Miesięcznik Pszczelarstwo

Styczeń 2024

Szanowni Czytelnicy,
Nowy Rok zazwyczaj witamy z nadzieją. Zakładamy, że uda nam się zrealizować wiele nowych planów albo przynajmniej dokończyć to, co już zaczęliśmy. Wierzymy, że znajdziemy w sobie dość siły, aby poukładać trudne sprawy i znaleźć dobre rozwiązania nurtujących nas problemów. Składamy postanowienia, przyrzeczenia, obmyślamy strategie. Rozpoczynanie nowego etapu, nawet jeśli jest on symboliczny, potrafi być motywujące i dawać dużo energii do działania. Z postanowieniami noworocznymi bywa jednak różnie. Dlatego w rozpoczynającym się 2024 roku życzę Państwu przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia zamierzonych celów. Niech ten nowy rok będzie pomyślny i przyniesie dużo dobrych zdarzeń.

Na miły początek proponuję lekturę styczniowego wydania naszego miesięcznika. Otwiera go artykuł dr. hab. Dariusza Geruli, pracownika naukowego Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, który jest autorem cyklu poświęconego zasadom prowadzenia pasieki. W bieżącym numerze nie brakuje także innych tematów związanych z gospodarką pasieczną. Czytelników, którzy praktykują izolowanie matek pszczelich w celu uzyskania w rodzinach stanu bezczerwiowego ułatwiającego zwalczanie warrozy, z całą pewnością zainteresuje metoda stosowana przez chińskich pszczelarzy. Warto zapoznać się także z nowym rozwiązaniem technologicznym, opracowanym przez inżynierów z krakowskiej politechniki. Stworzone przez nich urządzenie wielofunkcyjne umożliwia wykonanie siedmiu ważnych czynności pasiecznych.

Życzę ciekawej lektury.
Krystyna Pohorecka

 • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
 • Liczba stron: 40
 • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

14,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

10,00 zł

W styczniu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

 • STYCZEŃ: CZAS ODPOCZYNKU I PLANOWANIA
  dr hab. Dariusz Gerula
  Styczeń to doskonały moment na podsumowanie minionego sezonu, analizę osiągnięć, planowanie przyszłych działań i ustalenie priorytetów na bieżący sezon.

 • PASIECZYSKO I USTAWIENIE ULI W GOSPODARCE WARRÉGO
  Mateusz Viste
  Wybór typu ula nie jest jedyną decyzją, jaką musi podjąć początkujący pszczelarz. Jednym z sekretów dobrego pszczelarzenia jest miejsce, w którym stoi pasieka. Ważna jest także rasa pszczół, którymi zasiedlimy ule.

 • OBRĄCZKOWANIE MATEK PSZCZELICH – ALTERNATYWNA METODA PRZERWANIA CZERWIENIA
  Aleksandar Uzunov, Chao Chen
  Tradycyjny izolator doczekał się konkurencji. Chińscy naukowcy opracowali bardziej przyjazną metodę oddzielania matek pszczelich, która może okazać się skutecznym i ekologicznym sposobem walki z warrozą. 

MOJA GOSPODARKA PASIECZNA

 • GOSPODARKA W ULACH WIELKOPOLSKICH 
  Grzegorz Seroczyński
  Pszczelarz z 50-letnim doświadczeniem dzieli się swoimi metodami gospodarki pasiecznej

ULE I SPRZĘT PASIECZNY 

 • INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA DLA WSPÓŁCZESNEGO PSZCZELARSTWA
  dr inż. Marcin Malec
  Siedem w jednym: inżynierowie z krakowskiej politechniki przedstawiają autorski wynalazek, który ułatwia wykonywanie siedmiu typowych pasiecznych czynności.

ROZMOWA MIESIĄCA

 • PSZCZELARZ ROKU 2023
  dr hab. Krystyna Pohorecka
  W listopadzie rozstrzygnięto IX edycję konkursu „Pszczelarz Roku”. Po raz pierwszy ten zaszczytny tytuł przypadł Katarzynie Maziec – pszczelarce z Warmii. Z laureatką rozmawia Krystyna Pohorecka.

PRODUKTY PSZCZELE

 • MIODY Z OWOCAMI I ZIOŁAMI: ADAPTOGENY [8]
  Arkadiusz Ciołkowski
  W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się surowce adaptogenne. Warto więc po nie sięgać, tworząc miody z dodatkami. Należy tylko pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach.
   

HISTORIA PSZCZELARSTWA

 • WSPOMNIENIA STAREGO PROFESORA
  prof. dr hab. Wojciech Skowronek
  O historii Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, problemach branży i ich rozwiązywaniu opowiada były dyrektor placówki.

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ