Na skraju Puszczy Białej
W Polsce jest prawie 2,5 tys. gmin. Ale tylko 13 z nich ma herb z motywem pszczoły, ula czy innym, związanym z pszczelarstwem. Opowieść o symbolach pszczelarskich w herbach obywatelskich naszego kraju postanowiłem rozpocząć od herbu mazowieckiej gminy Rząśnik.
O symbolicznej otoczce pszczoły, a także symbolice miodu obszernie rozpisuje się w Słowniku symboli prof. Władysław Kopaliński, więc Czytelników zainteresowanych pogłębieniem wiedzy w tej dziedzinie odsyłam do jego książki.
Mieczysław Janik
nauczyciel, spółdzielca, społecznik
To nazwisko znają niemal wszyscy pszczelarze w Polsce. Jedni kojarzą je z Pszczelą Wolą, inni z lubelskim Apisem. I w jednym, i drugim przypadku pamięć przywodzi nam na myśl ważne dokonania. To właśnie Mieczysław Janik stoi za sukcesami i marką zarówno jedynej w Polsce szkoły pszczelarskiej, jak i znanej na świecie Spółdzielni Pszczelarskiej Apis w Lublinie, produkującej miody pitne i pszczele.
Idzie nowe…
Wchodzimy w 2021… Niech będzie zdrowy, niepandemiczny i szczęśliwy, także dla naszych pszczół.
Sporo tego nowego zbiegło nam się u progu: nowy rok, nowa szata graficzna „Pszczelarstwa”, nowe działy… Na początek: styczeń w pasiece. Każdego miesiąca zajrzymy tam z Markiem Podlewskim, doświadczonym pszczelarzem,
który od ponad dwudziestu lat dzieli się z uczestnikami kursów, szkoleń, warsztatów wiedzą nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną.