Przyjemne z pożytecznym (10/2020)

Marek Pogorzelec

Ogród piękny, to ogród kwitnący. Dbamy o to, by rośliny w naszym otoczeniu kwitły jak najdłużej. Wśród rodzimych krzewów i drzew gatunki kwitnące w drugiej połowie lata znaleźć niełatwo. Sprowadzając je ze świata warto wybierać takie, które nie tylko cieszą oko, ale też dostarczają pożytku pszczołom i innym owadom zapylającym.

Należy do nich, pochodząca z Chin i Japonii, Budleja Dawida, nazywana też motylim krzewem, przyciąga bowiem mrowia tych kolorowych owadów. Równie chętnie przysiadają na niej pszczoły i trzmiele, dla których kolorowe kwiatostany, obficie i długo kwitnących krzewów, są źródłem pożytku. Szczególnie warta uwagi jest Budleja Weyera, zarówno ze względu na walory ozdobne, jak i późno pojawiające się kwiaty, które są magnesem dla pszczół. Zabiegiem poprawiającym kondycję budlei jest przycinanie gałęzi wczesną wiosną.

Drugim wartym popularyzacji krzewem jest, pochodząca z Chin i Tajwanu, ketmia syryjska. W sklepach dostępne są odmiany różniące się przede wszystkim kolorem i wielkością kwiatów. Krzew ten, podobnie jak budleja, dobrze znosi upały i jest dość odporny na suszę. Lubi podłoże bogate w kompost, nie lubi natomiast gleb wapiennych. Zarówno budleja, jak i ketmia podle-wane i nawożone kwitną intensywniej.

Wielką atrakcją w ogrodzie będzie także orszelina olcholistna, krzew pochodzący z Ameryki Północnej. Wprawdzie nie ma on kwiatów tak okazałych jak ketmia czy budleja, ale w czasie kwitnienia wynagrodzi nam to zapachem oraz piękną, soczystą zielenią liści. Wymaga gleby ubogiej w wapń, lekko kwaśnej oraz wilgotnej. Orszelina olcholistna najlepiej będzie rosła w pobliżu oczka wodnego lub na brzegu naturalnego zbiornika wodnego.

 Budleja Weyera
(Buddleja × weyeriana Weyer)

 Ketmia syryjska
(Hibiscus syriacus L.)

 Orszelina olcholistna
(Clethra alnifolia L.)

fot. M. Pogorzelec

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ