Miesięcznik Pszczelarstwo

Kwiecień 2023

Szanowni Państwo,

nie wątpię, że tak jak u progu nowego roku, tak z początkiem nowego sezonu pożytkowego, zastanawiamy się co też on nam przyniesie. Oczywiście przebieg rozwoju rodzin i nektarowanie roślin w dużej mierze będzie determinowała pogoda. Zgodzimy się jednak wszyscy, jak sadzę, że nie jest to do końca taka prosta zależność – warunki atmosferyczne nie są bowiem jedynym, decydującym czynnikiem. To właśnie na ten najbliższy okres przypada zakończenie, trwającego kilka miesięcy, sprawdzianu z naszej wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat przygotowania rodzin do zimowli – kwiecień wystawia nam ocenę, na którą zasłużyliśmy. Jaki jest to stopień? O tym przesądza liczba przezimowanych rodzin i ich kondycja. Nasze kwietniowe poczynania w pasiece będą zatem, w zależności od stanu rodzin, zróżnicowane, o czym znacznie szerzej, w cyklicznym artykule poświęconym gospodarce pasiecznej.

Spełniając jedną z próśb Czytelników, zamieszczamy na łamach naszego pisma obszerne, pełne istotnych informacji i technicznych szczegółów, opracowanie dotyczące ochrony pasiek za pomocą fotopułapek. Co warte podkreślenia - jego autor po raz kolejny dzieli się rozwiązaniami wdrożonymi we własnej pasiece. Sposoby radzenia sobie z konkretnymi problemami sprawdzone w praktyce cieszą się Państwa szczególnym zainteresowaniem i uznaniem. Z pewnością i tym razem doceniona zostanie bezinteresowna pomoc autora. Smutne i przygnębiające są jedynie okoliczności, które powodują, że monitoring staje się w pasiekach nieodzowny. 

Mamy nadzieję, że również cykl artykułów omawiający wszechstronnie zagadnienie wykorzystania miodu przy tworzeniu owocowych kompozycji okazał się interesujący i przydatny nie tylko dla osób, które planują poszerzenie asortymentu produktów oferowanych klientom. To swoiste vademecum pozwoli ustrzec się przed popełnieniem wielu błędów i wynikających z nich kłopotów podczas urzędowych kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

W imieniu członków zarządu Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego, Rady Programowej oraz zespołu redakcyjnego „Pszczelarstwa” wszystkim Czytelnikom obchodzącym święta Zmartwychwstania Pańskiego życzę wielu radosnych przeżyć, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz wesołego Alleluja.

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

11,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

10,00 zł

W kwietniu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • KWIECIEŃ: MIESIĄC INTENSYWNEGO ROZWOJU RODZIN PSZCZELICH
    dr hab. Krzysztof Olszewski prof. UP w Lublinie
    Przebieg wzmożonego rozwoju rodzin zależy od kondycji, w jakiej pszczoły wychodzą z zimowli, ale także warunków pogodowych.  W kwietniu rozwój rodzin powinien być możliwie najbardziej intensywny. Pogoda nieco stabilizuje się w porównaniu z marcową, a we wschodniej Polsce zwykle na przełomie marca i kwietnia zakwitają pierwsze wierzby, które przy sprzyjających warunkach dostarczają rodzinom pszczelim wysokiej jakości pyłku. Jednak głównym czynnikiem determinującym tempo rozwoju wiosennego jest siła rodzin. 

MOJA GOSPODARKA PASIECZNA

  • CZAS NA DRUGĄ RODNIĘ
    Andrzej Chorągiewicz
    Połowa kwietnia to optymalny moment do oceny rodziny. Stajemy przed decyzją: czy rozpędzać rodziny z potencjałem, a może postawić nadstawki, by pozyskać pierwszy miód?

ULE I SPZĘT PASIECZNY

  • FOTOPUŁAPKI W PASIEKACH 
    dr Piotr Semkiw
    Wobec rosnącego ryzyka kradzieży pszczół czy dewastacji uli warto rozważyć stałe nadzorowanie terenu pasieki. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze urządzeń do monitoringu. 

PRODUKTY PSZCZELE

  • MIODY Z OWOCAMI I ZIOŁAMI: MIÓD Z MALINĄ, PORZECZKĄ I ROKITNIKIEM [2] 
    Arkadiusz Ciołkowski
    Produkując miody z dodatkami, warto sięgać po popularne owoce, cenione za wyjątkowy smak, aromat i wartości prozdrowotne. Jakie są właściwości miodów z owocowymi dodatkami? Jak należy je wykonywać, by produkt był stabilny i spełniał oczekiwania klientów? 

APITERAPIA

  • APITOKSYNOTERAPIA W UKRAINIE
    Iwan Pyłypczuk
    Jad pszczeli jest najdroższym pszczelim produktem i najmniej zbadanym. Jego potencjał zdrowotny został udowodniony naukowo, ale mechanizm działania w dużej części pozostaje tajemnicą. Do skuteczności jadowej terapii przekonuje nas Iwan Pyłypczuk, lekarz medycyny z Ukrainy, gdzie apitoksynoterapia jest oficjalną metodą leczenia.

PSZCZELARSTWO NA ŚWIECIE

  • FASCYNACJA JAPOŃSKĄ PSZCZOŁĄ MIODNĄ
    Imamura Yasutaka
    Karaluchy, komary i… pszczoły to owady, których Japończycy nie znoszą i się ich boją. Dzięki wzrostowi poziomu higieny dwa pierwsze gatunki nie są już dużym problemem. Pszczoły natomiast nadal budzą niepokój, stale podsycany chociażby przez media wiadomościami o turystach zaatakowanych przez te owady.
  • IMPRESJA Z JAPOŃSKĄ PSZCZOŁĄ W TLE
    Stanisław Roszkowski
    Aby zrozumieć specyfikę pszczelarstwa w Japonii pozwolę sobie na krótki komentarz, do czego uprawnia mnie doświadczenie zdobyte podczas dziesięciu, wielotygodniowych pobytów w Japonii. W Polsce prowadzę niewielką przydomową pasiekę, naturalną rzeczą było więc, że interesowałem się też tamtejszym pszczelarstwem. Czytaj więcej…

INNE ZAPYLACZE

  • KONTROLA ROZWOJU PSZCZOŁY MURARKI OGRODOWEJ W ASPEKCIE WYKORZYSTANIA DO ZAPYLANIA ROŚLIN
    dr hab. Karol Giejdasz, dr hab. Monika Fliszkiewicz
    Murarka ogrodowa, mimo że formalnie nie jest gatunkiem zaliczanym do zwierząt gospodarskich, zasługuje na miano owada użytkowego. Jest wykorzystywana do zapylania roślin uprawnych.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • MIODUNKA 
    dr inż. Zofia Kaczmarek
    Nazywana jest też plamistą, nakrapianą albo lekarską. W tradycji ludowej na miodunkę mówiono też suchotnik i ziele płucne. Wyciągi z rośliny stosowano bowiem w schorzeniach dróg oddechowych, w zapaleniu oskrzeli i płuc, a nawet przy gruźlicy.  Czytaj więcej…

LUDZIE •  MIEJSCA •  WYDARZENIA

  • NOBLISTKA PSZCZELARKĄ
    Zbigniew Hnatiuk
    Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2018 roku, otrzymała tytuł honorowego członka Zrzeszenia Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej.
     

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ