Miesięcznik Pszczelarstwo

Lipiec 2021

Szanowni Czytelnicy,

gdy piszę te słowa, nastał nareszcie dobry czas dla pszczół. Ciepłe czerwcowe dni pozwalają pszczołom wykorzystać spóźnioną akację, jest zatem szansa na lepsze niż w roku ubiegłym zbiory miodu.

Lipiec to miesiąc wyraźnego zróżnicowania prac pasiecznych: niektórzy pszczelarze czekają na miód z późnych pożytków, ale dla wielu sezon kończy się wraz z lipcowym miodobraniem. Można zatem rozpoczynać zabiegi przeciwwarrozowe – również w tym numerze  przedstawiamy pomocne metody. O tym co jest najczęstszą przyczyną ostrych zatruć pszczół piszemy w ostatnim artykule z tego cyklu. A inne tematy? Pracownia pasieczna – wskazówki dla początkujących pszczelarzy, letnie rośliny pożytkowe, rolniczy handel detaliczny jako alternatywa sprzedaży bezpośredniej, a może powrót do pszczelarstwa naturalnego…

Szanowni Państwo, na koniec miła i wyczekiwana – jak sądzę –  informacja dla wszystkich Czytelników. Z początkiem lipca zapraszamy na stronę internetową  miesięcznika „Pszczelarstwo” [www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl] w nowej odsłonie: nowoczesnej, łatwej w obsłudze, z atrakcyjną szatą graficzną.  A – co równie ważne – umożliwiającej bezpośredni zakup czasopisma bądź jego prenumeratę, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
Zapraszamy do lektury bądź e-lektury!

Krystyna Pohorecka
 

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

5,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

W lipcu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • LIPIEC W PASIECE
    Marek Podlewski
    Siódmy miesiąc w roku to najcieplejszy okres w naszym klimacie. Czas lip, które nektarują obficie. Pszczelarze, którzy wędrują z pszczołami, wykorzystują także pożytki z gryki. Rotacyjna gospodarka pasieczna to jedna z metod, która pozwala na dobre wykorzystanie pożytków całego sezonu, nawet późnych, sprzyjająca posiadaniu silnych i zdrowych rodzin pszczelich.

CHOROBY SZKODNIKI ZATRUCIA

  • ULTRADŹWIĘKOWA STYMULACJA PSZCZÓŁ DO ZACHOWAŃ PIELĘGNACYJNYCH I HIGIENICZNYCH
    prof. dr hab. Marian Surowiec
    Czy emiter ultradźwiękowy może pobudzać aktywność pszczoły miodnej, na tyle, by mogła sobie poradzić z inwazją roztocza Varroa destructor? Kontynuujemy temat zapoczątkowany w „Pszczelarstwie” 9/2020, dotyczący ultradźwiękowej metody zwalczania roztocza.
  • KWAS MLEKOWY W ZWALCZANIU WARROZY
    lek. wet. Marek Bykowy, dr hab. Paweł Chorbiński prof. UPWr
    Niektóre naturalnie występujące w przyrodzie kwasy organiczne, znalazły zastosowanie, w postaci syntetycznych odpowiedników, w leczeniu wszystkich gatunków zwierząt, w tym pszczół. Cztery, jako substancje farmakologicznie czynne, zostały zalegalizowane w terapii rodzin pszczelich w pasiekach ekologicznych opanowanych przez Varroa destructor. Spośród nich najmniej rozpowszechniony jest kwas mlekowy.
  • DIAGNOSTYKA OSTRYCH ZATRUĆ PSZCZÓŁ
    dr Tomasz Kiljanek, prof. dr hab. Andrzej Posyniak
    Każdego roku w laboratorium Zakładu Farmakologii i Toksykologii PIWet-PIB diagnostyce poddaje się kilkadziesiąt przypadków podejrzeń ostrych zatruć pszczół pestycydami. Do tej pory łącznie przeanalizowano ich blisko 500. Największa część badań realizowana jest na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Programu Wieloletniego Instytutu.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • NIEBIESKI RAJ
    dr Zofia Kaczmarek
    Lawenda to roślina, która dobrze znosi suszę. Jest zatem dla pszczół źródłem pożytku pewnego, a także długotrwałego, bo kwitnie dwa razy w sezonie, dostarczając zarówno pyłku, jak i nektaru. Jeżeli stanie się w Polsce tak popularna jak w basenie Morza Śródziemnego, niewykluczone, że doczekamy się rodzimego miodu lawendowego.
  • CZĄBER GÓRSKI, CZYLI CZUBRYCA
    Joanna Jaśpińska, Anna Pawlikowska, Adam Matkowski
    Cząber górski to mniej znany w Polsce kuzyn popularnego cząbru ogrodowego. Przewyższa go jednak zawartością olejków eterycznych, a zatem intensywnością zapachu, co sprawia, że skuteczniej wabi pszczoły.
  • ROŻNIK PRZEROŚNIĘTY
    Wojciech Morawski
    Trzy najważniejsze dla pszczelarzy cechy tej rośliny: jest łatwy w uprawie; kwitnie do przymrozków; pozwala dobrze przygotować się rodzinom do zimowli. czytaj artykuł

PRZEGLĄD BADAŃ NAUKOWYCH

  • NOWE ODKRYCIA
    Przygotował: Jakub Jaroński
    Afrykanizacja – nowe zagrożenie dla pszczelarstwa w Europie Środkowo-Wschodniej.

ULE I SPRZĘT PASIECZNY

  • UL OJCA WAREÉGO
    Jan Orzechowski
    Nawet najmniejsza pasieka musi mieć zaplecze – pomieszczenie przeznaczone  do prac przy jej obsłudze, pozyskiwania produktów pszczelich czy przechowywania podstawowego sprzętu pasiecznego. Co zatem powinno się znaleźć w pracowni pszczelarskiej?
  • KILKA UWAG NA TEMAT PRACOWNI PSZCZELARSKIEJ
    Czesław Jung
    Nawet najmniejsza pasieka musi mieć zaplecze – pomieszczenie przeznaczone    do prac przy jej obsłudze, pozyskiwania produktów pszczelich czy przechowywania podstawowego sprzętu pasiecznego. Co zatem powinno się znaleźć w pracowni pszczelarskiej? czytaj artykuł

PSZCZELARSKIE PRAWODAWSTWO

  • ABC… RHD
    Marzena Furmanek
    Według polskiego prawa jedną z form wprowadzania na rynek produktów pszczelich z własnej pasieki jest Rolniczy Handel Detaliczny (RHD). Nadrzędnym warunkiem stawianym produkowanej i zbywanej w ten sposób żywności jest bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów.

HETMANKI-ZGADYWANKI 

  • ZAGADKI
    Przygotowała: Jadwiga Barbara Caban 

HISTORIA PSZCZELARSTWA

  • CZTERY DEKADY ZMAGAŃ Z DRĘCZEM PSZCZELIM (2)
    dr Maciej Winiarski
    Pierwsze ognisko dręcza pszczelego wykryto w Polsce w 1980 roku, a już jesienią 1985 roku opanował on pasieki w całym kraju i do tej pory jest największym wrogiem pszczół. Chciałbym podzielić się własnymi doświadczeniami oraz refleksjami na marginesie czterech dekad walki z Varroa destructor. czytaj artykuł

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ