O czasopiśmie...

 

     Biologia pszczół|
Gospodarka pasieczna|
          Hodowla i genetyka|
  Pożytki i zapylanie|
           Produkty pszczele|
   Choroby i zatrucia|
         Szkodniki|
                  Apiterapia|

     Inne zapylacze|

 

Nasz miesięcznik – to najstarszy w Polsce magazyn popularyzujący pszczelarstwo – wydawany nieprzerwanie od 1950 roku!

Za cel stawiamy sobie przekazywanie czytelnikom rzetelnej wiedzy na temat wszystkich zagadnień związanych z pszczelarstwem. Jest to możliwe dzięki współpracy z pracownikami jednostek naukowych oraz doświadczonymi  pszczelarzami–praktykami.

Na łamach magazynu:

  • poruszamy ważne dla branży pszczelarskiej problemy;
  • prezentujemy różnorodne opinie i poglądy; 
  • przekazujemy pomocne rady i wskazówki.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

 

Warunki zakupu i prenumeraty PSZCZELARSTWA zamieszczone są w zakładce „Jak kupić?”.

W redakcji dostępne są niektóre numery archiwalne (z roku 2018 i 2019) oraz wszystkie numery z roku 2020 – informacje na ten temat w zakładce „Jak kupić?” lub w redakcji.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr. Dariuszem Gerulą.

 

Lek. wet. ARTUR ARSZUŁOWICZ

Słodkiego Roku

Ule, fot. J. NowakNastał kolejny grudzień, który muszą przeżyć nasze pszczoły i nie jest on ani lepszy, ani gorszy. Pszczoły już od przeszło 5 milionów lat wchodzą cyklicznie w zimowlę. W ciągu tych lat dostosowywały się do różnych warunków klimatycznych i do dzisiaj trwają, w niezłej kondycji przy obecnych destrukcyjnych czynnikach zewnętrznych. Pszczoły potrafią doskonale zimować, tylko czasami my – pszczelarze nie potrafimy zaufać naturze, wprowadzając do praktyki zbyt dużą opiekuńczość. Mam nieodparte wrażenie, że pszczoły były od zawsze i będą cały czas, niezależnie od klimatu i czynników niszczących. Na pewno tak będzie.

W grudniu powinniśmy być pewni, że wszystko, co ma wpływ na przezimowanie rodzin i zależało od nas, zostało po ostatnim miodobraniu wykonane. W czasie zimowli możemy jedynie skontrolować pasieczysko, ale tak, aby nie niepokoić pszczół. Warto podczas takiej kontroli zwrócić uwagę, czy wiatr w pasiece nie zrzucił daszków z uli, czy któryś z uli się nie przechylił i czy zwierzęta i ptactwo nie dokucza naszym podopiecznym. Należy również sprawdzić, czy zasuwki zwężające wylotki przed gryzoniami są na swoim miejscu.

W zależności od pogody pszczoły w grudniu znajdują się już w ukształtowanym kłębie. W pobliżu mają spory zapas pokarmu. Gdy pokarm się kończy, pszczoły znajdujące się na zewnątrz kłębu, zaczynają odsklepiać komórki z pokarmem, a następnie kropelka po kropelce podają miód pszczołom znajdującym się wewnątrz kłębu. Kłąb w grudniu nieustannie się porusza, przesuwając się ku górze. W tym czasie możemy usłyszeć ciche pobrzękiwanie, świadczące o tym, że pszczoły w kłębie radzą sobie doskonale w walce z głodem i nie wymagają pomocy.

Drodzy Czytelnicy, Dyskutanci, Przyjaciele i Adwersarze, dziękuję za listy, które otrzymywałem. Na pytania będę odpowiadał sukcesywnie na łamach „Pszczelarstwa". W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku składam Czytelnikom najserdeczniejsze życzenia. Smakowanie miodu jest z pewnością jedną z bardziej przyjemnych chwil w codziennym zabieganiu. Niech symbolika słodyczy miodu będzie zwiastunem rozkoszy podczas Świąt i w Nowym Roku. Życzę wszystkim dobrego i słodkiego Roku 2018.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2021, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.