Czerwiec 2025
Szanowni Państwo,
tegoroczny maj mocno nas rozczarował. Jak szacują niektórzy pszczelarze zbiory pierwszego miodu, najczęściej rzepakowego, będą mniejsze przynajmniej o jedną trzecią. Miejmy nadzieję, że długoterminowa prognoza pogody sprawdzi się i zapowiadane ocieplenie pozwoli obficie nektarować akacji.
A co na łamach naszego miesięcznika? Kontynuujemy aktualny w tym okresie temat matek pszczelich, przedstawiając kilka ważnych aspektów ich hodowli i selekcji, które mają decydujący wpływ między innymi na rozwój rodzin i ich produkcyjność. Swoimi poglądami w tej kwestii dzieli się z Państwem zarówno pszczelarz-hodowca, jak i pszczelarz-odbiorca matek pszczelich.
Wiele uwagi poświęciliśmy także wątkowi uzyskania stanu bezczerwiowego w rodzinach w kontekście walki z warrozą. O konieczności powrotu do metod biotechnicznych, ale też podjęcia powszechnego wysiłku hodowli pszczół odpornych na inwazję pasożyta Varroa, mówi się w ostatnim czasie wiele. Istotą większości metod określanych jako biotechniczne jest uniemożliwienie czerwienia matce poprzez jej izolację. Sądzę, że z dużym zainteresowaniem spotkają się, uzyskane w dużych pasiekach, wyniki zastosowania do tego celu stosunkowo nowej techniki – obrączkowania matek.
kwietniu miało miejsce wiele pszczelarskich wydarzeń. Jednym z nich była uroczysta konferencja poświęcona uhonorowaniu blisko 50-letniej pracy naukowej prof. dr hab. Jerzego Wilde. Mimo że Profesora znają wszyscy, to bez wątpienia ten wyjątkowy jubileusz jest wspaniałą okazją do przedstawienia całokształtu jego dorobku.
Krystyna Pohorecka
- Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
- Liczba stron: 40
- ISSN: 0478-7080
Cena wersji papierowej:
14,00 zł
Cena wersji elektronicznej:
10,00 zł
W czerwcu:
MOJA GOSPODARKA PASIECZNA
- SELEKCJA – DROGA DO UTRZYMANIA SILNYCH I ZDROWYCH RODZIN PSZCZELICH [2]
Wojciech Kołodyński
Do pożądanych cech pszczół zalicza się miodność, dobry rozwój wiosenny, brak skłonności do rojenia, dobre zimowanie, łagodność i trzymanie się plastra. Każdy pszczelarz może prowadzić selekcję we własnej pasiece, oceniając rodziny pod względem wybranych, istotnych dla niego kryteriów.
GOSPODARKA PASIECZNA
- EFEKTY PRZERWANIA CZERWIENIA MATEK PSZCZELICH ZA POMOCĄ OBRĄCZEK
Krzysztof Loc, Jakub Słomiński
O alternatywnej metodzie przerwania czerwienia matek po raz pierwszy informowaliśmy w roku ubiegłym. Wydaje się, że chętnych do jej zastosowania, jak na razie nie ma wielu, dlatego opinia na temat wyników uzyskanych w dużych, hodowlanych pasiekach może być pomocna przy podjęciu decyzji o wypróbowaniu tej techniki.
BIOLOGIA PSZCZÓŁ
-
KRÓTKA HISTORIA ODKRYCIA TAŃCÓW ROJOWYCH PSZCZÓŁ
dr inż. Andrzej Rajca
Sposób, w jaki zbieraczki informują o nowym źródle pokarmu jest powszechnie znany. Ale czy wszyscy wiemy, jak pszczoły wybierają miejsce osiedlenia się roju? W okresie wzmożonego rojenia się rodzin kilka informacji o biologicznym aspekcie tego zjawiska.
PUNKT WIDZENIA
-
CO WARTO WIEDZIEĆ O MATKACH PSZCZELICH
Andrzej Chorągiewicz
Zakup matki pszczelej z całą pewnością jest inwestycją, która decyduje o wielu aspektach prowadzonej przez nas gospodarki. Nieprzemyślany wybór może okazać się przysłowiowym “kotem w worku”. -
„DZIESIĘĆ LAT TO REALISTYCZNY TERMIN”, CZYLI O METODACH BIOTECHNICZNYCH DR. RALPHA BÜCHLERA? [2]
Bartłomiej Maleta
Ralph Büchler oraz ruch Varroaresistenz-2033 propagują rozwiązanie problemu warrozy za pomocą metod, które uwzględniają wszystkie aspekty biologii pszczół, roztocza Varroa destructor i powiązanych z nim wirusów. Wypracowano procedury symulujące naturalny cykl życiowy pszczół i letnią przerwę w czerwieniu matek, prowadzące do zmniejszenia populacji dręcza w rodzinach pszczelich i ograniczenia transmisji poziomej patogenów w newralgicznym dla pszczół okresie, co powinno zapewnić wychów zdrowej pszczoły zimowej.
LUDZIE ∙ MIEJSCA ∙ WYDARZENIA
-
PROFESORA JERZEGO WILDE „KORTOWSKI WALC Z PSZCZOŁAMI”
dr hab. Krystyna Pohorecka
W kwietniu tego roku pracownicy Katedry Drobiarstwa i Pszczelnictwa Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizowali wyjątkową konferencję. Miała ona szczególnie uroczysty charakter, ponieważ w głównej mierze poświęcona została podsumowaniu blisko 50-letniej działalności naukowej prof. dr hab. Jerzego Wilde. -
WYDARZENIA PSZCZELARSKIE W KIELCACH
dr hab. Krystyna Pohorecka
Miastem najchętniej odwiedzanym przez pszczelarzy w ostatni weekend kwietnia były Kielce. Powód – ósma już konferencja z cyklu „Weterynaria dla pszczelarstwa” oraz pierwsze ogólnopolskie targi pszczelarskie „Expo2Bee”. Obydwa wydarzenia odbywały się na terenie ośrodka wystawienniczego Targi Kielce. -
PODRÓŻE KSZTAŁCĄ, CZYLI RELACJA Z UBIEGŁOROCZNEJ WYCIECZKI PSZCZELARZY ZAWODOWYCH [2]
prof. dr hab. Jerzy Wilde
Zgodnie z niepisaną tradycją każdego roku po zakończeniu sezonu pszczelarskiego członkowie Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych wyruszają w dłuższą podróż. Tym razem ich szlak wiódł przez Bawarię, Włochy oraz Austrię, gdzie mieszkają obecnie dwaj absolwenci Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. To właśnie o ich życiu i pracy będzie ta opowieść. -
PSZCZELARSKIE MIGAWKI
Kamila Cyfra