APITERAPIA

  • ZASTOSOWANIE PRODUKTÓW PSZCZELICH W PROKREACJI 
    Elżbieta Hołderna-Kędzia
    Produkty pszczele coraz częściej wykorzystuje się w leczeniu chorób narządów płciowych kobiet i mężczyzn oraz niepłodności. Korzystne właściwości odżywcze, energetyczne i wzmacniające miodu w dziedzinie ginekologii i położnictwa odkryto już wiele tysięcy lat temu. 

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ