Styczeń 2024
Szanowni Czytelnicy,
Nowy Rok zazwyczaj witamy z nadzieją. Zakładamy, że uda nam się zrealizować wiele nowych planów albo przynajmniej dokończyć to, co już zaczęliśmy. Wierzymy, że znajdziemy w sobie dość siły, aby poukładać trudne sprawy i znaleźć dobre rozwiązania nurtujących nas problemów. Składamy postanowienia, przyrzeczenia, obmyślamy strategie. Rozpoczynanie nowego etapu, nawet jeśli jest on symboliczny, potrafi być motywujące i dawać dużo energii do działania. Z postanowieniami noworocznymi bywa jednak różnie. Dlatego w rozpoczynającym się 2024 roku życzę Państwu przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia zamierzonych celów. Niech ten nowy rok będzie pomyślny i przyniesie dużo dobrych zdarzeń.
Na miły początek proponuję lekturę styczniowego wydania naszego miesięcznika. Otwiera go artykuł dr. hab. Dariusza Geruli, pracownika naukowego Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, który jest autorem cyklu poświęconego zasadom prowadzenia pasieki. W bieżącym numerze nie brakuje także innych tematów związanych z gospodarką pasieczną. Czytelników, którzy praktykują izolowanie matek pszczelich w celu uzyskania w rodzinach stanu bezczerwiowego ułatwiającego zwalczanie warrozy, z całą pewnością zainteresuje metoda stosowana przez chińskich pszczelarzy. Warto zapoznać się także z nowym rozwiązaniem technologicznym, opracowanym przez inżynierów z krakowskiej politechniki. Stworzone przez nich urządzenie wielofunkcyjne umożliwia wykonanie siedmiu ważnych czynności pasiecznych.
Życzę ciekawej lektury.
Krystyna Pohorecka
- Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
- Liczba stron: 40
- ISSN: 0478-7080
Cena wersji papierowej:
14,00 zł
Cena wersji elektronicznej:
10,00 zł
W styczniu:
GOSPODARKA PASIECZNA
-
STYCZEŃ: CZAS ODPOCZYNKU I PLANOWANIA
dr hab. Dariusz Gerula
Styczeń to doskonały moment na podsumowanie minionego sezonu, analizę osiągnięć, planowanie przyszłych działań i ustalenie priorytetów na bieżący sezon. -
PASIECZYSKO I USTAWIENIE ULI W GOSPODARCE WARRÉGO
Mateusz Viste
Wybór typu ula nie jest jedyną decyzją, jaką musi podjąć początkujący pszczelarz. Jednym z sekretów dobrego pszczelarzenia jest miejsce, w którym stoi pasieka. Ważna jest także rasa pszczół, którymi zasiedlimy ule. -
OBRĄCZKOWANIE MATEK PSZCZELICH – ALTERNATYWNA METODA PRZERWANIA CZERWIENIA
Aleksandar Uzunov, Chao Chen
Tradycyjny izolator doczekał się konkurencji. Chińscy naukowcy opracowali bardziej przyjazną metodę oddzielania matek pszczelich, która może okazać się skutecznym i ekologicznym sposobem walki z warrozą.
MOJA GOSPODARKA PASIECZNA
-
GOSPODARKA W ULACH WIELKOPOLSKICH
Grzegorz Seroczyński
Pszczelarz z 50-letnim doświadczeniem dzieli się swoimi metodami gospodarki pasiecznej
ULE I SPRZĘT PASIECZNY
-
INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA DLA WSPÓŁCZESNEGO PSZCZELARSTWA
dr inż. Marcin Malec
Siedem w jednym: inżynierowie z krakowskiej politechniki przedstawiają autorski wynalazek, który ułatwia wykonywanie siedmiu typowych pasiecznych czynności.
ROZMOWA MIESIĄCA
-
PSZCZELARZ ROKU 2023
dr hab. Krystyna Pohorecka
W listopadzie rozstrzygnięto IX edycję konkursu „Pszczelarz Roku”. Po raz pierwszy ten zaszczytny tytuł przypadł Katarzynie Maziec – pszczelarce z Warmii. Z laureatką rozmawia Krystyna Pohorecka.
PRODUKTY PSZCZELE
-
MIODY Z OWOCAMI I ZIOŁAMI: ADAPTOGENY [8]
Arkadiusz Ciołkowski
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się surowce adaptogenne. Warto więc po nie sięgać, tworząc miody z dodatkami. Należy tylko pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach.
HISTORIA PSZCZELARSTWA
-
WSPOMNIENIA STAREGO PROFESORA
prof. dr hab. Wojciech Skowronek
O historii Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, problemach branży i ich rozwiązywaniu opowiada były dyrektor placówki.